Adam Glapiński nowym szefem NBP

Adam Glapiński został w piątek wybrany na prezesa Narodowego Banku Polskiego. Następca prof. Marka Belki jest profesorem ekonomii, dwukrotnie obejmował stanowisko ministra. Politycznie od mnóstwo lat związany był z braćmi Kaczyńskimi. Był również doradcą ekonomicznym prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Zasiadał również po Radzie Polityki Pieniężnej.

Glapiński zastąpił Marka Belkę, któremu w piątek zakończyła się 6-letnia kadencja dzięki stanowisku prezesa banku kierowniczego.

Belka o Glapińskim: to dobry dobór i tak jest oceniany przez rynki

- Pragnąłbym zapewnić, że jeśli wiadomości mi będzie być prezesem NBP, będę pilnował, aby był to bank niezależny. Niezależność banku centralnego wówczas jedna z najważniejszych sprawy, jakich dopracowaliśmy się w ciągu 25 lat - gadał Glapiński podczas majowego posiedzenia sejmowej komisji finansów, która pozytywnie zaopiniowała jego kandydaturę.

Zapewnił, że "niezależnie jaki rząd w Polsce będzie, nigdy sobie nie pozwoli na publiczne polemiki z ministrem finansów". Dodał, że do podobnej postury będzie przekonywał członków RPP.

Czas na tanie kredyty?

Ocenił też w takim przypadku m. in., że bieżący poziom stóp procentowych przy Polsce jest właściwy. a mianowicie Niższe stopy procentowe zagroziłyby stabilności systemu bankowego. Dotarliśmy do punktu, który jest dla nas najniższym klasą odniesienia - mówił.

Mówił, że bank centralny będzie kontynuował politykę interwencji na rynku walutowym, by nie dochodziło do nagłych zmian kursu naszej waluty. - Mamy płynny warsztaty walutowy i to wydaje się być najlepsze rozwiązanie, jakie zdołało być przyjęte. Ono się sprawdziło przez te wszystkie lata - mówił Glapiński.

Glapiński poinformował również, że opowiada się za włączeniem KNF w struktury NBP, gdyż w ostatnich latach odpowiedzialność banku środkowego mocno wzrosła. - Całość wskazuje na tek krok, że w 2-3 lata to nie zaakceptować poziom stóp procentowych zostanie przyciągał uwagę, ale restrukturyzacje banków i stabilność sektora bankowego, finansowego - ocenił.

Mówiąc o podatku bankowym przyznał, że "wprowadzenie każdego podatku trudno pozytywnie przyjmować", ponieważ "podatek wówczas podatek". Zwrócił jednak obserwację, że banki cieszą się szczególnymi przywilejami, miały niesłychanie duże zyski na terytorium polski, korzystają również z gwarancji globalnych np. Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

- Korzystają spośród dużej ochrony, wsparcia państwowego i to uzasadnia podatek bankowy - podkreślił.

"Zielone światło" dla kandydata na szefa NBP. "Będę pilnował, aby NBP był niezależny"

"To nie będzie szok"

Zdaniem ekspertów największym wyzwaniem stojącym przed nowym prezesem NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO będzie deflacja i kłopot frankowiczów.

Zdaniem głównego analityka Xelion Piotra Kuczyńskiego Glapiński "zna się dzięki robocie", bo przez wiele lat był członkiem Rady Polityki Pieniężnej, a przy ostatnich miesiącach był po zarządzie NBP.

- Zamiana Belki na Glapińskiego nie będzie więc jakimkolwiek bądź szokiem - powiedział PAP. Problemem - jak powiada ekspert - mogą być aczkolwiek relacje nowego szefa banku z Radą Ministrów. - Od zawsze istniały spory miedzy Radą Polityki Pieniężnej a rządem. Minister finansów zawsze chciał, żeby stopy procentowe były niskie i żeby NBP wspierał postęp gospodarczy, a NBP bronił się przed tym. Przed takim wyzwaniem stanie oryginalny szef banku centralnego. a mianowicie zaznaczył.

Ekspert przyznał, że pewnym wyzwaniem na rzecz nowego szefa NBP może stać się kwestia pomocy frankowiczom. a mianowicie Z PiS dobiegają rozmaite głosy. Część polityków mówi, że NBP będzie musiał wziąć w tym udział, ponadto w niedawno zaprezentowanej przez ekspertów propozycji nie zaakceptować ma nic o udziale NBP. Wręcz odwrotnie, pojawiły się głosy, że pula nie będzie brał po tym udziału. Nie znamy, jak będzie naprawdę a mianowicie mówił Kuczyński.

Szereg wyzwań

Z kolei zdaniem szefowej Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego prof. Elżbiety Mączyńskiej wówczas deflacja będzie głównym wyzwaniem dla nowego szefa NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO. - Trudność sytuacji polega na tym, że całkowita teoria ekonomii, działania instytucji bankowych centralnych i sektora finansowego były dotychczas ukierunkowane w przeciwdziałanie inflacji. Cała teoria monetarystyczna była zorientowana w to, żeby pieniądz nie zaakceptować podlegał zbyt dużej inflacji. Tymczasem życie spłatało figla światu finansowemu - mamy do czynienia z procesami deflacyjnymi - wyjaśniła.

Jej zdaniem nie ma gwarancji, że w Polsce nadejdzie inflacja. - Co kwartał eksperci zapowiadają koniec deflacji i co kwartał dowiaduje się, że deflacja trwa. Niepojące jest też to, o jakich kwestiach mówią światowi ekonomiści a mianowicie wskazują na rosnące niebezpieczeństwo wiecznej stagnacji. Z czego to wynika? Między innymi powodem są czynniki demograficzne - w USA dla przykładu kurczy się klasa przeciętna, najatrakcyjniejsza z punktu widzenia rynku, bo najwięcej konsumująca. Po drugie, społeczeństwo starzeje się w krajach wysoko rozwiniętych - tłumaczyła Mączyńska.

Belka nie chce komentować nowych propozycji dla frankowiczów. Wówczas zadanie dla następcy

Poparcie Belki

Nowy prezes NBP urodził się 9 kwietnia 1950 w Warszawie, dokąd w 1968 r. ukończył Liceum im. Stefana Batorego. Studiował na Wydziale Ekonomiczno-Społecznym Szkoły Głównej Planowania jak i również Statystyki w Warszawie (obecnie SGH). Studia skończył w 1972 r. W tymże samym roku odbył staż w Banque de France w Paryżu. Doktoryzował się, a w 2004 r. habilitował w SGH. Po 2013 otrzymał tytuł profesora nauk ekonomicznych, w macierzystej uczelni kieruje Zakładem Ekonomii Politycznej i Historii Sądzi Ekonomicznej.

29 lutego 2016, po zakończeniu kadencji w RPP Glapiński jest powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę na członka zarządu Narodowego Banku Polskiego, dzięki wniosek prezesa NBP Renoma Belki. Zostało to przez rynki odebrane jako rodzaj "namaszczenia" przez Belkę swego następcy. Glapiński zrewanżował się poparciem dla kandydatury Belki na prezesa EBOiR, którym ten ostatni jednak nie został.

Popularny

2000 zł płacy minimalnej wówczas chwyt marketingowy?
2000 zł płacy minimalnej wówczas chwyt marketingowy?

- To czysty marketing - tak o rządowej propozycji podwyższenia płacy minimalnej do poziomie 2 tys. złotych wypowiedział się Jarosław Urbaniak z Platformy Obywatelskiej. Następnie Marek Jakubiak reprezentujący Kukiz '15 jest…...

60 lat dla kobiet i 65 lat dla facetów. Jest prezydencka ustawa
60 lat dla kobiet i 65 lat dla facetów. Jest prezydencka ustawa

Emerytura w wieku 60 czasów dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn a mianowicie to propozycja prezydenta Andrzeja Dudy, który zapowiedział obecnie złożenie w Sejmie projektu ustawy w tej kwestii. Prezydent wyraził…...

500 zł na dziecko przy drugim kwartale, ale mogą pojawić się zatory
500 zł na dziecko przy drugim kwartale, ale mogą pojawić się zatory

300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze…...

50 cent - dom rapera sprzedany po 12 latach
50 cent - dom rapera sprzedany po 12 latach

Raper 50 cent, na temat którym w ostatnich latach głośno było głównie wraz ze względu na jego bankructwo, wreszcie sprzedał swoją posiadłość w Farmington w dzieje Connecticut. Dom był wystawiony…...