500 zł na dziecko przy drugim kwartale, ale mogą pojawić się zatory

  • 300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja
  • Cztery śmigłowce za ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze siły zbrojne"
  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na dodatkowe miliardy
  • Zmiany w PIT, ale z warunkami

Inwestycja w rodzinę wówczas jest najlepsza inwestycja a mianowicie przekonywała w poniedziałek minister rodziny, pracy i strategii społecznej. - Wypłaty po ramach programu 500 dodatkowo na pewno rozpoczną się w drugim kwartale bieżącego roku, ale nie wykluczam, że na początku mają możliwość ukazać się zatory - rzekła Elżbieta Rafalska. Dodała, iż logistycznie jest to "trudna operacja".

- Cały czas budowaliśmy ze środków europejskich drogi (…) nadszedł czas na prowadzenie rzeczywistej polityki rodzinnej(…), w jakiej nie zaakceptować jest tylko ten szczegół (program 500 plus) wsparcia rodziny (…). Będą dodatkowo dołączone inne, takie jakim sposobem polityka mieszkaniowa, pomoc młodocianym rodzinom w zdobyciu apartamentu mieszkalnego, oferty pracy, narodowy program zatrudnienia - powiedziała Rafalska.

Resort dzinki zapewnia: 500 zł w dziecko nie będzie ścięte

Szefowa resortu w ramach konsultacji społecznych spotkała się w poniedziałek w Gorzowie Wlkp. z wójtami, namiestnikami i prezydentami oraz podwładnymi ośrodków pomocy społecznej wraz z całego regionu.

- Bardzo się cieszę, że mamy spotkanie z samorządowcami ponieważ będzie to zagadnienie zlecone i od samorządowców będzie zależała jakość powtykania tego projektu (…) więc bardzo nam zależy dzięki dobrej współpracy. Cieszę się też z tego, że są praktycy, ci którzy wydają decyzje, ci którzy bezpośrednio pracują z podopiecznymi. Ich uwagi są bardzo cenne, bo są rzeczywiste, nie teoretyczne. Czekamy dzięki wszystkie uwagi - mówiła Rafalska.

Pytana o obawy samorządowców o sprawy techniczne związane z procesem przyjmowania wniosków i wypłaceniem świadczenia powiedziała, że wydaje się to uregulowane w projekcie ustawy, podobnie jak kwestia dotowania tego zadania.

Jaki termin?

- Jeśli chodzi o termin to rozmawiamy (…) o 1 04 i tu rzeczywiście jest zależne co samorządowcy powiedzą. Czy im miesięczne vacatio legis, miesięczny termin wystarczy dzięki wprowadzenie i przygotowanie swoich służb do wypłaty. Natomiast prowizja w ustawie wydaje się zawarta, wynosi 2 proc. W mojej ocenie wówczas jest wysoka prowizja - zauważyła minister.

500 zł na dziecko tylko na specjalnej karcie? Wiceminister zaprzecza: wypłata przy gotówce

Dodała, że na pewno w drugim kwartale br. rozpoczną się wypłaty świadczenia wychowawczego. Nie wykluczyła, że z początku mogą się pojawić zatory. Zaznaczyła, hdy w projekcie ustawy są propozycje mówiące o tymże, że w 2016 r. wyjątkowo wniosek będzie można konstruować w ciągu trzech miesięcy, a wypłata będzie liczona wstecz. Podobnie będzie w przypadku samorządu, który także zostanie mógł skorzystać z wydłużenia do trzech miesięcy periodu na wydanie decyzji.

- Na pewno logistycznie to trudna operacja - przyznała. Podkreśliła, że prawidłowo z projektem jest wystąpienie o wypłacie środków finansowych. - Póki co mówimy o wypłacie środków pieniężnych. Absolutnie tylko i wyłącznie tego typu rozwiązanie jest w projekcie, aczkolwiek są jeszcze operacje w parlamencie. A zatem przelew na konto, bądź wypłata w punkcie kasowym i rodzina będzie decydowała na temat, na co ów środki wydaje - zaznaczyła.

Obniżka nie trafia w grę

Poproszona o komentarz do pojawiających się głosów o obniżeniu poziomie świadczenia powiedziała, że jakim sposobem podczas każdej dyskusji tego rodzaju głosy się pojawiają. a mianowicie Jeśli mówimy, że wówczas jest projekt 500 dodatkowo, trudno żeby on dzisiaj stał się projektem, odrzucić wiem: 300 plus, 200plus - nie wchodzi to w grę - podkreśliła.

Powiedziała, że konsultacje społeczne mają się ukończyć pod koniec stycznia. Następnie projekt zostanie przyjęty poprzez rząd, by trafić do parlamentu.

Marczuk: Polska nędza ma buzia dziecka. Program 500 oraz to zmieni

Program Bliscy 500 plus przewiduje wprowadzenie świadczenia wychowawczego rzędu 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko; po przypadku rodzin, których dochód nie przekracza 800 zł na osobę w rodzinie (lub 1200 zł w wypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym) - również na pierwsze dziecko. Projekt ustawy na temat pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, która wprowadzić ma to rozwiązanie, jest po konsultacjach społecznych.

Świadczenie będzie wypłacał urząd metropolie, gminy, ośrodek pomocy społecznej lub centra do adaptacji świadczeń socjalnych. Wniosek na temat to świadczenie będzie trzeba składać co roku w miejscu zamieszkania. O terminie tworzenia wniosku obowiązkowo informować będzie nas organ wydający świadczenie - informuje na swojej stronie MRPiPS.

Będzie więcej dzieci?

Wypłaty mają ruszyć w II kwartale br. Wsparciem otoczonych zostanie ok. 2, 7 mln rodzin, które otrzymają 500 zł na w porządku. 3, 8 mln pociechy. Tym samym rocznie spośród budżetu państwa na zapłatę tego świadczenia trzeba zabezpieczyć 22, 8 mld złotych.

Rafalska poinformowała, iż w 2016 r. stanie się to kwota ok. 17 mld zł. Mówiła także, że wg prognozy GUS efektem realizacji programu pięćset plus będzie wzrost cyfry narodzin w Polsce dzięki poziomie ok. 278 tys. w perspektywie 11-letniej.

Popularny

1, 2 tys. górników z kopalni Krupiński trafi do odwiedzenia innych kopalń JSW  Surowce
1, 2 tys. górników z kopalni Krupiński trafi do odwiedzenia innych kopalń JSW Surowce

Do ukończenia tygodnia ponad 1, dwa tysiąca pracowników kopalni Krupiński w Suszcu rozpocznie fuchę w innych kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW). Po sobotę przeznaczona do likwidacji kopalnia trafi do Spółki Restrukturyzacji…...

50 cent - dom rapera sprzedany po 12 latach
50 cent - dom rapera sprzedany po 12 latach

Raper 50 cent, na temat którym w ostatnich latach głośno było głównie wraz ze względu na jego bankructwo, wreszcie sprzedał swoją posiadłość w Farmington w dzieje Connecticut. Dom był wystawiony…...

2000 zł płacy minimalnej wówczas chwyt marketingowy?
2000 zł płacy minimalnej wówczas chwyt marketingowy?

- To czysty marketing - tak o rządowej propozycji podwyższenia płacy minimalnej do poziomie 2 tys. złotych wypowiedział się Jarosław Urbaniak z Platformy Obywatelskiej. Następnie Marek Jakubiak reprezentujący Kukiz '15 jest…...