«Frankowicze» ślą wnioski do Prokuratury Generalnej. Przeciwko bankom

  • Raty kredytów frankowych mogą wzrosnąć do odwiedzenia rekordowego poziomu
  • Coraz w mniejszym stopniu kredytów we frankach
  • Przegląd prasy. Frankowiczom trudno wygrać z bankami
  • Przewalutowanie kredytów we frankach. Cymański: według kursie zaciągnięcia to nierealne
  • Pomoc dla frankowiczów. Rząd pozytywnie o prezydenckiej ustawie

Około 900 zawiadomień o możliwości popełnienia przewinienia wysłali do Prokuratury Generalnej "frankowicze" - informuje Krajowe Radio. Trwa analiza ludzi dokumentów, an efekty roboty prokuratorów mamy poznać najdalej za miesiąc - informuje serwis. W piątek "frankowicze", którzy chcą wszczęcia śledztwa przeciwko zarządom banków jak i również powołania komisji prokuratorskiej przy tej sprawie, protestowali przed siedzibą Prokuratury Generalnej.

Jak czytamy, rzecznik prokuratury generalnej Mateusz Martyniuk potwierdza, że wniosku od "frankowiczów" cały czas wpływają - podkreśla serwis Polskiego Radia. Dotyczą one podejrzenia popełnienia oszustw ze strony członków banków.

Martyniuk przypomina, że aby skazanie członków banków było możliwe, należy udowodnić zamiar dokonania przestępstwa.

Duże protesty

Frank ociera się o 4 zł. Bądź będzie jeszcze tańszy?

"Nabici we franka nie damy się bankom" i "Banksterom stop" - pod owymi hasłami w kilku miejscowościach Polski w ubiegłym tygodniu protestowały osoby, które wzięły kredyty we frankach szwajcarskich. Domagały się dialogu z bankami i pomocy was w formie przepisów zapewniających dogodniejsze warunki spłat. Protesty osób, których zadłużenie względem banków znacząco się zwiększyło na skutek wzrostu ceny franka do złotego, posiadały miejsce m. in. Stargardzie, Gdańsku, Łodzi, Krakowie. W Warszawie "frankowicze" przyszli zanim Pałac Prezydencki.

Szwajcarski pula centralny (SNB), ogłaszając niespodzianie, że uwalnia kurs swej waluty, spowodował panikę w branży. Dotychczas SNB utrzymywał uparty kurs, co oznaczało, iż euro nie mogło kosztować mniej niż 1, 20 franka. Decyzja SNB sprawiła, iż frank mocno zyskał na wartości, w naszym wobec złotego. W przeszły czwartek za franka powinno się było zapłacić rekordowe 5, 19 zł, choć dzień wcześniej płacono za faceta 3, 57 zł. Faktycznie istotny wzrost notowań franka to problem dla w porządku. 550 tys. polskich klientów zadłużonych w tej walucie.

Konkretne propozycje

W czwartek Związek Banków Rodzimych poinformował, że rekomendacje ZBP zostały zaaprobowane przez bazy. Przed tygodniem ZBP przedstawił bankom sześć rekomendacji, wskazane jest celem ma być odciążenie kredytobiorców, którzy zaciągnęli opony mieszkaniowe w szwajcarskiej walucie.

Związek zaproponował metrów. in., by banki uwzględniały ujemną stawkę LIBOR gwoli franka przy wyliczaniu oprocentowania rat kredytów, a także "istotne zmniejszenie" na sześć miesięcy spreadu walutowego. Rozchodzi tu o takie zmniejszenie prowizji pobieranej przy nabyciu waluty na spłatę rat, by klient nie odczuł różnicy wobec sytuacji poprzednio decyzją SNB, gdy frank był tańszy. Ponadto klienci mogliby składać wnioski o wydłużenie okresu spłaty pożyczek.

Popularny

forum w Davos 2019: Premier: jesteśmy coraz bardziej innowacyjni  Ze świata
Forum w Davos 2019: Premier: jesteśmy coraz bardziej innowacyjni Ze świata

Wiceprezydent Chin w Davos: utrzymamy zrównoważony wzrost gospodarczy Zmiany klimatu nieważne. Rekordowy ruch samolotów nad Davos Jutro szczyt w Davos. Długa lista nieobecnych Problemy w kraju pokrzyżowały plany Trumpa. Odwołał…...

2000 zł płacy minimalnej wówczas chwyt marketingowy?
2000 zł płacy minimalnej wówczas chwyt marketingowy?

- To czysty marketing - tak o rządowej propozycji podwyższenia płacy minimalnej do poziomie 2 tys. złotych wypowiedział się Jarosław Urbaniak z Platformy Obywatelskiej. Następnie Marek Jakubiak reprezentujący Kukiz '15 jest…...

500 zł na dziecko przy drugim kwartale, ale mogą pojawić się zatory
500 zł na dziecko przy drugim kwartale, ale mogą pojawić się zatory

300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze…...

50 cent - dom rapera sprzedany po 12 latach
50 cent - dom rapera sprzedany po 12 latach

Raper 50 cent, na temat którym w ostatnich latach głośno było głównie wraz ze względu na jego bankructwo, wreszcie sprzedał swoją posiadłość w Farmington w dzieje Connecticut. Dom był wystawiony…...