Akcyza na samochody. Ministerstwo Zasobów pracuje nad zmianami

Ministerstwo Finansów pracuje ponad zmianami w podatku akcyzowym od samochodów z ogromnymi silnikami. "Projektowane przepisy nie przewidują zwiększenia stawek akcyzy na auta, lecz posiadają zapobiec oszukiwaniu zarówno nabywców używanych samochodów sprowadzanych wraz z zagranicy oraz budżetu państwa" - wyjaśnił resort w riposty przesłanej. pl.

O tym, że Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianą przepisów poinformował w Katowicach premier Mateusz Morawiecki. Jak tłumaczył, przepisy mają dodatkowo ośmielić Polaków do kupowania aut nisko-emisyjnych.

"Toczące się w MF prace dotyczą uszczelnienia obowiązującego systemu opodatkowania akcyzą samochodów osobowych, po tym, głównie z dużymi silnikami" - wyjaśnił resort. Chodzi o samochody wysokolitrażowe, powyżej 2-2, 5 litra.

Jednocześnie podkreślono, iż "projektowane przepisy nie przewidują zwiększenia stawek akcyzy w auta". - Mają uniemożliwić oszukiwaniu zarówno nabywców wykorzystywanych samochodów sprowadzanych z zagranicy jak na przykład i budżetu państwa" a mianowicie dodano.

Ministerstwo poinformowało, że obecnie zdarzają się przypadki, że sprowadzane zza granicy samochody z ogromnymi silnikami (powyżej 2 litrów, które opodatkowane są wyższą stawką akcyzy) są zgłaszane jako auta ciężarowe, na które akcyza nie wiąże, a następnie odsprzedawane jako osobowe.

Innowacyjna kara, opłata jakościowa. Wielkie zmiany w badaniach fachowych aut

Prace nad nowymi przepisami są na etapie uzgodnień wewnątrzresortowych. Po katalogów zakończeniu rozwiązania zostaną przekazane do uzgodnień społecznych.

Import starych aut

Według ekspertów Aaa Auto, firmy wymagającej się sprzedażą aut używanych w Europie Środkowej, planowany podatek nie dotknie większości Polaków kupujących używane samochody.

Z danych przedsiębiorstwa wynika, że najczęściej kupujemy auta używane o przepustowości 1, 6 litra.

W październiku brukselski think tank Transport & Environment (T&E) informował, że w 2017 roku do Polski trafiło z Zachodu blisko 350 tysięcy samochodów spośród silnikami diesla. Większość spośród nich jest starsza aniżeli siedem lat.

Z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego wynika, że przywóz towarów używanych aut do Polski w pierwszych dziesięciu miesiącach 2018 roku wzrósł o 6, 8 procent służące do ponad 791 tysięcy egzemplarzy.

Pomysły na akcyzę

Rząd szykuje zmiany przy akcyzie na samochody. Premier: prace trwają

Zapowiedź premiera to nie pierwsza próba zmiany przepisów dotyczących akcyzy w tej kadencji. Prawie dwa lata w sejmowej "zamrażarce" tkwi już aczkolwiek senacki projekt zakładający, że akcyza ma zależeć od momentu pojemności silnika i zasady emisji spalin, z uwzględnieniem wieku samochodu.

W styczniu 2017 Sejm odrzucił także propozycję likwidacji podatku akcyzowego od samochodów osobowych.

Akcyzie podlega sprowadzenie samochodu osobowego do Polski a także pierwsza sprzedaż wyprodukowanego po Polsce samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju.

Stawki podatku akcyzowego mamy dwie: 3, 1 proc. wartości pojazdu przy przypadku, gdy auto ma silnik o pojemności służące do 2000 cm3 oraz 18, 6 proc. wartości wozu w przypadku, jeśli samochód ma silnik o pojemności powyżej 2000 cm3.

Popularny

adam Glapiński nowym szefem NBP
Adam Glapiński nowym szefem NBP

Adam Glapiński został w piątek wybrany na prezesa Narodowego Banku Polskiego. Następca prof. Marka Belki jest profesorem ekonomii, dwukrotnie obejmował stanowisko ministra. Politycznie od mnóstwo lat związany był z braćmi Kaczyńskimi. Był również…...

60 lat dla kobiet i 65 lat dla facetów. Jest prezydencka ustawa
60 lat dla kobiet i 65 lat dla facetów. Jest prezydencka ustawa

Emerytura w wieku 60 czasów dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn a mianowicie to propozycja prezydenta Andrzeja Dudy, który zapowiedział obecnie złożenie w Sejmie projektu ustawy w tej kwestii. Prezydent wyraził…...

afera GetBack. KNF o sprzedaży obligacji
Afera GetBack. KNF o sprzedaży obligacji

KNF przedstawiła komunikat po piątkowym zebraniu z przedstawicielami Stowarzyszenia Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack. Komisja gwarantuje, że informacje o potencjalnych nieprawidłowościach w procesie oferowania obligacji GetBack wskazane w skargach "zostały zweryfikowane". Stronę publiczną podczas spotkania…...

afera w SKOK-ach? «Znowu mamy temat zastępczy w okresie wyborów»
Afera w SKOK-ach? «Znowu mamy temat zastępczy w okresie wyborów»

Przetasowania na rynku firm pożyczkowych. Oryginalny bat na oszustów naciągających klientów Będą zmiany po kredytach hipotecznych? "Chcemy dłuższych terminów restrukturyzacji" Za rok kredyty mają być bardziej kosztowne. Sprawdzamy, jeżeli wzrosną…...