Draghi: decyzja o pomocy dla Grecji należy do polityków  Ze świata

  • Grecja znów w tarapatach. Tusk apeluje o nadzwyczajne spotkanie
  • Grecja zbiera pochwały. Za postępy w realizacji reform
  • Strajk dziennikarzy. Nie chcą reformy emerytalnej
  • Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi na ulice
  • Cipras zapowiada, że Hellada nie odstąpi od reform

Decyzja o pomocy dla Grecji jest polityczna i powinna zostać podjęta przez demokratycznie wybieranych polityków, a nie szefów instytucji bankowych centralnych - oświadczył w poniedziałek prezes EBC Super mario bros Draghi. Jego zdaniem sytuacja gospodarcza Grecji jest dramatyczna.

Draghi ocenił podczas wystąpienia przed komisją Parlamentu Europejskiego, że decyzja na temat wsparciu finansowym Grecji należy do eurogrupy. - Toteż jest to decyzja polityczna, która musi zostać podjęta przez wybieranych polityków, zaś nie przez władze instytucji bankowych centralnych - powiedział Draghi. - Piłka jest według stronie władz greckich - dodał, zaznaczając, że konieczne jest szybkie porozumienie nie tylko ze względu na transakcja Grecji, ale całej tereny euro.

Hellada otrzymała propozycję "pięciu filarów". Reformy "nie oznaczają krajania płac"

Dramatyczna sytuacja

Szef EBC uważa, że pozycja gospodarcza Grecji jest dramatyczna, szczególnie jeśli chodzi o bezrobocie, szczególnie wśród młodzieży. Draghi zwrócił uwagę, że płynnościowe wsparcie dla greckich banków po relacji do PKB jest największe w strefie €. Szef EBC poinformował, iż Eurosystem (EBC i bazy centralne państw strefy euro) zapewni płynność "tak długo, jak greckie banki będą wypłacalne" i będą zdołały dostarczać wystarczające zabezpieczenie kredytów. Przypomniał również, że zgodnie z przepisami EBC nie powinna kupować greckich obligacji w zakresie trwającego od marca programu zakupu aktywów.

Wcześniej w poniedziałek Komisja Europejska przedstawiła oficjalnie oczekiwania wierzycieli wobec Grecji. Są to m. in. oszczędności budżetowe i zmiany w platformie emerytalnym. KE poinformowała o "znaczących ustępstwach", jakie do odwiedzenia tej pory poczyniono wobec Aten.

"Grexit" nierozsądny

Grecki minister finansów Janis Warufakis powiedział niemieckiej gazecie "Bild", że wyklucza rozwiązanie Grecji ze strefy euro, gdyż nie byłoby wówczas rozsądne. Dodał, że porozumienie z wierzycielami jest realne, jeśli kanclerz Niemiec Angela Merkel weźmie udział w rozmowach.

Zagrożona bankructwem Grecja od miesięcy wiedzie negocjacje z KE, MFW i EBC, które domagają się reform strukturalnych po zamian za odblokowanie następnej transzy pomocy w wysokości ok. 7, 2 mld euro. Odblokowanie tych środków ma kluczowe znaczenie, bowiem grecka kasa jest pusta, a zbliża się wyraz spłaty zadłużenia. W tym miesiącu Grecja powinna zwrócić MFW ok. 1, 6 mld euro, a latem - oddać 6 mld euro EBC. Weekendowe konwersacji w Brukseli zakończyły się bez porozumienia z powodu "znacznych rozbieżności". Program pomocowy dla Grecji wygasa 30 czerwca, a 18 czerwca spotkają się ministrowie finansów państw strefy euro.

Popularny

badanie Stanforda. Młodzi w AMERYCE nie zarobią tyle jak ich rodzice  Ze świata
Badanie Stanforda. Młodzi w AMERYCE nie zarobią tyle jak ich rodzice Ze świata

"To rekord! ". Ambasador USA o handlu z Polską Amerykanie zaspokojeni z wizyty w Pekinie. "Rozmowy przebiegają bardzo dobrze! " Trump grozi wycofaniem USA ze Światowej Organizacji Handlu USA wstępnie…...

autobusy elektryczne i elektromobilność w naszym kraju - perspektywy
Autobusy elektryczne i elektromobilność w naszym kraju - perspektywy

Autobusy elektryczne posiadają być polską specjalnością. Wówczas ma być także pewien z najważniejszych aspektów progresu elektromobilności. A ta ostatnia ma przynieść dodatkowy 1, 1 proc. wzrostu PKB i 81 tys. nowych…...

aRR chce wstrzymania wypłaty na rzecz Śmietanki  Informacje
ARR chce wstrzymania wypłaty na rzecz Śmietanki Informacje

Szef klubu PSL odchodzi z resortu skarbu NIK krytycznie o spółce Elewarr i Agencji Rynku Rolnego Przewodniczący rady nadzorczej Elewarru Lucjan Zwolak zwrócił się do odwiedzenia prezesa spółki Bronisława Tomaszewskiego…...

apple Watch z wadliwym podzespołem. Dostawy będą opóźnione?  Tech
Apple Watch z wadliwym podzespołem. Dostawy będą opóźnione? Tech

Kluczowy element zegarka Apple Watch, czyli Taptic Engine jest wadliwy. Koncern ma zredukować dostępność nowego produktu a mianowicie ujawnił “The Wall Street Journal”. Możliwe, że wpłynie to na dostawy zamówionych…...