2000 zł płacy minimalnej wówczas chwyt marketingowy?

- To czysty marketing - tak o rządowej propozycji podwyższenia płacy minimalnej do poziomie 2 tys. złotych wypowiedział się Jarosław Urbaniak z Platformy Obywatelskiej. Następnie Marek Jakubiak reprezentujący Kukiz '15 jest zdania, że gdyby zabrakło pieniędzy w realizację obietnic wyborczych, państwo powinno zdecydować się dzięki dodruk pieniądza.

Poseł Marek Jakubiak z Kukiz '15, który prowadzi również kilka browarów uważa, że premier Beata Szydło nie powinna decydować o tym, ile pracodawca ma płacić pracownikowi.

Płaca minimalna urośnie. 5 najważniejszych faktów

- Formuje się nam rząd socjalistyczny, pierwszy po epoce Gierka. Żeby rozdawać, trzeba zyskiwać, a płaca minimalna, jaką rząd ustalił na 2000 zł nie jest jedynie podwyżką kosztów pracodawców, ale i także podwyżką podatków- mówił Jakubiak.

We wtorek rząd ogłosił propozycję wysokości minimalnego zarobku za pracę w 2017 r. na poziomie dwóch tys. zł. To lepsza kwota, niż proponowało MRPiPS. Oznacza to, że polski obywatel na rękę otrzyma ok. 1460 zł.

"To czysty marketing"

Jarosław Urbaniak z PO wskazywał, hdy na płacę minimalną powinny sobie pozwolić przedsiębiorstwa, nie zaakceptować państwo. Jego zdaniem, proponowana płaca to jego zdaniem chwyt marketingowy.

- Wszyscy wiedzą, że coś nie może kosztować 10 zł, tylko 9, 99. Ministerstwo proponowało 1920 złotych, związki zawodowe 1970 zł. Najważniejsza jest dwójka na przodzie. To nie jest rozważane ani wyliczone, to prawidłowy marketing - mówił poseł.

Dodał, że 2000 zł stanowi inną kwotę dla mieszkańca stolicy lub małego miasta.

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w ubiegłym roku minimalną stawkę zarabiało 1 mln 300 tysięcy Polaków. Przy perspektywie całego kraju są spore różnice między zarobkami pomiędzy poszczególnymi województwami.

Źródło: GUS Płaca minimalna w Polsce podług województw

Dodruk pieniądza?

Kukiz 15 wskazywał, że w przypadku, gdyby w przyszłym roku zabrakło pieniędzy na realizację rządowych wymogów, należałoby dodrukować pieniądze. Podkreślał, że wywołana w ten sposób inflacja dodatkowo dogodnie wpłynie na stan krajowej gospodarki.

Z kolei PO przyznał, że przedruk pieniądza grozi hiperinflacją, co stanowi niebezpieczeństwo dla ciebie oraz pracowników.

Popularny

1, 2 tys. górników z kopalni Krupiński trafi do odwiedzenia innych kopalń JSW  Surowce
1, 2 tys. górników z kopalni Krupiński trafi do odwiedzenia innych kopalń JSW Surowce

Do ukończenia tygodnia ponad 1, dwa tysiąca pracowników kopalni Krupiński w Suszcu rozpocznie fuchę w innych kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW). Po sobotę przeznaczona do likwidacji kopalnia trafi do Spółki Restrukturyzacji…...