Bruksela może zdjąć z Polski procedurę nadmiernego deficytu  Ze świata

Komisja Europejska ogłosi w środę zalecenia ekonomiczne dla poszczególnych krajów UE, jak i również rekomendacje dotyczące funkcji nadmiernego deficytu. Według nieoficjalnych informacji KE może przedstawić się za zamknięciem procedury wobec Polski.

Decyzje te zapadną i pozostaną ogłoszone dopiero w środę po południu; konferencję prasową zapowiedziano wstępnie na godz. 17.

GUS: dziura w sprawach finansowych publicznych kurczy się. Coraz bliżej do euro?

Bliżej strefy euro?

Z informacji ze źródeł w KE i dyplomatycznych wynika, hdy zamknięcie procedury nadmiernego deficytu, którą Polska objęta jest od 2009 r., jest prawdopodobne.

- Hipotetyczna decyzja o zdjęciu strategie nadmiernego deficytu wynikać stanie się z prawa, z Paktu Stabilności i Wzrostu i statystyki za 2014 rok kalendarzowy. Zależy to oczywiście od momentu oczekiwań dotyczących deficytu na kolejne lata, ale najnowsza runda prognostyczna KE zdecydowanie wskazuje, że deficyt zostanie niższy niż 3 proc. PKB i obniżenie stanie się trwałe - ocenił we wtorek w Brukseli minister finansów Mateusz Szczurek.

Kraj, który chce przystąpić do strefy euro odrzucić może być objęty procedurą nadmiernego deficytu. Procedura poniższa jest wszczynana na szczeblu Unii Europejskiej w sytuacji, gdy deficyt państwa członkowskiego w sytuacji sektora instytucji rządowych i samorządowych (ang. general government) przekroczy dopuszczalny pułap, tj. 3 proc. PKB. oraz 60 proc. PKB w odniesieniu do długu.

Prognozy KE

Wiosenne prognozy Komisji Europejskiej przewidują, że w 2015 r. deficyt sektora finansów ogólnych w Polsce spadnie do 2, 8 proc. PKB w 2015 r. i do 2, 6 proc. PKB w 2016 r. Już w ubiegłym roku KE zawiesiła procedurę wobec Polski, uznając, że nasz państwo podjął skuteczne działania, by ograniczyć deficyt do wyznaczonego poziomu.

Dobre dane z Polski wówczas krok do strefy euro? Szczurek: wejdziemy, gdy ulepszy się sytuacja w eurolandzie

Ewentualny wniosek Komisji w sprawie zamknięcia procedury będzie musiał być jeszcze przyjęty przez Radę UE, czyli grono ministrów państw członkowskich. Nastąpić to może 19 czerwca.

Kary dzięki bałagan w finansach

Objęte procedurą państwo powinno wykorzystywać się do zaleceń Rady UE. Unia wyznacza wyraz na doprowadzenie finansów globalnych do porządku, jednak niejednokrotnie terminy te są przedłużane. Jeśli państwo nie robi zaleceń, możliwe są sankcje, takie jak konieczność wpłacenia na nieoprocentowany depozyt ilości odpowiadającej 0, 2 proc. PKB danego państwa.

Obecnie procedurą, obok Polski, objęte są: Chorwacja, Malta, Cypr, Portugalia, Słowenia, Francja, Irlandia, Grecja, Hiszpania jak i również Wielka Brytania. Jeszcze kiedyś procedurą objęte były także odmienne kraje, a jedyne państwa UE, wobec których odrzucić stosowano procedury, to Estonia i Szwecja.

Popularny

apple Watch z wadliwym podzespołem. Dostawy będą opóźnione?  Tech
Apple Watch z wadliwym podzespołem. Dostawy będą opóźnione? Tech

Kluczowy element zegarka Apple Watch, czyli Taptic Engine jest wadliwy. Koncern ma zredukować dostępność nowego produktu a mianowicie ujawnił “The Wall Street Journal”. Możliwe, że wpłynie to na dostawy zamówionych…...

andrzej Parafianowicz przed komisją ds. Amber Gold
Andrzej Parafianowicz przed komisją ds. Amber Gold

We wtorek zanim komisją ds. Amber Gold zeznawał b. wiceszef MF Andrzej Parafianowicz. - W sprawie Amber Gold były zaniedbywania skarbówki, ale nigdy odrzucić odniosłem wrażenia, by Marcin P. miał "parasol…...

analitycy o uwolnieniu kursu franka szwajcarskiego: ryzykowna decyzja  Waluty
Analitycy o uwolnieniu kursu franka szwajcarskiego: ryzykowna decyzja Waluty

Raty kredytów frankowych mogą wzrosnąć do odwiedzenia rekordowego poziomu Coraz w mniejszym stopniu kredytów we frankach Przegląd prasy. Frankowiczom trudno zwyciężyć z bankami Przewalutowanie kredytów we frankach. Cymański: według kursie…...

aplikacja Lidl, Biedronka, Carrefour, Tesco - ranking
Aplikacja Lidl, Biedronka, Carrefour, Tesco - ranking

Przedświąteczne, większe zakupy to okazja, by przed wybraniem się do dyskontu czy hipermarketu, sprawdzić, bądź nasz ulubiony sklep udostępnia aplikację mobilną. Ma hałasuje zdecydowana większość sieci wraz z ofertą spożywczą…...