Firmy mają problemy z utrzymaniem pracowników

Firmy w Polsce mają problemy z utrzymaniem zatrudnienia i poszukiwaniem oryginalnych kandydatów - przyznał Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan. Pracodawcy, chcąc utrzymać podwładnych, będą konkurować między innymi szkoleniami, premiami, nagrodami zbytnio wyniki, dodatkowymi wolnymi dniami od pracy - dodała Magda Stawska z KPMG.

Według najnowszego papieru firmy doradczej KPMG niemalże 8 na 10 spółek przyznaje, że ma problem z niekontrolowanymi odejściami pracowników fizycznych i produkcyjnych a mianowicie w porównaniu z 2017 r. zjawisko to nasiliło się trzykrotnie. Najczęściej wskazywanym celem, na którym zamierzają skoncentrować się przedsiębiorcy po ciągu najbliższych 12 miesięcy, jest utrzymanie pracowników (57 proc. wskazań).

"Co druga prywatna firma zamierza rekrutować nowych oraz podeprzeć inicjatywy nakierowane na odpowiedzialność obecnych pracowników" - czytamy.

Fiskus zablokował firmowe konta. Pierwsze wyniki nowej ustawy

Jak uwypuklają eksperci KPMG, w szczególności mniejsze firmy mają bariery nie tylko z utrzymaniem, ale i pozyskaniem specjalistów oraz kadry kierowniczej.

Dobra koniunktura

Według dyrektora departamentu pracy Konfederacji Lewiatan Roberta Lisickiego mamy wyjątkowy okres na rynku robocie. - Godną podziwu koniunkturę gospodarczą, rekordowo niskie bezrobocie, ale od dłuższego czasu niebezpieczeństwem jest niska aktywność kariery - powiedział Lisicki.

Zaznaczył, że w Naszym kraju na 100 osób w wieku 20-64 lata manipuluje tylko 71 osób. a mianowicie Na tle innych krajów UE to bardzo niski współczynnik - zaznaczył.

Ekspert Lewiatana przyznał, że chociaż przedsiębiorcy z optymizmem patrzą w przyszłość, jeśli idzie o ich potencjał inwestycyjny, to kwestia poszukiwania podwładnych jest dla nich sporym wyzwaniem.

Lisicki ocenił, że na ten kłopot trzeba spojrzeć sektorowo. - Pracownicy fizyczni, produkcyjni to jest ta grupa, jaka wykazuje się największą rotacją. Natomiast eksperci, osoby wysoce wykwalifikowane to grupa w wyższym stopniu ustabilizowana - powiedział.

Podkreślił też, że pracodawcy, bez względu na rejon działalności, podejmują starania na temat utrzymanie pracowników. - Lewiatan przeprowadził badania na przełomie lat 2017/18, z wskazane jest wynika, że wzrost zatrudnienia przewidywało 32 proc. badanych, a wśród firm wielkich (przynajmniej 250 pracowników) więcej niż połowa ankietowanych (52 proc. ) - powiedział.

Brak rąk do pracy

Jednocześnie, jak podkreślił, 1 z największych wyzwań gwoli przedsiębiorców, a zarazem przeszkodą w podejmowaniu nowych lokaty staje się brak kandydatów do pracy, zarówno tych wykwalifikowanych, jak i niewykwalifikowanych. - Mówiąc o zatrudnieniu, 83 proc. badanych przedsiębiorców jako znaczącą barierą w prowadzeniu działalności wskazało brak dostępu do wykwalifikowanych podwładnych - wskazał.

Co warto wiedzieć wybierając się na pracę zdalną?

Według niego nie to znaczy jednak, że przedsiębiorcy odrzucić starają się tym trendom przeciwdziałać. - Część przede wszystkim dużych pracodawców ma nakłady, by podwyższać wynagrodzenia, na co przy obecnej sytuacji na rynku pracy jest duża presja - zaznaczył.

Dodał, że elementem walki na temat pracownika są też poboczne bonusy. - W formie ścieżki rozwoju, odpowiednich szkoleń czy gwarantowania nowych, ciekawych z punktu widzenia pracowników, wyzwań - powiedział.

Zaznaczył jednak, że są sektory, gdzie tego typu działania są ograniczone. a mianowicie Np. w budownictwie ewentualności pracodawcy ograniczają źródła finansowania danego projektu. To będą często zamówienia publiczne, przetargi. W tego rodzaju wypadkach swoboda pracodawcy w obszarze podnoszenia wynagrodzeń jest uwarunkowana czynnikami zewnętrznymi - wyjaśnił.

Cudzoziemcy

Według Lisickiego cudzoziemcy nie są antidotum na trudności z odnalezieniem aspirantów do pracy. Zwrócił także uwagę, że dla partii pracodawców procedury zatrudniania cudzoziemców są wciąż bardzo złożone. - Procedury wydawania zezwoleń na pobyt i robotę trwają w niektórych województwach nawet po kilka-kilkanaście miesięcy. To powoduje, że szefowi nie zawsze mogą opierać się to, że będą mogli skorzystać z zatrudnionego cudzoziemca - powiedział.

Z tym, że obcokrajowcy wypełnią luki na rynku robocie jedynie częściowo zgadza się Magda Stawska, starszy menedżer w dziale usług doradczych w KPMG. - W Polsce pracuje wielu graczy z Ukrainy oraz Białorusi. Dalszy przypływ siły roboczej zza własnej wschodniej granicy w ocenie pracodawców wyhamowuje. Kto proch przyjechać w poszukiwaniu emigracji zarobkowej, już tutaj wydaje się być. Z informacji uzyskanych od pracujących w naszym kraju obcokrajowców powstaje, że czekają na jawnie rynku niemieckiego i krążą pomiędzy Polską a budynkiem, wymieniając się ze zmiennikiem bądź zmienniczką czasowo. Można dojrzeć, że branża budowlana, transport i logistyka mają rzetelne problemy z pozyskaniem fachowców i poszukują ich wiele dalej niż w krajach ościennych - powiedziała.

Ważny termin gwoli pracowników w sprawie urlopów. "Czas na nadrobienie zaległości"

Dodała, że dane GUS wskazują na napływ do Polski pracowników z Azji, odległych kulturowo Indii czy Nepalu. - Jest wówczas pewien zarysowujący się kierunek, jednak wymaga on ogromnych inwestycji w budowanie uchwycenia multikulturowego wokół zespołów. W to potrzeba czasu i przynajmniej jednej generacji podwładnych - oceniła.

Według najnowszego raportu KPMG blisko co druga ankietowana organizacja przyznała, że w najbliższych 12 miesiącach planuje skupić się na rekrutacji oraz utrzymaniu zatrudnienia dotychczasowych pracowników.

Według Stawskiej niepokojące jest to, iż problem zarówno z przyciąganiem kandydatów, rekrutacją pracowników, jak na przykład i ich utrzymaniem i zaangażowaniem mają przedsiębiorstwa wraz z sektora nowoczesnych technologii. a mianowicie Jest to o tyle niepokojące, że zarobki w tym obszarze są dwukrotnie wyższe niż średnia krajowa, a z informacji uzyskiwanych od pracodawców wynika, hdy są to wynagrodzenia zbliżone do tych uzyskiwanych dzięki Zachodzie - powiedziała.

Pożądani pracownicy

Jak zaznaczyła, na 10 tys. Polaków przypadają 334 osoby, które są studentami szkół wyższych. - Ale jeśli spojrzymy na profil kształcenia na studiach, to okaże się, że technika, przemysł jak i również budownictwo stanowi 16 proc., a najwięcej osób kształci się w naukach społecznych, gospodarce (37, 6 proc. ), zaś obszar stanu zdrowia i opieki społecznej, dokąd też mamy deficyty, wówczas zaledwie 7, 6 proc. - zauważyła. Dodała, że problemem jest też to, że odeszliśmy od edukowania zawodowego, a braki kadrowe występują w takich współzawodnictwach, jak tokarz, dekarz bądź elektryk.

Robota w "morderczym upale". Zbiórka do minister Rafalskiej

- Gdy spojrzymy na wówczas, gdzie jest najwięcej ogłoszeń w Polsce i za granicą, to okaże się, że poszukiwani są: mistrz produkcji wędlin, rozbieracz, wykrawacz, pakowacz, konfekcjoner, pracownik produkcyjno-magazynowy, rzeźnik, masaż czy mechanik maszyn i urządzeń. Inny obszar odczuwający deficyt specjalistów to budownictwo i szeroko pojęta branża nieruchomości a mianowicie zaznaczyła. Z raportu wynika, że firmy działające w tych branżach mają zmartwienia z rekrutacją, jak jak i również utrzymaniem pracowników oraz optymalizacją kosztów.

- Wraz z moich rozmów z przedsiębiorcami np. z sektora motoryzacyjnego, oferującego liczne miejsca roboty w Polsce, wynika, iż mają trudności związane wraz z fluktuacją pracowników obsługujących zautomatyzowane linie produkcyjne - dodała. Struktura wynagradzania jest motywatorem dla wielu pracowników, aby porzucić pracę w Polsce czasowo i udać się dzięki sezonową pracę zarobkową za granicę.

Wyższe pensje

Według niej duże firmy już zapoczątkowały konkurować o pracownika coraz lepszymi zarobkami. Zauważalny wydaje się być trend wyciągania pracowników z 2-3 letnim stażem zawodowym z branż, charakteryzujących się bardzo dobrym przygotowanie zawodowym, przez centra usług łącznych.

Stawska podkreśliła, hdy pracodawcy, chcąc utrzymać pracowników, będą stawiali na tworzenie doświadczenia pracowników w obrębie oferowanej wartości zatrudnienia. a mianowicie Chodzi coś znacznie więcej aniżeli tylko o działania związane ze szkoleniami, podnoszeniem kwalifikacji, ale też nabywaniem umiejętności zarządzania wielopokoleniowymi zróżnicowanymi zespołami - powiedziała.

Inne sposoby zatrzymywania zatrudnionych to, jak wyliczyła, system wynagradzania zmiennego (premia, nagroda za wyniki pracy). a mianowicie Zdarzają się pracodawcy, obok których premie są wypłacane nawet co dwa tygodnie. Z kolei np. w obszarze nowych technologii organizacje pociągają pracowników dodatkowymi dniami wolnymi - zaznaczyła.

Popularny

budżet USA - Izba Reprezentantów przyjęła ustawę
Budżet USA - Izba Reprezentantów przyjęła ustawę

Izba Reprezentantów Kongresu AMERYCE przyjęła ustawę budżetową. Prognozuje ona wyasygnowanie w roku finansowym 2018 łącznie jednej, 3 bln dol. Zbytnio przyjęciem kompromisowego projektu ustawy głosowało 256 ustawodawców. Przeciwnych było 167.…...

budowa Nord Stream 2  poparcie Rosji i Austrii
Budowa Nord Stream 2 poparcie Rosji i Austrii

Gazociąg Nord Stream 2 ma poparcie Rosji i Austrii. Prezydent Władimir Putin mówi, że wówczas projekt niepolityczny i komercyjny. Kanclerz Sebastian Kurz dodaje, że Wiedeń popiera projekt. Kanclerz Austrii przebywa…...

bruksela zadowolona z kwot połowowych na Bałtyku. Ekolodzy zawiedzeni  Ze świata
Bruksela zadowolona z kwot połowowych na Bałtyku. Ekolodzy zawiedzeni Ze świata

Komisja Europejska wyraziła zadowolenie z kompromisu wypracowanego przez państwa członkowskie w sprawie limitów połowowych głównych gatunków ryb po Morzu Bałtyckim. Zdaniem ekologów ograniczenia są niewystarczające, by stada mogły się odtwarzać.…...

brytyjski rząd przegrał w sprawie gwarancji dla imigrantów
Brytyjski rząd przegrał w sprawie gwarancji dla imigrantów

Rząd Theresy May przegrał w Izbie Lordów głosowanie co do gwarancji dla imigrantów z krajów Unii Europejskiej po opuszczeniu przez Ogromną Brytanię Wspólnoty. Wbrew rekomendacji gabinetu May lordowie zagłosowali za tym…...