Afera w SKOK-ach? «Znowu mamy temat zastępczy w okresie wyborów»

  • Przetasowania na rynku firm pożyczkowych. Oryginalny bat na oszustów naciągających klientów
  • Będą zmiany po kredytach hipotecznych? "Chcemy dłuższych terminów restrukturyzacji"
  • Za rok kredyty mają być bardziej kosztowne. Sprawdzamy, jeżeli wzrosną raty
  • Małym firmom będzie trudniej o kredyt. Banki zaostrzą politykę
  • Kredyt, mieszkanie jak i również problem z pracą. Wraz z pomocą ma przyjść bank

Doniesienia mówiące o domniemanym wyprowadzeniu przez senatora PiS Grzegorza Biereckiego mln złotych ze SKOK-ów dawny jednym z tematów programu "Kawa na ławę" przy TVN24. - Znowu dysponujemy temat zastępczy w okresie wyborów. W mojej weryfikacji sprawę pana Biereckiego winna zbadać prokuratura, nie komitet wyborcza. To nie wydaje się być przejęzyczenie - stwierdził minister rolnictwa Marek Sawicki, któregoż zdaniem ewentualna komisja, rozpoczynając działanie przed wyborami, realizowałaby cele polityczne.

Miliony złotych wyprowadzone wraz z SKOK? Kopacz: Sytuacja wydaje się być bardzo poważna

Jednocześnie dodawał, że "Polsce konieczny jest dywersyfikowany, krajowy program bankowy. Temu miały służyć SKOK-i. Natomiast, w frakcji z nich utworzył się układ finansowy, który doprowadził do kłopotów. Należy pomyśleć się dlaczego tak czasochłonnie Prawo i Sprawiedliwość, broniło SKOK-i przed nadzorem finansowym - dodał.

- Scenariusz wykorzystywania SKOK-ów w kampanii wyborczej był oczywisty. Wówczas było dwa miesiące temu opisane w tygodnikach. To atak polityczny. Przestańmy udawać, że szef KNF-u wydaje się niezależnym urzędnikiem - mówił Marcin Mastalerek, rzecznik PiS. - Wątpię by była w tym Sejmie zgoda na komisję śledczą, bo byłaby ona po prostu kuriozalna - dodał.

Z kolei doradca prezydenta prof. Tomasz Nałęcz mówił, że "sprawa SKOK-ów wydaje się ważnym świadectwem, jak rozważna i mądra jest prezydentura Bronisława Komorowskiego. Bo przypomnijmy, nad SKOK-ami był od momentu lat rozciągany parasol polityczny przez PiS. W 2011 roku Bronisław Komorowski wycofał kilkadziesiąt zastrzeżeń do TK i weszła w życie ustawa ws. funduszu gwarancyjnego. Gdyby tego nie sprawił, te kilkadziesiąt tysięcy ludzi, które dzisiaj odzyskały ponad 3 mld złotych, byłyby stratne".

W sprawie komisji śledczej, jak stwierdził doradca prezydenta Komorowskiego, Dwór Prezydencki zaakceptuje każdą rezolucję. - Sejm przyjmie komisję - dobrze, nie przyjmie - drugie dobrze a mianowicie mówił Nałęcz w TVN24.

"Słowo przeciwko słowu"

Senator PiS wyprowadzał miliony złotych, które miały wspierać SKOK-i? Szef KNF alarmuje Kopacz, CBA jak i również ABW

- To wydaje się być tak, jak się łączy biznes z polityką. SKOK użyczał billboardów swego czasu PiS-owi, dał promesę 15 mln zł panu Rydzykowi na to żeby zagwarantować przed KRRiT możliwość wzięcia koncesji. A SKOK doprowadził - wreszcie - do tego, iż fundusz gwarancyjny wypłacił 3 mld złotych ludziom naprawdę naprawdę pokrzywdzonym - wyliczał Włodzimierz Czarzasty z SLD.

Jak powiedział Jacek Protasiewicz z PO, "odbędzie się (w tej sprawie) przede wszystkim nadzwyczajne spotkanie komisji finansów publicznych. Zadaniem KNF zaś jest dbanie na temat bezpieczeństwo pieniędzy, prezes zachował się tak jak należy".

- To jest naprawdę niepokojące, sprawa dotyczy setek tysięcy ludzi. W sprawie komisji niech zadecydują parlamentarzyści - dodał.

- Senatora Biereckiego nie zamierzam ani bronić ani napadać. Na razie, mamy termin przeciwko słowu. Mamy list przewodniczącego KNF-u, mamy słowną odpowiedź senatora Biereckiego, który to odrzuca zarzuty. Poczekajmy jak ta sprawa będzie się rozwijać - powiedział Jarosław Gowin z Polski Razem.

Afera SKOK-ów

"Sytuacja dotycząca SKOK-ów niepokojąca"

Tymczasem w ciągu tygodnia, senator Bierecki oświadczył, "w nawiązaniu do odwiedzenia publikacji “Wprost” i “Gazety Wyborczej”, że wszystkie zarzuty podnoszone w tych artykułach, to kłamstwa. "Kłamią w mój temat również politycy PO, z premier Ewą Kopacz na czele, prowadząc w ten sposób brudną kampanię wyborczą" - pisał Bierecki.

Jednocześnie prezes SKOK-ów został w tym tygodniu zawieszony w prawach członka klubu parlamentarnego Prawo jak i również Sprawiedliwość (PiS), a tymże tematem 18 marca zainteresuje się sejmowa komisja finansów publicznych.

Jak wesprzeć “frankowiczom”?

Bankowcy przedstawili nowe propozycje dla "frankowiczów". Liczą, że ulży państwo

Na środowej rady Związek Banków Polskich, zaproponował utworzenie dwóch funduszy a mianowicie dla osób, które znajdą się w trudnej sprawy życiowej, oraz dla "frankowiczów" na wypadek gwałtownego wzrostu kursu tej waluty, a także wprowadzenie możliwości modyfikacje zabezpieczenia kredytów hipotecznych. Bankowcy życzyliby, żeby fundusze wsparł budżet państwa.

- Z tego rodzaju bezczelnością dawno się odrzucić zetknąłem - skomentował owe propozycje w TVN24 Jarosław Gowin z Polski Wraz.

Jak dodał, "inicjatywa powinna należeć do KNF-u, który powinien natychmiast wymusić na bankach, które udzielały kredytów walutowych, stworzenie osobliwej rezerwy z rekordowego przychodu (ponad 16 mld zł) za rok 2014. O ile tej rezerwy nie będzie, zysk zostanie wyprowadzony jak i również przejedzony. Potem kiedy zajdzie kryzys, banki powiedzą: nie zaakceptować mamy z czego fundować. Trzeba tworzyć specjalne zadania ustawowe. Trzeba wymusić przewalutowanie, tylko nie tak samo jak chcą tego banki, na obecnym poziomie 4, 8 zł, bo to oznacza pogrążenie kredytobiorców. Uczciwym rozwiązaniem jest 3, 2 zł".

- "Frankowiczó"w, jak też wszystkich innych ludzi, którzy wzięli kredyty wysokiego ryzyka, odrzucić wolno zostawić samemu. Po Kancelarii Prezydenta trwają mocne prace nad specjalnym funduszem gwarancyjnym, który asekurowałby tegoż rodzaju sytuacje - poinformował prof. Nałęcz.

Popularny

500 zł na dziecko przy drugim kwartale, ale mogą pojawić się zatory
500 zł na dziecko przy drugim kwartale, ale mogą pojawić się zatory

300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze…...

50 cent - dom rapera sprzedany po 12 latach
50 cent - dom rapera sprzedany po 12 latach

Raper 50 cent, na temat którym w ostatnich latach głośno było głównie wraz ze względu na jego bankructwo, wreszcie sprzedał swoją posiadłość w Farmington w dzieje Connecticut. Dom był wystawiony…...

60 lat dla kobiet i 65 lat dla facetów. Jest prezydencka ustawa
60 lat dla kobiet i 65 lat dla facetów. Jest prezydencka ustawa

Emerytura w wieku 60 czasów dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn a mianowicie to propozycja prezydenta Andrzeja Dudy, który zapowiedział obecnie złożenie w Sejmie projektu ustawy w tej kwestii. Prezydent wyraził…...

2000 zł płacy minimalnej wówczas chwyt marketingowy?
2000 zł płacy minimalnej wówczas chwyt marketingowy?

- To czysty marketing - tak o rządowej propozycji podwyższenia płacy minimalnej do poziomie 2 tys. złotych wypowiedział się Jarosław Urbaniak z Platformy Obywatelskiej. Następnie Marek Jakubiak reprezentujący Kukiz '15 jest…...