Bruksela może zdjąć z Polski procedurę nadmiernego deficytu  Ze świata

Komisja Europejska ogłosi w środę zalecenia ekonomiczne dla poszczególnych krajów UE, jak i również rekomendacje dotyczące funkcji nadmiernego deficytu. Według nieoficjalnych informacji KE może przedstawić się za zamknięciem procedury wobec Polski.

Decyzje te zapadną i pozostaną ogłoszone dopiero w środę po południu; konferencję prasową zapowiedziano wstępnie na godz. 17.

GUS: dziura w sprawach finansowych publicznych kurczy się. Coraz bliżej do euro?

Bliżej strefy euro?

Z informacji ze źródeł w KE i dyplomatycznych wynika, hdy zamknięcie procedury nadmiernego deficytu, którą Polska objęta jest od 2009 r., jest prawdopodobne.

- Hipotetyczna decyzja o zdjęciu strategie nadmiernego deficytu wynikać stanie się z prawa, z Paktu Stabilności i Wzrostu i statystyki za 2014 rok kalendarzowy. Zależy to oczywiście od momentu oczekiwań dotyczących deficytu na kolejne lata, ale najnowsza runda prognostyczna KE zdecydowanie wskazuje, że deficyt zostanie niższy niż 3 proc. PKB i obniżenie stanie się trwałe - ocenił we wtorek w Brukseli minister finansów Mateusz Szczurek.

Kraj, który chce przystąpić do strefy euro odrzucić może być objęty procedurą nadmiernego deficytu. Procedura poniższa jest wszczynana na szczeblu Unii Europejskiej w sytuacji, gdy deficyt państwa członkowskiego w sytuacji sektora instytucji rządowych i samorządowych (ang. general government) przekroczy dopuszczalny pułap, tj. 3 proc. PKB. oraz 60 proc. PKB w odniesieniu do długu.

Prognozy KE

Wiosenne prognozy Komisji Europejskiej przewidują, że w 2015 r. deficyt sektora finansów ogólnych w Polsce spadnie do 2, 8 proc. PKB w 2015 r. i do 2, 6 proc. PKB w 2016 r. Już w ubiegłym roku KE zawiesiła procedurę wobec Polski, uznając, że nasz państwo podjął skuteczne działania, by ograniczyć deficyt do wyznaczonego poziomu.

Dobre dane z Polski wówczas krok do strefy euro? Szczurek: wejdziemy, gdy ulepszy się sytuacja w eurolandzie

Ewentualny wniosek Komisji w sprawie zamknięcia procedury będzie musiał być jeszcze przyjęty przez Radę UE, czyli grono ministrów państw członkowskich. Nastąpić to może 19 czerwca.

Kary dzięki bałagan w finansach

Objęte procedurą państwo powinno wykorzystywać się do zaleceń Rady UE. Unia wyznacza wyraz na doprowadzenie finansów globalnych do porządku, jednak niejednokrotnie terminy te są przedłużane. Jeśli państwo nie robi zaleceń, możliwe są sankcje, takie jak konieczność wpłacenia na nieoprocentowany depozyt ilości odpowiadającej 0, 2 proc. PKB danego państwa.

Obecnie procedurą, obok Polski, objęte są: Chorwacja, Malta, Cypr, Portugalia, Słowenia, Francja, Irlandia, Grecja, Hiszpania jak i również Wielka Brytania. Jeszcze kiedyś procedurą objęte były także odmienne kraje, a jedyne państwa UE, wobec których odrzucić stosowano procedury, to Estonia i Szwecja.

Popularny

50 cent - dom rapera sprzedany po 12 latach
50 cent - dom rapera sprzedany po 12 latach

Raper 50 cent, na temat którym w ostatnich latach głośno było głównie wraz ze względu na jego bankructwo, wreszcie sprzedał swoją posiadłość w Farmington w dzieje Connecticut. Dom był wystawiony…...

2000 zł płacy minimalnej wówczas chwyt marketingowy?
2000 zł płacy minimalnej wówczas chwyt marketingowy?

- To czysty marketing - tak o rządowej propozycji podwyższenia płacy minimalnej do poziomie 2 tys. złotych wypowiedział się Jarosław Urbaniak z Platformy Obywatelskiej. Następnie Marek Jakubiak reprezentujący Kukiz '15 jest…...

1, 2 tys. górników z kopalni Krupiński trafi do odwiedzenia innych kopalń JSW  Surowce
1, 2 tys. górników z kopalni Krupiński trafi do odwiedzenia innych kopalń JSW Surowce

Do ukończenia tygodnia ponad 1, dwa tysiąca pracowników kopalni Krupiński w Suszcu rozpocznie fuchę w innych kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW). Po sobotę przeznaczona do likwidacji kopalnia trafi do Spółki Restrukturyzacji…...

500 zł na dziecko przy drugim kwartale, ale mogą pojawić się zatory
500 zł na dziecko przy drugim kwartale, ale mogą pojawić się zatory

300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze…...