FAS: 1, 6 mln stanowisk zatrudnienia zagrożonych przez politykę Trumpa  Ze świata

Antyglobalistyczna polityka gospodarcza prezydenta USA Donalda Trumpa może doprowadzić do likwidacji 1, 6 mln miejsc pracy po Niemczech - podał w niedzielę dziennik "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung", powołując się dzięki opinie niemieckich przedsiębiorców.

"Grozi nam handlowa jak i również ekonomiczna wojna z Ameryką. Trzeba to tak drastycznie ująć" - ocenił przy rozmowie z "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" Marcel Fratzscher, szef Niemieckiego Instytutu Badań nad Gospodarką (DIW).

"Jeżeli Donald Trump poważnie traktuje (swoje zapowiedzi), to jego polityka będzie miała negatywny wpływ na dobrobyt dzięki świecie" - podaje czasopismo.

Amerykańskie firmy po Niemczech

Jeszcze dalej po swoich ocenach idzie Clemens Fuest, następca Hansa-Wernera Sinna na stanowisku dyrektora instytutu Ifo w Monachium. Swoim zdaniem Niemcom grozi "horror".

"Jeżeli zredukujemy relacje z Ameryką do zera, to 1, 6 mln miejsc pracy znajdzie się w niebezpieczeństwie" - ostrzega ekonomista.

Witajcie w Kanadzie. Trudeau odpowiada dzięki dekret Trumpa

Jak wyjaśnił, jeden milion miejsc pracy uzależniony jest od czasu eksportu do USA, natomiast 600 tys. osób pracowników jest w amerykańskich firmach w Niemczech. Jego zdaniem Niemcy jako jeden wraz z czołowych światowych eksporterów ucierpiałyby w wyniku perturbacji ekonomicznych bardziej niż inne państwa.

Szef Instytutu Produkcji Światowej w Kilonii, Dennis Snower, zwrócił uwagę w podobieństwa do okresu pomiędzy I an II wojną światową, gdy konflikty ekonomiczne doprowadziły do upadku ekonomii światowej "z fatalnymi efektami politycznymi". "Z tej gorzkiej lekcji wszyscy, z wyjątkiem Trumpa, wyciągnęli wnioski" a mianowicie zauważył Snower. Jak dodał, "żyjemy w czasach, kiedy podważany jest liberalny ład ekonomiczny".

Partner komercyjny Niemiec

Stany Zjednoczone będą najważniejszym partnerem handlowym Niemiec. W 2015 roku (za zeszły rok nie ma jeszcze danych) niemieckie przedsiębiorstwa wyeksportowały do USA artykuły i usługi za 142 mld euro, uzyskując nadwyżkę w wysokości 56 mld euro. To 10 proc. całego niemieckiego eksportu. Najważniejszym towarem eksportowym są niemieckie samochody i części samochodowe (32 mld euro). Trump zagroził wprowadzeniem ceł na samochody z Niemiec.

Popularny

chętnych nan OFE coraz więcej. Jest już 1, 2 mln deklaracji  Informacje
Chętnych nan OFE coraz więcej. Jest już 1, 2 mln deklaracji Informacje

Reforma emerytur w rządowej zamrażarce. "Decyzja nie została podjęta" Co dalej z reformą OFE? Emerytalna rewolucja przyspiesza. Rząd szykuje zmiany dla pracowników OFE znikną z rynku. "To zwykła kradzież" vs. "chcemy…...

ceny produktów mogą pójść po górę  Pieniądze
Ceny produktów mogą pójść po górę Pieniądze

W lipcu dziewiąty miech z rzędu wzrósł - tym razem o 0, 4 pkt - Współczynnik Przyszłej Inflacji (WPI) - poinformowało Biuro Inwestycji jak i również Cykli Ekonomicznych (BIEC). Podług instytutu…...

chiny chcą uniezależnić się od czasu zagranicznych technologii  Tech
Chiny chcą uniezależnić się od czasu zagranicznych technologii Tech

Chiny wabią tajwańskich ekspertów w sferze produkcji układów scalonych, żeby uniezależnić się od zagranicznych technologii, podczas gdy NA JUKATAN opierają się chińskim przejęciom w tym sektorze a mianowicie pisze w piątek…...

chińska Midea przejmie Kuka Robotics
Chińska Midea przejmie Kuka Robotics

Chińskie firmy robią zakupy w Europie, i to nie lada jakie – Midea, chiński producent AGD zamierza zakupić niemieckiego producenta innowacyjnych robotów przemysłowych – firmę Kuka Robotics. To perełka gałęzi automatyki, jeden…...