Brexit. system wnioskowania o status osiedlonego  Ze świata

  • Nowa cena dla kierowców. "Najostrzejsze" przepisy na świecie
  • Funt spadł poniżej pięciu złotych. Następujące "nie" dla brexitu uderzyło w brytyjską walutę
  • Żyją tysiące kilometrów od Londynu, obawiają się brexitu. "Chodzi o całe nasze życie"
  • Czarny scenariusz w sprawie brexitu "coraz bardziej prawdopodobny". Bruksela ostrzega
  • Miliarder uprzedza przed "ogromną katastrofą". Oferta w sprawie brexitu

Już w najbliższą sobotę oficjalnie zostanie uruchomiony program wnioskowania o status osiedlonego dla obywateli państw Starego kontynentu Europejskiej mieszkających w Wielkiej Brytanii. Termin składania dokumentów upłynie 30 czerwca 2021 roku kalendarzowego.

Aby uzyskać status osoby osiedlonej, trzeba pokazać, że przez ostatnie pięć lat - do ukończenia okresu przejściowego 31 grudnia 2020 roku - przebywało się na terytorium Zjednoczonego Królestwa wskutek czego najmniej szóstka miesięcy w każdym z tych lat. W przeciwnym razie osoba składająca wniosek otrzyma tymczasowy status osiedlony, który będzie można zmienić po wypełnieniu wymogu pięciu lat.

Wniosek będą mogły również składać członkowie ich rodzin. "W przypadku dalszej rodziny osoby te muszą zamieszkiwać w Ogromnej Brytanii dnia 31 grudnia 2020 roku, bliższa bliscy (małżonkowie, partnerzy, dzieci, wnuki, rodzice, dziadkowie) mogą dołączyć po tej dacie" - poinformowała w komunikacie Ambasada RP w Londynie.

Uzyskanie nowego statusu - opartego na brytyjskim, zaś nie, jak dotychczas, unijnym prawie - zagwarantuje postępowanie większości dotychczasowych praw, przy kwestii między innymi pobytu, pracy, edukacji i dostępu do odwiedzenia świadczeń społecznych.

Jak złożyć wniosek?

Procedura uzyskania statusu osiedlonego będzie odbywała się elektroniczne przy pomocy aplikacji.

Na podstawie przekazanych informacji program w czasie rzeczywistym przeprowadzi wstępną ocenę aplikacji i wskaże, czy osoba wypełniająca formularz ma prawo ubiegać się o uzyskanie statusu jednostki osiedlonej lub tymczasowego statusu osoby osiedlonej.

Żyją tysiące kilometrów od momentu Londynu, obawiają się brexitu. "Chodzi o całe stosowane przez nas życie"

"Aplikacja będzie powiązana z danymi HMRC (urząd skarbowy i podatkowy - red. ) oraz Department for Work and Pensions (ministerstwo pracy i emerytur - red. ), zatem co do zasady ludzie zatrudnione, płacące podatki, pobierające emerytury nie będą musiały dodatkowymi dokumentami udowadniać twierdzenia zamieszkiwania w Wielkiej Brytanii" - poinformowała Ambasada RP w Londynie.

Jak dodano, będzie możliwe odwołanie od czasu decyzji.

Bezpłatny wniosek

Od połowy stycznia komentarze w tej sprawie mogą składać w publicznej fazie testowej obywatele UE, jacy mają ważne paszporty biometryczne oraz członkowie rodzin spoza UE dysponujący biometrycznymi kartami pobytu. Wcześniej prowadzono także testy sektorowe, obejmujące między innymi pracowników szkolnictwa lepszego i publicznej służby stanu zdrowia.

Od 30 marca 2019 roku oficjalnie pozostanie uruchomiony system wnioskowania o status osiedlonego dla mieszkańcówrezydentów państw Ue mieszkających po Wielkiej Brytanii.

Złożenie wniosku dotychczas kosztowało 65 funtów w przypadku ludzie dorosłej oraz 32, pięćdziesiąt funta dla osób powyżej 16. roku życia. Jakim sposobem poinformował brytyjski rząd, od momentu 30 marca złożenie wniosku będzie bezpłatne.

"Jeżeli uiściłeś opłatę, otrzymasz przełom po 30 marca. Odrzucić musisz nic robić a mianowicie automatycznie otrzymasz zwrot pieniędzy" - wskazano w komunikacie. Potwierdzenie wysłania zwrotu stanie się również wysyłane drogą e-mailową.

Miliarder uprzedza przed "ogromną katastrofą". Propozycja co do brexitu

Brytyjski rząd poinformował jednak, że jeżeli zainteresowany nie otrzyma e-maila do 20 kwietnia 2019 roku, to powinien skontaktować się telefonicznie lub trasą internetową z Home Office, czyli departamentem rządu Wielkiej Brytanii odpowiedzialnym w szczególności zbytnio politykę imigracyjną.

Brak rejestracji przed 30 czerwca 2021 roku będzie mógł skutkować uznaniem pobytu danej jednostki w Wielkiej Brytanii za niezgodny z prawem.

Ambasada RP w Londynie poinformowała, że nie wydaje się przewidziane wydawanie "fizycznego" dokumentu potwierdzającego posiadanie statusu osiedlonego. "Osoby posiadające status osiedlonego będą mogły wjeżdżać na teren Wielkiej Brytanii w podstawie paszportu lub dowodu osobistego do 31 marca 2025 roku" - dodano.

Według szacunków brytyjskiego urzędu statystycznego za inny kwartał 2018 roku, po Wielkiej Brytanii mieszka 889 tysięcy Polaków.

Co dalej z brexitem?

Uruchomienie systemu wnioskowania na temat status osiedlonego jest powiązane z brexitem. W środę Izba Gmin odrzuciła osiem propozycji w orientacyjnym głosowaniu nad alternatywnymi scenariuszami w sprawie brexitu. Żadna z propozycji nie uzyskała większości głosów.

Tymczasem zgodnie wraz z konkluzjami ubiegłotygodniowej Rady Europejskiej brytyjski rząd ma czas do piątku, 29 marca, aby przyjąć proponowaną umowę z UE i przeoczyć Wspólnotę na zapisanych w niej warunkach w nowym terminie 22 maja.

Komentatorzy spekulowali w minionych dniach, że May zostanie prawdopodobnie nalegać na poddanie projektu porozumienia pod następne, trzecie głosowanie w czwartek lub piątek, maksymalnie wzmagając presję na dotychczasowych krytyków tego rozwiązania z eurosceptycznego skrzydła Partii Konserwatywnej a także północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistów (DUP). Umowa została przedtem - w styczniu jak i również w marcu - odrzucona znaczną większością głosów.

Wcześniej w środę May zadeklarowała, że jest zdecydowana odejść ze stanowiska wcześniej niż planowała, aby "doprowadzić dodatkowo, co jest odpowiednie dla naszego kraju jak i również partii", otwierając drogę aż do rezygnacji, jeśli posłowie poprą umowę w sprawie brexitu.

Popularny

bankomaty sezonowe w miejscowościach krajoznawczych  Pieniądze
Bankomaty sezonowe w miejscowościach krajoznawczych Pieniądze

Projekt budżetu w 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze modyfikacją czasu? Komisja Europejska zaprezentuje propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem przewlekła przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...

bank Światowy - PKB, prognoza wzrostu dla Polski
Bank Światowy - PKB, prognoza wzrostu dla Polski

Bank Światowy obniżył prognozę wzrostu PKB Polski po 2016 roku z trzy, 7 do 3, dwóch proc. Powód to osłabienie w inwestycjach. W kolejnych dwóch latach pęd wzrostu PKB w…...

autobusy elektryczne i elektromobilność w naszym kraju - perspektywy
Autobusy elektryczne i elektromobilność w naszym kraju - perspektywy

Autobusy elektryczne posiadają być polską specjalnością. Wówczas ma być także pewien z najważniejszych aspektów progresu elektromobilności. A ta ostatnia ma przynieść dodatkowy 1, 1 proc. wzrostu PKB i 81 tys. nowych…...

badanie Stanforda. Młodzi w AMERYCE nie zarobią tyle jak ich rodzice  Ze świata
Badanie Stanforda. Młodzi w AMERYCE nie zarobią tyle jak ich rodzice Ze świata

"To rekord! ". Ambasador USA o handlu z Polską Amerykanie zaspokojeni z wizyty w Pekinie. "Rozmowy przebiegają bardzo dobrze! " Trump grozi wycofaniem USA ze Światowej Organizacji Handlu USA wstępnie…...