Dyrektywa o prawach autorskich. Premier Morawiecki o wolności przy internecie

Byliśmy, jesteśmy i pozostaniemy zawsze za wolnością w sieci - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do poparcia poprzez Parlament Europejski unijnej dyrektywy o prawach autorskich.

Premier podziękował jednocześnie wszystkim europosłom PiS, że głosowali za "swobodą wypowiedzi jak i również prawami obywatelskimi milionów rodzimych internautów".

Byliśmy, istniejemy i będziemy zawsze zbyt wolnością w Internecie. Dziękuję wszystkim europosłom PiS, iż głosowali za swobodą wypowiedzi i prawami obywatelskimi milionów polskich internautów. #ACTA2

— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) March 26, 2019

Parlament Europejski w Strasburgu zachęcił we wtorek unijną dyrektywę o prawach autorskich: 348 europosłów było za, 274 przeciw, a 36 wstrzymało się od głosu.

W głosowaniu europosłowie PiS wypowiedzieli się przeciwko dyrektywie. Siedmiu europosłów PO zagłosowało zbytnio, czterech przeciw. Europosłowie PSL - Andrzej Grzyb, Krzysztof Hetman, Jarosław Kalinowski jak i również Czesław Siekierski - byli przeciw. Przeciwko był również Adam Gierek (SLD-UP). Od momentu głosu wstrzymali się Bogusław Liberadzki i Janusz Zemke (SLD).

Dyrektywa o prawach autorskich przyjęta. Komisja Europejska chwali, Google krytykuje

Bez poprawek

Przed ostatecznym głosowaniem odrzucono wniosek o głosowanie poprawek przed całością projektu nowych regulacji. Dyrektywa o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym zmienia zasady publikowania jak i również monitorowania treści w internecie. Nowe przepisy wzbudzają sporo emocji w niektórych państwach UE, między innymi w Naszym kraju, gdzie określane były poniekąd mianem "ACTA2".

Dyrektywa ma zabezpieczyć interesy konstruktorów treści w internecie i wzmocnić ich pozycję wobec gigantów takich jak Google czy Facebook. Jej wrogowie wskazują jednak, że może prowadzić do cenzury w necie.

Polska, Holandia, Włochy, Finlandia i Luksemburg odrzucić poparły wypracowanego porozumienia w Radzie UE w naszej sprawie.

Najwięcej kontrowersji budzą artykuły 11. i 13. dyrektywy. Artykuł 13. wprowadza obowiązek filtrowania przez platformy internetowe treści pod spodem kątem praw autorskich, z kolei artykuł 11. dotyczy naprawdę zwanych praw pokrewnych gwoli wydawców prasowych (obowiązku płacenia wydawcom za treści udostępniane przez internetowych gigantów).

Przyjęcie dyrektywy oznacza dla PE koniec procesu legislacyjnego, który rozpoczął się przy 2016 r. Teraz państwa członkowskie będą musiały zatwierdzić decyzję Parlamentu w nadchodzących tygodniach. Jeśli państwa członkowskie zaakceptują tekst przyjęty poprzez europarlament, wejdzie on przy życie po opublikowaniu po dzienniku urzędowym, a następnie państwa członkowskie będą miały dwa lata na jego wdrożenie.

Czym była ACTA?

Przypomnijmy, hdy oryginalna ACTA to międzynarodowa umowa o zwalczaniu gospodarki artykułami podrabianymi. Jej celem było wzmocnienie międzynarodowej opieki praw własności intelektualnej, chociaż zdaniem krytyków ogranicza dowolne funkcjonowanie internetu.

Kontrowersje wokół ACTA narastały jeszcze na wiele lat poprzednio powstaniem umowy. Czynności nad dokumentem na szczeblu europejskim rozpoczęto już po 2007 roku, ale rokowania trzymano w tajemnicy. Przed chwilą przy okazji przecieków Wikileaks opinia publiczna dowiedziała się, czym może być porozumienie.

Niektórzy europejscy adwokaci i specjaliści zaczęli bić na alarm – ich zdaniem przyjęcie ACTA może zmierzać blokowania legalnych i wartościowych treści dostępnych po internecie, a tym danym ograniczenia wolności słowa. Bardziej radykalne środowiska zaczęły mówić wprost o planowanej cenzurze internetu. Przeciwko ACTA protestowali ludzie na całym kuli ziemskiej. Manifestacje przeradzały się przy zamieszki, również w Polsce. Hakerzy atakowali strony administracji rządowych, także nad Wisłą.

Ostatecznie, pomimo wcześniejszego poparcia ze strony Społeczności, w lipcu 2012 roku Parlament Europejski odrzucił ACTA. Porozumienie do tej pory ratyfikowała tylko Japonia.

Popularny

dlaczego pomagamy? Psychologia w akcjach charytatywnych
Dlaczego pomagamy? Psychologia w akcjach charytatywnych

Dlaczego pomagamy innym? Paul Bloom w jednym spośród rozdziałów książki "Przeciw empatii. Argumenty za racjonalnym współczuciem" przytacza kilka powodów, gwoli których ludzie są gotowi nieść pomoc lub ofiarować datki. …...

dietetyczny cukier od Nestl
Dietetyczny cukier od Nestl

Nestl?, szwajcarska spółka, do której należą tego rodzaju marki jak KitKat, Lion czy Aero, znalazła sposób na ograniczenie ilości cukru w swoich batonach – i to aż o 40 proc. bez…...

dokument z trasy Taylor Swift trafi do Apple Music  Ze świata
Dokument z trasy Taylor Swift trafi do Apple Music Ze świata

Amerykańska piosenkarka Taylor Swift, która po niedzielę skończyła 26 latek, poinformowała, że film dokumentalny przedstawiający kulisy jej trasy koncertowej "The 1989 World Tour Live" trafi dwadzieścia grudnia do serwisu Apple…...

donald Trump o rozmowach własnych wysłanników w Pekinie
Donald Trump o rozmowach własnych wysłanników w Pekinie

Prezydent USA, Donald Trump oświadczył 15 lutego, iż jest zadowolony z przebiegu rozmów z chińskimi partnerami w sprawie wymiany komercyjnej. Nie podawał szczegółów negocjacji, których ostatnia runda zakończyła się wcześniej…...