Badanie Stanforda. Młodzi w AMERYCE nie zarobią tyle jak ich rodzice  Ze świata

  • "To rekord! ". Ambasador USA o handlu z Polską
  • Amerykanie zaspokojeni z wizyty w Pekinie. "Rozmowy przebiegają bardzo dobrze! "
  • Trump grozi wycofaniem USA ze Światowej Organizacji Handlu
  • USA wstępnie dogadały się z Meksykiem po sprawie umowy handlowej
  • Apple pokazał rekordowe wyniki. Cena spółki przychodzi do biliona dolarów

Prawdopodobieństwo, że młodzi dorośli Amerykanie będą zarabiać więcej niż ich rodzice, gwałtownie spadło po ciągu ostatnich kilkudziesięciu latek - wynika z badań ekonomistów z uniwersytetu Stanforda.

Połowa Amerykanów urodzonych w 1984 roku zarobiła więcej w wieku 40 lat niż ich rodziciele, gdy byli w poniższym danym wieku - wynika wraz z badań opublikowanych w zeszłym tygodniu przez prof. Raję Chetty'ego i pięciu pozostałych naukowców. W 1940 r. odsetek ten wynosił 92 proc.

Coca-Cola przerabia prezesa. "Mniejsze opakowania, mniej cukru"

Różnice zamożności

Podsyca to obawy, hdy amerykański sen o trwałym awansie społecznym niknie wśród coraz większych różnic poziomu zamożności - podała filia AP.

Badacze znaleźli dwie przyczyny takiego spadku: zwiększyła się nierówność po dochodach, tak że chociażby w sytuacji, gdy gospodarka wzrosła, mniej Amerykanów otrzymało na tyle więcej podwyżek, żeby prześcignąć w przychodach swoich rodziców. Równocześnie średni roczny wzrost gospodarczy spowolnił od 1980 roku po porównaniu z pierwszymi trzydziestu pięciu latami po drugiej wojnie światowej.

Ożywienie "amerykańskiego snu" o wysokim wskaźniku awansu będzie wymagać "wzrostu gospodarczego, który jest rozłożony bardziej równomiernie w kompletnej dystrybucji dochodów" - napisali autorzy badania.

Powolny wzrost

Obawy o forma i możliwości ekonomiczne stworzyły tło dla kampanii wyborczej w 2016 roku a mianowicie przypomina AP. Wielu wyborców obawiało się, że pierwotnego dzieci nie radzą samemu tak dobrze jak oni. Z drugiej strony, wielu młodszych wyborców obawia się, że nie będzie im się wiodło tak porządnie, jak ich rodzicom, w dużej mierze ze względu na powolny wzrost dochodów oraz wyższe koszty mieszkania, opieki leczniczej i długu studenckiego.

Badanie opublikowano tuż na odrębnych badaniach ogłoszonych w tym tygodniu przez Thomasa Piketty'ego ze Szkoły Ekonomicznej w Paryżu i swoim dwóch kolegów, którzy udokumentowali pogarszanie się nierówności przychodów od 1980 roku. Badanie to wykazało, że Amerykanie plasujący się w dolnej połowie skali dochodów przeżywali ich stagnację od 1980 roku.

Po uwzględnieniu inflacji osoby z dolnej połowy skali dochodów zarabiały ok. 16 tys. dolarów w 1980 r. jak i również teraz zarabiają plus minus tyle samo - wynika spośród badań.

Popularny

afera GetBack. KNF o sprzedaży obligacji
Afera GetBack. KNF o sprzedaży obligacji

KNF przedstawiła komunikat po piątkowym zebraniu z przedstawicielami Stowarzyszenia Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack. Komisja gwarantuje, że informacje o potencjalnych nieprawidłowościach w procesie oferowania obligacji GetBack wskazane w skargach "zostały zweryfikowane". Stronę publiczną podczas spotkania…...

adam Glapiński nowym szefem NBP
Adam Glapiński nowym szefem NBP

Adam Glapiński został w piątek wybrany na prezesa Narodowego Banku Polskiego. Następca prof. Marka Belki jest profesorem ekonomii, dwukrotnie obejmował stanowisko ministra. Politycznie od mnóstwo lat związany był z braćmi Kaczyńskimi. Był również…...

afera w SKOK-ach? «Znowu mamy temat zastępczy w okresie wyborów»
Afera w SKOK-ach? «Znowu mamy temat zastępczy w okresie wyborów»

Przetasowania na rynku firm pożyczkowych. Oryginalny bat na oszustów naciągających klientów Będą zmiany po kredytach hipotecznych? "Chcemy dłuższych terminów restrukturyzacji" Za rok kredyty mają być bardziej kosztowne. Sprawdzamy, jeżeli wzrosną…...

60 lat dla kobiet i 65 lat dla facetów. Jest prezydencka ustawa
60 lat dla kobiet i 65 lat dla facetów. Jest prezydencka ustawa

Emerytura w wieku 60 czasów dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn a mianowicie to propozycja prezydenta Andrzeja Dudy, który zapowiedział obecnie złożenie w Sejmie projektu ustawy w tej kwestii. Prezydent wyraził…...