Duncan: Polacy, którzy już istnieją na Wyspach nie mogą mieć się czego obawiać  Ze świata

- Prawa tych, jacy będą w Wielkiej Brytanii przed wyjściem z Unii europejskiej Europejskiej zostaną podtrzymane a mianowicie powiedział w rozmowie z TVN24 BiS Alan Duncan, wiceminister spraw zagranicznych do spraw europejskich Wielkiej Brytanii. - Polacy, którzy już w tym miejscu są, nie mają się czego obawiać - zapewnił gość drugiej edycji Polsko-Brytyjskiego Forum Belwederskiego w Londynie.

- Bardziej dokładne kwestie zostaną jeszcze przedstawione i wytłumaczone, ale setki tysięcy Polaków, którzy w tej chwili tu są, mogą czuć się bezpieczni. Bardzo ich szanujemy, nie mają się czego oni obawiać, jeżeli chcą zostać, to potrafią zostać - wskazał minister Duncan.

- Odnośnie do naszych relacji z Polską myślę, że możemy spodziewać się ich polepszenia - dodał, jednocześnie wskazując, że rokowania w sprawie brexitu "to kompleksowy proces".

- Postępujemy w metodyczny jak i również profesjonalny sposób. Przeszliśmy przez pierwszą fazę, to oznacza, że powiodło się nam ustalić, jaki będzie rachunek za rozwód, co zrobimy spośród Irlandią Północną i co bardzo ważne, uzgodniliśmy upoważnienia cudzoziemców, w niniejszym obywateli Polski i Wielkiej Brytanii - ocenił Alan Duncan.

Jego zdaniem, "to bardzo mocna podstawa, by przejść do fazy drugiej, w której to będziemy negocjowali szersze stosunki między Wielką Brytanią an Unią Europejską".

Co po brexicie?

Nowy unijny budżet. "Niemcy powinny wpłacić 3, 5 miliarda euro więcej"

Malcolm Rifkind, były minister spraw obcych Wielkiej Brytanii, w rozmowie z TVN24 BiS zwrócił uwagę, że Zjednoczone Imperium opuszcza Unię Europejską, zaś nie Europę. - Duża Brytania pozostanie głęboko zaangażowana w relacje z naszymi europejskimi kolegami, w tym z Polską - zapewnił.

- Mamy przecież porozumienie obronne, które nadal wiąże. Polska i Wielka Brytania to jedne z krajów, które sprawiają, że NATO pozostaje silnym sojuszem. Nasza premier zaledwie dwa dób temu powiedziała, że Wielka Brytania chce pozostawać nieustannym członkiem Rady Bezpieczeństwa - mówił Rifkind.

- Chcemy też utrzymać umiarkowanie najbliższe relacje z Francją, Niemcami, Polską i naszymi innymi europejskimi partnerami oraz pracować z nimi nad szerokim wachlarzem kwestii połączonych z polityką zagraniczną a mianowicie podkreślił były minister rzeczy zagranicznych Gb.

Milion Polaków na Wyspach

Pierwsza edycja Forum Belwederskiego przemineła się w ubiegłym roku kalendarzowego w warszawskim Belwederze, z jakiego sklepu wydarzenie wzięło swoją nazwę. Inicjatywa zorganizowania konferencji pojawiła się na jesieni 2016 roku po inauguracyjnej sesji konsultacji międzyrządowych pomiędzy Polską a Wielką Brytanią.

W Gb mieszka ponad milion Polaków. Jak powstaje z rejestru Companies House, prowadzą oni ponad trzydzieści tysięcy firm. Z transportu aż 26 ze stu największych brytyjskich firm notowanych na giełdzie w Londynie ma swoje inwestycje w Polsce, w tym pomiędzy innymi Tesco, Rolls Royce, Royal Bank of Scotland, EasyJet i BAE Systems.

Historia znacznej egzystencji Polaków w Wielkiej Brytanii sięga okresu II wojny światowej. W latach 1940-1990 Londyn był również siedzibą polskiego rządu na uchodźstwie.

Popularny

boże Narodzenie 2016 - jak wiele wydadzą Polacy, Deloitte
Boże Narodzenie 2016 - jak wiele wydadzą Polacy, Deloitte

1121 zł - taką kwotę wyda statystyczna nasze państwo rodzina na przygotowania do odwiedzenia Bożego Narodzenia. Według najnowszego raportu Deloitte, to o około 50 zł większą ilość wiadomości niż…...

bloomberg Nowym klejnotem koronnym Kremla może być Rosnieft  Surowce
Bloomberg Nowym klejnotem koronnym Kremla może być Rosnieft Surowce

Znajdujące się w sercu rosyjskiej produkcji koncerny Rosnieft i Gazprom są na skraju historycznego odwrócenia ról, które być może nieznacznie przesunąć równowagę mocy na korytarzach Kremla - pisze Bloomberg. Gazprom, największy…...

bieńkowska: KE będzie przewodzić po wyjaśnianiu skandalu VW  Tech
Bieńkowska: KE będzie przewodzić po wyjaśnianiu skandalu VW Tech

Media: Volkswagen może mieć kolejne problemy. Nowe ustalenia przy sprawie afery spalinowej Szef Audi aresztowany Były szef Volkswagena może mieć kolejne problemy Zaskakujące wyniki niemieckiego olbrzyma. Mimo afery dieslowej Skandal…...

bill Gates z Microsoft jak i również Steve Jobs z Apple. Co ich odróżniało?
Bill Gates z Microsoft jak i również Steve Jobs z Apple. Co ich odróżniało?

To nie innowacje i ciężka praca będą dziś źródłem fortun - uważa Thomas Piketty, uznany francuski ekonomista, biorąc pod spodem lupę majątki najbogatszych. Przy 2011 roku majątek Steve'a Jobsa wyceniano…...