Hausner: jeśli będzie nadwyżka, Morawiecki mi zaimponuje

  • 300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność odnośnie do jego ciągłego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja
  • Cztery śmigłowce za więcej niż 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze siły zbrojne"
  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na równoczesne miliardy
  • Zmiany w PIT, ale z warunkami

- Jeśli na wystarczy tego roku Morawiecki ogłosi, że w budżecie jest nadwyżka, naprawdę mi zaimponuje, bo będzie to istota ludzka, który będzie miał osiągnięcie, jakiego nie da się porównać z innym ministrem finansów - mówi po programie "Fakty po Faktach" w TVN24 profesor Jerzy Hausner, były wicepremier.

Były minister pracy równocześnie zwraca uwagę, że "nie ocenia się stanu budżetu w połowie roku". a mianowicie Rozsądni ludzi patrzą w dane, a słowa dopasowują do informacji. To odrzucić jest dziwne, że Morawiecki chwali swoje działania - dodaje profesor Hausner.

Rodzina 500 plus

Morawiecki: przyjezdny nie zabiera pracy, tylko tworzy świeże miejsca

Gość "Faktów po Faktach" nie ukrywa, że boi się skutków aplikacji Rodzina 500 plus. - Nie bałbym się pięćset plus, powiedziałbym to absolutnie sukces, gdyby był doniosły przyrost dzietności, bo wtedy wydatki, które w tej chwili uruchamiamy i zobowiązania miałyby kiedyś pokrycie w tych dzieciach - powiedział.

Dlatego profesor Hausner wydaje się być sceptyczny w chwaleniu programu. - Nie chwalmy dnia przed zachodem. Ten program niewątpliwie sprawdził się z punktu widzenia elementu polityki społecznej. Lub najważniejszy cel dla jakiego go deklarowano i gwoli którego warto było ponieść tego rodzaju zobowiązanie, będzie osiągnięty? Śmiem wątpić a mianowicie dodaje.

Zdaniem byłego wicepremiera, program nie powinien zostać rozszerzony, ale zwraca uwagę na sytuację samotnych rodziców. - Jeśli ktoś samodzielnie wychowuje jedno maluch, będzie to sytuacja dyskryminująca i trudna do zaakceptowania w kategoriach sprawiedliwości społecznej a mianowicie mówił.

Rozszerzenie aplikacji na pierwsze dziecko w sobotniej konwencji obiecał Grzegorz Schetyna, lider Platformy Obywatelskiej. Zdaniem Hausnera w kampaniach politycznych nie powinno okazać się licytacji "na co nadal dać".

- O ile tak będziemy postępować, to na końcu skończymy 500, ale w stopniu emerytury. Trzeba wydatkować pieniądze publicznie racjonalnie a mianowicie podkreśla były wicepremier.

Nadwyżka budżetu

Ministerstwo Zasobów podało, że nadwyżka budżetu po sierpniu wyniosła czterech, 9 mld zł. Według premier Beaty Szydło, wówczas "efekt mądrej i rzetelnej polityki gospodarczej". Wynikami chwalił się również wicepremier Mateusz Morawiecki.

- Wówczas, że pan wicepremier swój ogonek chwali, to nie zaakceptować jest dziwne. Politycy dzięki ogół chwalą się. Z kolei, czy te zasługi, które on sobie przypisuje, w tej chwili w tej chwili możemy nagradzać, to przedwcześnie - wskazuje profesor Hausner.

Popularny

badanie Stanforda. Młodzi w AMERYCE nie zarobią tyle jak ich rodzice  Ze świata
Badanie Stanforda. Młodzi w AMERYCE nie zarobią tyle jak ich rodzice Ze świata

"To rekord! ". Ambasador USA o handlu z Polską Amerykanie zaspokojeni z wizyty w Pekinie. "Rozmowy przebiegają bardzo dobrze! " Trump grozi wycofaniem USA ze Światowej Organizacji Handlu USA wstępnie…...

bankomaty sezonowe w miejscowościach krajoznawczych  Pieniądze
Bankomaty sezonowe w miejscowościach krajoznawczych Pieniądze

Projekt budżetu w 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze modyfikacją czasu? Komisja Europejska zaprezentuje propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem przewlekła przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...

bank Światowy - PKB, prognoza wzrostu dla Polski
Bank Światowy - PKB, prognoza wzrostu dla Polski

Bank Światowy obniżył prognozę wzrostu PKB Polski po 2016 roku z trzy, 7 do 3, dwóch proc. Powód to osłabienie w inwestycjach. W kolejnych dwóch latach pęd wzrostu PKB w…...

bartosz Marczuk będzie wiceministrem. Odchodzi z «Wprost»
Bartosz Marczuk będzie wiceministrem. Odchodzi z «Wprost»

300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do odwiedzenia jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco…...