IATA: nie zostaliśmy w porę uprzedzeni, że dekret ma w sobie też załogi  Ze świata

Służby celne i graniczne Stanów Zjednoczonych odmawiają prawa wjazdu także członkom załóg, jeśli mogą mieć obywatelstwo jednego z siedmiu krajów objętych zakazem – pisze w liście rozesłanym do redakcji Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA).

IATA, światowa organizacja handlowa z siedzibą w Montrealu i Genewie, skupiająca 260 przewoźników wykorzystujących linie lotnicze, wskazuje w liście, że amerykańskie służby graniczne poinformowały ją o tych ograniczeniach dopiero w sobotę według południu. Treść pisma omawia agencja Reutera.

Zakaz wjazdu do USA

W ocenie amerykańskiego Departamentu Chronienia Krajowego (DHS) odpowiedzialnego zbytnio bezpieczeństwo wewnętrzne Stanów Zjednoczonych w ciągu pierwszych dwudziestu czterech godzin obowiązywania nowego dekretu prawa wjazdu do NA JUKATAN odmówiono 109 osobom i zostały one odesłane do krajów, skąd przybyły. By uniknąć niepotrzebnych kosztów, funkcjonariusze Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego zwrócili się dodatkowo do przedstawicieli linii lotniczych za granicą, aby odmawiać rejestracji w lot, jeśli dana osoba ma obywatelstwo kraju objętego zakazem. Ocenia się, że odmowa dotyczyła 173 ludzi.

Hollande ostrzegł Trumpa przed "izolacjonizmem"

Podpisany w piątek dekret prezydencki zawiesza przyjmowanie przez NA JUKATAN uchodźców z Syrii; ich przyjmowanie zostało zawieszone do odwołania. Admisja uchodźców spośród innych krajów została, prawidłowo z dekretem, zawieszona w 120 dni.

Dekret przewiduje także wstrzymanie za pośrednictwem 90 dni wydawania amerykańskich wiz obywatelom krajów muzułmańskich mających problemy z terroryzmem. Dekret nie wymienia tych państw, ale według Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego chodzi o Irak, Iran, Syrię, Sudan, Libię, Jemen i Somalię.

Cel dekretu

Celem dekretu, jak podkreślał prezydent Donald Trump, jest zapobieżenie przenikaniu do USA "radykalnych islamskich terrorystów".

Rozstrzygnięcie Trumpa to "otwarta zniewaga wobec świata muzułmańskiego"

- Dekret o wstrzymaniu wydawania wiz dla mieszkańcówrezydentów krajów, których ludność wyznaje islam, nie jest wymierzony po muzułmanów i już chce nam wychodzić na porządne – ocenił w sobotę Trump podczas spotkania wraz z dziennikarzami w Gabinecie Owalnym.

- Wystarczy przyjrzeć się temu, co dzieje się na naszych lotnisku i w innych obszarach – dodał.

- Będziemy mieć w rejonu cały szereg bardzo dokładnych restrykcji, które dadzą nam dogłębny wgląd w sytuację - mówił.

Taki, jaki "powinniśmy byli dysponować w poniższym kraju już od wielu lat" – zaznaczył Trump.

Popularny

chiny chcą uniezależnić się od czasu zagranicznych technologii  Tech
Chiny chcą uniezależnić się od czasu zagranicznych technologii Tech

Chiny wabią tajwańskich ekspertów w sferze produkcji układów scalonych, żeby uniezależnić się od zagranicznych technologii, podczas gdy NA JUKATAN opierają się chińskim przejęciom w tym sektorze a mianowicie pisze w piątek…...

clinton i Trump - oddziaływanie wyborów USA na giełdy
Clinton i Trump - oddziaływanie wyborów USA na giełdy

Rynek finansowy wydaje się być bardzo wrażliwy na zdarzenia o dużym znaczeniu politycznym. Wybory prezydenckie w AMERYCE to najważniejszy punkt tego roku i inwestorzy spośród całego świata szacują już możliwe ryzyko.…...

chętnych nan OFE coraz więcej. Jest już 1, 2 mln deklaracji  Informacje
Chętnych nan OFE coraz więcej. Jest już 1, 2 mln deklaracji Informacje

Reforma emerytur w rządowej zamrażarce. "Decyzja nie została podjęta" Co dalej z reformą OFE? Emerytalna rewolucja przyspiesza. Rząd szykuje zmiany dla pracowników OFE znikną z rynku. "To zwykła kradzież" vs. "chcemy…...

chińska Midea przejmie Kuka Robotics
Chińska Midea przejmie Kuka Robotics

Chińskie firmy robią zakupy w Europie, i to nie lada jakie – Midea, chiński producent AGD zamierza zakupić niemieckiego producenta innowacyjnych robotów przemysłowych – firmę Kuka Robotics. To perełka gałęzi automatyki, jeden…...