Jak działają Pracownicze Plany Kapitałowe?

  • Podatki, opłaty, banderola. Rząd ma plan dzięki dodatkowe miliardy
  • Polska gospodarka pod lupą amerykańskiej filii. Jest decyzja
  • "Szansa na rzecz polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu
  • "Około 20 miliardów" na początek. Wicepremier: pieniądze są zabezpieczone
  • Miliardy na obietnice PiS-u jeszcze w tym roku. Finansowanie "tajemnicą minister finansów"

Pracownicze Plany Kapitałowe - to nowy plan rządu na emerytury Młodych polaków. System będzie powszechny, lecz dobrowolny. Automatycznie będą zapisywane do niego zatrudnione osoby w wieku 19-55 lat, ale każda z tych propozycji będzie mogła również z udziału w PPK odstąpić. Emerytury mają być lepsze, ale swoją drogą mogą pojawić się pewne obciążenia dla pracodawców. Oto co powinno się wiedzieć o PPK.

1. Czym są PPK?

Szybkie emerytury. Polacy długo nie działają

Pracownicze Plany Kapitałowe to jeden z filarów przedstawionego w poniedziałek za pośrednictwem wicepremiera Mateusza Morawieckiego Systemu Budowy Kapitału. System emerytalny ma być powszechny jak i również dobrowolny, ale automatycznie zapisywani będą do niego personel w wieku 19-55 latek zatrudnieni w dużych przedsiębiorstwach, które liczą ponad 19 osób. Uczestnicy PPK będą mogli zrezygnować z udziałów po trzech miesiącach od momentu jego utworzenia.

Firmy zatrudniające mniej niż 19 osób będą mogły przedstawić pracownikom wspomniany PPK lub IPK, czyli Indywidualne Projekty Kapitałowe. Co to tego rodzaju? To indywidualne oferty oszczędzania, stworzone przez wybraną instytucję finansową, które małe przedsiębiorstwa będą miały obowiązek zaprezentować pracownikom - w sytuacji, gdy odrzucą PPK.

Co ważne uczestnik PPK oraz IPK będzie zwolniony z części składki na ubezpieczenie emerytalne.

2. Kto i ile zbyt to zapłaci?

Oszczędzanie w PPK będzie polegało na płaceniu przez pracodawcę składki do specjalnego funduszu inwestycyjnego, który będzie finanse nie tylko przechowywał, ale i inwestował. Skąd ów pieniądze? Od pracownika, który to będzie zrzekał się części (2 proc. ) swego wynagrodzenia. Dodatkowo każdy zatrudniony będzie mógł dobrowolnie podwoić swoje składki jeśli jest pracownikiem rozliczającym podatek dochodowy razem z niepracującą osobą w gospodarstwie domowym.

Pracodawca będzie natomiast wpłacał dzięki konto klienta w PPK 1, 5 proc. jego wynagrodzenia. Będzie mógł również dodatkowo dorzucić 1 proc. Kolejne 0, 5 proc. wkładu będzie refundowało państwo obniżając składkę pracodawcy w Fundusz Pracy. Co ogółem daje to 2 do 3 proc. pensji przy zależności od decyzji pracodawcy.

Pracodawca będzie zwolniony od składek na ZUS od składki płaconej poprzez niego na PPK. Z kolei pracownik nie stanie się musiał od swojej składki płacić ubezpieczenia emerytalnego. Składki pracodawcy mają też stanowić wliczane do kosztów otrzymania przychodu. Według wicepremiera Morawieckiego koszt pracodawcy wynikający z zapisania pracownika do PPK wyniósłby 1, 2 proc. funduszu wynagrodzeń.

To jednak nie koniec, ponieważ państwo każdemu nowemu uczestnikowi systemu jednorazowo przekaże 220 zł składki powitalnej.

Źródło: mr. gov. pl Pracownicze Plany Kapitałowe - składki i zachęty

3. Kto zarządza pieniędzmi?

Przez pierwsze dwa lata pieniędzmi składanymi w PPK oraz IPK będzie zarządzał Polski Fundusz Rozwojowy, czyli spółka Skarbu Państwa. PFR będzie coś więcej niż przechowywał przekazywane składki, ale również je inwestował.

Po pierwszych dwóch latach działania PPK oraz IPK program będą mogły służyć również inne instytucje inwestycyjne w Polce, a każdy uczestnik systemu będzie miał możliwość zmienić instytucję zarządzająca jego oszczędnościami na emeryturę.

Co ważne limit kosztów całkowitych obsługi PPK jak i również IPK nie może wykraczać 0, 6 proc.

4. Czy pieniądze będzie można wypłacić?

Rząd planuje, że pieniądze w ramach PPK będą zwolnione z podatku Belki. Jakie możliwości ciekawe po przejściu dzięki emeryturę każdy uczestnik będzie mógł od razu wypłacić w gotówce 25 proc. uzbieranej kwoty, a pozostające 75 proc. będzie wypłacane w formie dożywotniego lub terminowego np. przez 10 lat świadczenia. Uczestnik stanie się mógł również w wypadku np. problemów zdrowotnych wycofać wcześniej do 15 proc. zgromadzonych środków.

Pieniądze zgromadzone w ramach PPK są mogły być również użyte na zakup pierwszego domu - jako wkład osobisty. Jednak po 5 latach oszczędzający musiałby zwrócić gryzie do funduszu. Jeśli tego nie zrobi, to stanie się musiał oddać wszystkie zdobyte korzyści wynikające np. wraz z niższej składki do ZUS-u. Będzie musiał też zapłacić podatek Belki.

Źródło: mr. gov. pl Pracownicze Plany Kapitałowe a mianowicie świadczenia

5. Nakład pieniężny dla państwa

Szacowany wspólny koszt zachęt fiskalnych Pracowników Planów Kapitałowych oraz Pojedynczych Planów Kapitałowych wynosi około 2, 2 mld zł (0, 11 proc. PKB) w okresie pierwszych 2 lat oraz 1, siedmiu mld zł (0, 08 proc. ) w kolejnych latach.

6. Od momentu kiedy?

Rozpoczęcie operowania Pracowniczych Planów Kapitałowych i Indywidualnych Planów Kapitałowych planowane jest na 1 stycznia 2018 roku. Na Jak i również etapie program obejmować zostanie 2, 8 mln pracowników dużych przedsiębiorstw zatrudniających wyżej 250 osób. Od jednej lipca 2018 roku projektowane jest uruchomienie II etapu obejmującego przedsiębiorstwa średniej skali zatrudniające od 50 do 249 pracowników. Od 1 stycznia 2019 roku do programu włączone mają być małe przedsiębiorstwa zatrudniające od momentu 20 do 249 zatrudnionych oraz mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające do 19 pracowników.

7. Co z wysokością emerytur?

Ministerstwo Rozwoju przygotowało dwie symulacje wysokości zgromadzonego w systemie kapitału i przyszłych świadczeń.

Źródło: mr. gov. pl Symulacja wysokości kapitału i świadczeń. Składka 4 proc. w okresie oszczędzania

W pierwszym założono, że składka przekazywana do systemu wniosła 4 proc. Wówczas po 40 latach na swoim koncie znajdzie się 233 tys. zł, a poboczne świadczenie emerytalne wyniesie 1400 zł (oprócz tego dochodzą jeszcze środki z I i II filara). W sytuacji kiedy oszczędzałby przez 25 lat, to na koncie zgromadzi 102 tys. złotych, a miesięczne świadczenie wyniesie 612 zł. To całość przy założeniu, że średnie wynagrodzenie pracownika wyniesie przez okres oszczędzania 4313 złotych.

W drugim wariancie składka to 7 proc., otóż po 40 czasach oszczędzania na jego rachunku bankowym będzie 408 tys. zł, a miesięczne świadczenie wyniesie 2446 zł. W sytuacji kiedy pracownik oszczędzałby 25 lat, to na tej koncie będzie 178 tys. zł, a miesięczne świadczenie wyniesie 1068 zł. Wówczas wszystko również przy założeniu, że średnie wynagrodzenie zatrudnionego wyniesie przez okres oszczędzania 4313 zł.

Źródło: mr. gov. pl Symulacja wysokości kapitału jak i również świadczeń. Składka 7 proc. w okresie oszczędzania

Popularny

aRR chce wstrzymania wypłaty na rzecz Śmietanki  Informacje
ARR chce wstrzymania wypłaty na rzecz Śmietanki Informacje

Szef klubu PSL odchodzi z resortu skarbu NIK krytycznie o spółce Elewarr i Agencji Rynku Rolnego Przewodniczący rady nadzorczej Elewarru Lucjan Zwolak zwrócił się do odwiedzenia prezesa spółki Bronisława Tomaszewskiego…...

apple Watch z wadliwym podzespołem. Dostawy będą opóźnione?  Tech
Apple Watch z wadliwym podzespołem. Dostawy będą opóźnione? Tech

Kluczowy element zegarka Apple Watch, czyli Taptic Engine jest wadliwy. Koncern ma zredukować dostępność nowego produktu a mianowicie ujawnił “The Wall Street Journal”. Możliwe, że wpłynie to na dostawy zamówionych…...

aplikacja Lidl, Biedronka, Carrefour, Tesco - ranking
Aplikacja Lidl, Biedronka, Carrefour, Tesco - ranking

Przedświąteczne, większe zakupy to okazja, by przed wybraniem się do dyskontu czy hipermarketu, sprawdzić, bądź nasz ulubiony sklep udostępnia aplikację mobilną. Ma hałasuje zdecydowana większość sieci wraz z ofertą spożywczą…...

autobusy elektryczne i elektromobilność w naszym kraju - perspektywy
Autobusy elektryczne i elektromobilność w naszym kraju - perspektywy

Autobusy elektryczne posiadają być polską specjalnością. Wówczas ma być także pewien z najważniejszych aspektów progresu elektromobilności. A ta ostatnia ma przynieść dodatkowy 1, 1 proc. wzrostu PKB i 81 tys. nowych…...