Darmowy rachunek bankowy od rządu

  • Darmowe konta i karty coraz bliżej. Podstawowe usługi będą darmowe, ale są też ograniczenia
  • Kolejny bank ostrzega odbiorców. "Złośliwe oprogramowanie"
  • Bank stworzył klona. Doradza klientom
  • Jeden z największych banków na terytorium polski zmieni nazwę
  • ING dzierży zgodę na nowy bank w Polsce. Raiffeisen otrzymał odmowę

Każdy będzie mógł założyć darmowy tzw. podstawowy rachunek płatniczy w banku - zakłada rządowy projekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych. Nowe prawo ma jednak kilka wartościowych haczyków.

Z zaprezentowanego przez rząd projektu nowelizacji ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw wynika, że każdy będzie mógł założyć darmowy tzw. podstawowy rachunek płatniczy. Jego posiadacz uzyska dostęp w celu podstawowych transakcji.

"Hamulec awaryjny" po Brexicie. Imigranci bez zasiłków przez parę czasów

Jakie wytyczne?

Jednak darmowa odsłona rachunku będzie bardzo zredukowana. Osoba, która założy tego typu rachunek będzie mogła zrobić jedynie podstawowe transakcje, takie jak: wpłata i wypłata, polecenie przelewu czy polecenie zapłaty.

Co więcej w ciągu miesiąca możliwe będzie dokonanie 15 darmowych poleceń przelewu lub należności (w tym zleceń stałych) – za kolejne dystrybutor będzie mógł pobrać opłatę, jednak nie wyższą niż najczęściej stosowaną w zakresie kont osobistych.

Klienci mający takie konto będą zdołali również używać karty płatniczej, ale za jej wydanie bank będzie mógł przynieść opłatę. Płacić trzeba będzie również za użytkowanie obcych, czyli nienależących do instytucji finansowej bankomatów i wpłatomatów.

Jest jeszcze jeden przymus. Klient będzie mógł korzystać z darmowych usług jeżeli nie będzie posiadał innych kont bankowych, co oznacza, hdy aby skorzystać ze zaświadczania gwarantowanego przez nowe prawo, należałoby zamknąć wszystkie posiadane rachunki.

Po jak?

Zmiana prawa wynika z wdrożenia unijnej dyrektywy w sprawie porównywalności opłat związanych z rachunkami płatniczymi, przenoszenia rachunku płatniczego a także dostępu do podstawowego obliczenia płatniczego.

Rząd pragnie też w ten sposób zwiększyć liczbę osób, która to ma konto w agencji bankowej.

"Chodzi o dotarcie z ofertą do ludzi przekonanych, że mają nazbyt niskie dochody, aby zaplanować konto osobiste. (…) Wprowadzone rozwiązania powinny spowodować wzrost ubankowienia w Polsce, a w efekcie rozwój obrotu bezgotówkowego, który jest tańszy i bezpieczniejszy niż obrót gotówkowy" a mianowicie czytamy w komunikacie CIR.

Jednak jak powstaje z danych Banku Ogólnoświatowego wskaźnik ubankowienia w Naszym kraju szybko rośnie i z brakiem podobnych zmian w niemal. W 2001 roku rachunek rozliczeniowy w instytucji finansowej miało 70 proc. Polaków w wieku 15 +, natomiast trzy lata później stało to już 78 proc.

Popularny

bez porozumienia w WTO. Republika indii wykoleiły globalną umowę komercyjną  Informacje
Bez porozumienia w WTO. Republika indii wykoleiły globalną umowę komercyjną Informacje

Grożą śmiercią aktorce. Wzbudzający wątpliwości film wszedł na ekrany kin w Indiach Basen, spa i fryzjer. Otwarto pięciogwiazdkowy hotel dla psów Nagroda za ścięcie głowy gwiazdy Bollywood. Za funkcję w…...

bill Gates z Microsoft jak i również Steve Jobs z Apple. Co ich odróżniało?
Bill Gates z Microsoft jak i również Steve Jobs z Apple. Co ich odróżniało?

To nie innowacje i ciężka praca będą dziś źródłem fortun - uważa Thomas Piketty, uznany francuski ekonomista, biorąc pod spodem lupę majątki najbogatszych. Przy 2011 roku majątek Steve'a Jobsa wyceniano…...

bieńkowska: KE będzie przewodzić po wyjaśnianiu skandalu VW  Tech
Bieńkowska: KE będzie przewodzić po wyjaśnianiu skandalu VW Tech

Media: Volkswagen może mieć kolejne problemy. Nowe ustalenia przy sprawie afery spalinowej Szef Audi aresztowany Były szef Volkswagena może mieć kolejne problemy Zaskakujące wyniki niemieckiego olbrzyma. Mimo afery dieslowej Skandal…...

bloomberg Nowym klejnotem koronnym Kremla może być Rosnieft  Surowce
Bloomberg Nowym klejnotem koronnym Kremla może być Rosnieft Surowce

Znajdujące się w sercu rosyjskiej produkcji koncerny Rosnieft i Gazprom są na skraju historycznego odwrócenia ról, które być może nieznacznie przesunąć równowagę mocy na korytarzach Kremla - pisze Bloomberg. Gazprom, największy…...