Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa osobistego numeru identyfikacyjnego (PIN)

Category: Tego Samego
17 lutego 2021

Jak tworzyć i zapamiętywać silne kody PIN

 • Dzielić
 • KołekE-mailOsobisty numer identyfikacyjny (PIN) to kod bezpieczeństwa służący do weryfikacji Twojej tożsamości. Podobnie jak hasło, kod PIN powinien być utrzymywany w tajemnicy, ponieważ umożliwia dostęp do ważnych usług, takich jak transakcje finansowe. Kody PIN mogą być używane do wszystkiego, co cyfrowe i wymagające dostępu. Może to obejmować urządzenia komunikacyjne, zamki samochodowe, zamki domowe i wiele innych.

  Bezpieczeństwo zawsze będzie problemem. Korzystanie z bezpiecznego kodu PIN ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania nieautoryzowanemu dostępowi do informacji, kont i zasobów.

  Bezpieczeństwo PIN

  Ponieważ kody PIN chronią wiele informacji i zasobów, warto użyć kodu PIN, który jest trudny do odgadnięcia. Unikaj umieszczania następujących elementów w swoim numerze PIN:

 • Proste sekwencje liczb, takie jak 1234 lub 0000
 • Sekwencje powtarzających się liczb, takich jak 1122 lub 2233Znaczące daty, takie jak rok urodzenia lub urodziny współmałżonkaDowolna część Twojego numeru ubezpieczenia społecznegoDowolna część adresu lub numeru telefonuDłuższe kody PIN są bezpieczniejsze niż krótsze kody PIN. Jeśli używasz czterocyfrowego kodu PIN, istnieje 10 000 możliwych wariantów (zaczynając od 0000, 0001, 0002 itd.). W przypadku sześciocyfrowego kodu PIN istnieje 1 milion możliwych kodów.

  Dłuższe kody PIN działają dobrze, ponieważ ich odgadnięcie wymaga więcej prób. Większość systemów bezpieczeństwa blokuje Twoje konto po określonej liczbie prób. Dzięki temu złodziejom i programom komputerowym trudniej będzie odgadnąć kod PIN.

  Środki bezpieczeństwa

  Ponieważ kod PIN upoważnia do dostępu do poufnych informacji, zasadnicze znaczenie ma utrzymanie numeru w tajemnicy. Chroń je i nigdy nie zapisuj na swoim bankomacie ani karcie debetowej.

  Ukryj kod PIN: po wpisaniu kodu PIN w bankomacie lub kasie wolną ręką zakryj klawiaturę, aby nikt nie widział, co wpisujesz. Złodzieje mogą instalować ukryte kamery w bankomatach i innych urządzeniach (takich jak dystrybutory paliwa) do nagrywania kodów PIN. Jeśli chcesz być wyjątkowo bezpieczny, po wprowadzeniu kodu PIN dotknij niektórych innych klawiszy, aby udaremnić wrażliwe na ciepło kamery i inne taktyki. Wcześniejsze 

  Nie używaj ich ponownie: kody PIN mogą być trudne do zapamiętania – zwłaszcza jeśli masz wiele kart bankowych, telefonów, tabletów i innych rzeczy, które ich wymagają. Stwarza to trudną sytuację: silniejsze środki bezpieczeństwa są trudniejsze w użyciu. W rezultacie możesz ulec pokusie pójścia na skróty, na przykład ponownego użycia tego samego kodu PIN. Ponowne używanie kodów PIN na wielu kontach i kartach nie jest tak bezpieczne, jak jeden kod PIN na konto i kartę.

  Menedżery haseł: jeśli masz wiele kodów PIN, pomocne może być zapisanie każdego kodu PIN i konta. Menedżery haseł są przydatnymi narzędziami do tego.

  Metody tworzenia bezpiecznych numerów PIN

  Utworzenie łatwego do zapamiętania kodu PIN może być trudne. Korzystanie ze strategii PIN może ułatwić utworzenie takiej, którą można zapamiętać.

  Strategia nr 1: Metoda słówJednym ze sposobów utworzenia i zapamiętania kodu PIN jest utworzenie go na podstawie słowa. Pomyśl o cyfrach i literach na klawiaturze telefonu. Czy kiedykolwiek korzystałeś z opcji „dial-by-name, aby znaleźć kogoś w firmowej książce telefonicznej? Korzystając z tej samej koncepcji, możesz oprzeć swój kod PIN na słowie, dzięki czemu będzie łatwiejszy do zapamiętania.

  Na przykład słowo „WORD konwertowane jest na PIN 9673. W jest na 9, O na 6 i tak dalej.

  Strategia nr 2: Metoda losowej datyInnym sposobem na utworzenie i zapamiętanie dobrego kodu PIN jest użycie daty niezwiązanej z Tobą w żaden sposób.

  Strategia nr 3: Metoda fałszywego kontaktu przez telefon komórkowyTwój telefon komórkowy ma prawdopodobnie dziesiątki lub setki kontaktów. Dodaj nowy fałszywy kontakt i ukryj kod PIN w numerze telefonu tego kontaktu. Na przykład, jeśli Twój kod PIN to 3282, możesz dodać numer telefonu 555-923-3282, z wyjątkiem używania numeru telefonu wyglądającego lokalnie – a nie numeru z fikcyjnym numerem kierunkowym 555. Wykorzystuje to pojęcie „ukrywania się na widoku.

  Jeśli wybierzesz tę metodę, ze względów bezpieczeństwa sprawdź kod PIN przed wejściem do bankomatu.

  Strategia nr 4: Metoda dodawaniaInnym sposobem na losowanie kodu PIN jest dodanie liczb do liczby, którą dobrze znasz. Na przykład możesz zacząć od 5481, ponieważ ktoś bliski urodził się 4 maja 1981 r. Możesz dodać 1 do każdej pozycji końcowej i skończyć na 6482.

  Pobieranie i zmiana kodu PIN banku

  Jeśli nie znasz kodu PIN swojej karty bankowej, być może będziesz musiał poprosić o niego swoją instytucję finansową. W niektórych przypadkach nie możesz wybrać swojego początkowego kodu PIN; Twój usługodawca wyśle ​​Ci kod PIN niezależnie od jakiejkolwiek karty, na wypadek gdyby Twoja karta została skradziona z poczty.

  Zwykle masz możliwość zmiany kodu PIN i może to być konieczne. Jednak niektóre banki umożliwiają samodzielne wybranie kodu PIN podczas drukowania karty.

  Gdy zgubisz lub zapomnisz kod PIN, musisz go zresetować. Może to wymagać czekania na wiadomość e-mail lub wysłanego pocztą dokumentu, złożenia wizyty w banku lub skontaktowania się z kierownikiem ds. Bezpieczeństwa.