60 lat dla kobiet i 65 lat dla facetów. Jest prezydencka ustawa

Emerytura w wieku 60 czasów dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn a mianowicie to propozycja prezydenta Andrzeja Dudy, który zapowiedział obecnie złożenie w Sejmie projektu ustawy w tej kwestii. Prezydent wyraził nadzieję, hdy ustawa zostanie przyjęta wciąż przez obecny Sejm. Dodał, że jeśli tak się nie stanie, zamierza znowu złożyć projekt w następnej kadencji.

- Podczas kampanii podejmowałem zobowiązani wobec wyborców. Wielokrotnie słyszałem na temat potrzebie obniżenie wieku emerytalnego. Zobowiązałem się, zawarłem umowę ze społeczeństwem, że ilość lat emerytalny zostanie obniżony - podkreślił prezydent.

Także w przyszłej kadencji

PO chce zdążyć z niewielką poradą dla kredytobiorców. "Zostanie pewnie przyjęta w tym tygodniu"

Prezydent Duda podkreślił, że projekt realizuje jego obowiązek wyborcze. Zobowiązanie "nie jedynie wobec swoich wyborców, lecz też wobec tych, jacy na niego nie głosowali". - Wierzę w to, że dziś jest chód w kierunku naprawy Polski. Aby stała się bardziej wartościowa dla tych. którzy pragną tu pracować i urzeczywistniać się życiowo - powiedział prezydent.

- Przyszedł czas, by ludzie, jacy zostali wybrani w typach, realizowali swoje zobowiązania. To mam nadzieję początek przemian w Rzeczypospolitej. Ustawa przywraca wiek 60 lat dla kobiet, 65 dla facetow - dodał Duda.

Podkreślił, że ustawa "daje prawo do emerytury, jeśli ktoś osiągnie wiek emerytalny". - Tzn. że jeśli ktoś osiągnie wiek emerytalny i chce zacząć nakładać emeryturę, to może to zrobić. Ale może też - jeżeli ma tego rodzaju wolę, jeżeli czuje po sobie siłę i ma takie możliwości, pracować w dalszym ciągu, po to, żeby dysponować wyższą emeryturę, żeby się nadal realizować zawodowo. Jeśli będzie miał inne życiowe plany, jeżeli się chce zająć wnukami, czy też w zupełnie inny strategia prowadzić swoje życie, przy sposób pozazawodowy, może rozpocząć pobierać emeryturę. To będzie jego swobodna decyzja a mianowicie powiedział prezydent.

- Mam nadzieję, że poniższa ustawa zostanie uchwalona jeszcze w tej kadencji Sejmu. Koalicja rządząca pokazała, hdy potrafi uchwalać ustawy prędko. Jeśli tego nie wyrządzi, ja się ze własnego zobowiązania nie wycofuję, wzór zostanie złożony w kolejnej kadencji - podsumował Duda.

W projekcie nie dzierży odniesienia do okresów składkowych, wymaganych do uzyskania renty.

Od przyszłego roku

W projekcie ustawy, do którego dotarły Fakty TVN zapisano, że zmiany miałyby wejść w życie już 1 stycznia 2016 r.

Łączny koszt przemian dla sektora finansów globalnych wprowadzonych projektowaną ustawą miałby wynieść za lata 2016-2019 około 40 mld złotych - wynika z planu.

- Jeżeli chodzi o źródła finansowania, wówczas w pierwszej kolejności trzeba wziąć pod uwagę, hdy przejście na emeryturę wydaje się być pewnym uprawnieniem, te ludzie, które będą chciały działać, w dalszym ciągu są mogły pracować odprowadzając składki - zaznaczyła w rozmowie z dziennikarzami prezydencka minister Anna Surówka-Pasek.

Jak mówiła, zgodnie z ekonomicznymi założeniami w czasie, kiedy jest wysokie bezrobocie, miało się raczej zmierzać zredukowania wieku emerytalnego, żeby nakłonić osoby, które ten ilość lat osiągnęły, do przechodzenia na emeryturę i tym samym aktywizować tworzenie nowych miejsc pracy, aktywizować młodych osób.

Ustawa i protest

Ustawa uchwalona w 2012 roku podwyższyła wiek emerytalny do 67 lat i wprowadziła stopniowe zrównanie fita dla kobiet i mężczyzn. Posłowie PiS, a także związkowcy z "S" jak i również OPZZ zaskarżyli ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. W maju 2014 roku TK uznał jednak, że jest ona zgodna z ustawą zasadniczą.

Wycofanie się z naszej reformy wpisał do swego programu prezydenckiego Andrzej Dudziarz. Pytanie, czy Polacy istnieją "za obniżeniem wieku emerytalnego i powiązaniem uprawnień emerytalnych ze stażem pracy", stało jednym z trzech pytań, na które mieli oni odpowiadać w referendum 25 października. Do referendum nie zaakceptować doszło, bo Senat odrzucił wniosek Dudy w tej sprawie.

Popularny

50 cent - dom rapera sprzedany po 12 latach
50 cent - dom rapera sprzedany po 12 latach

Raper 50 cent, na temat którym w ostatnich latach głośno było głównie wraz ze względu na jego bankructwo, wreszcie sprzedał swoją posiadłość w Farmington w dzieje Connecticut. Dom był wystawiony…...

2000 zł płacy minimalnej wówczas chwyt marketingowy?
2000 zł płacy minimalnej wówczas chwyt marketingowy?

- To czysty marketing - tak o rządowej propozycji podwyższenia płacy minimalnej do poziomie 2 tys. złotych wypowiedział się Jarosław Urbaniak z Platformy Obywatelskiej. Następnie Marek Jakubiak reprezentujący Kukiz '15 jest…...

1, 2 tys. górników z kopalni Krupiński trafi do odwiedzenia innych kopalń JSW  Surowce
1, 2 tys. górników z kopalni Krupiński trafi do odwiedzenia innych kopalń JSW Surowce

Do ukończenia tygodnia ponad 1, dwa tysiąca pracowników kopalni Krupiński w Suszcu rozpocznie fuchę w innych kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW). Po sobotę przeznaczona do likwidacji kopalnia trafi do Spółki Restrukturyzacji…...

500 zł na dziecko przy drugim kwartale, ale mogą pojawić się zatory
500 zł na dziecko przy drugim kwartale, ale mogą pojawić się zatory

300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze…...