Beata Szydło prowadzi przegląd resortów

- Dwanaście miesięcy 2018 to już zostanie rok, w którym pocznie się rozwijać nowoczesne polskie górnictwo - zapowiedziała premier Beata Szydło podczas czwartkowej konferencji prasowej z udziałem ministrów infrastruktury i energii.

- Stoimy przed wyzwaniami, że górnictwo ma obowiązek się zmieniać i to siano się zmienia - podkreśliła szefowa rządu.

Oceniła, że podjęte przez ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego obecne działania w resorcie "przynoszą dobre rezultaty". Premier zwróciła jednak uwagę, że nie jest to proces zakończony. - Umówiliśmy się z panem ministrem Tchórzewskim, że do końca tego roku te podstawowe reformy zostaną zakończone i rok 2018 to już będzie rok, przy którym zacznie się rozwijać nowoczesne polskie górnictwo a mianowicie zaznaczyła premier.

Zdaniem Szydło, polskie górnictwo ma być oparte na innowacyjnych technologiach. - Będziemy szukać nowych rozwiań. Również mamy ambitne plany dotyczące zgazowania węgla - mówiła.

Premier przyznała, że w razie te plany będą w trakcie analiz jak i również badań. Współpraca z instytutami badawczymi, naukowymi i uczelniami "ma dać podstawy do tego, by od 2018 roku właśnie można stało się realizować ambitne plany wzrostu nowoczesnego polskiego górnictwa".

- Chcemy zbudować 1-wszą w Europie elektrownię w technologii tzw. czystego węgla przy kopalni Bogdanka a mianowicie uzupełnił minister Krzysztof Tchórzewski. - W moim przekonaniu jest to program, który to może się udać a mianowicie powiedział Tchórzewski.

Dobrze wydać unijne pieniądze

Premier Szydło mówiła też o zajęciach, jakie stoją przed resortem infrastruktury.

Pierwsza sprawa - sztandarowy program Prawa i Sprawiedliwości - Dom plus. To jest to zadanie, wraz z którego na pewno pan minister Adamczyk zostanie rozliczony dzięki koniec roku. Pilotażowy system już ruszył. Mieszkania już zaczynają powstawać. Ale wówczas jest dopiero pilotaż.

Powiedziała, że ogółem minister Adamczyk ma "konsekwentnie, skutecznie wydawać pieniądze unijne i realizować inwestycje".

Jak oceniła, do tej pory resort świetnie sobie z tym radzi, bo świadczy projekty, które są już zaawansowane i na które podpisywane są umowy w różne kwoty środków unijnych. Pochwaliła jego wysiłki zmierzające do rozwoju polskich kolei i dróg.

Minister Adamczyk przypomniał, że trwa realizacja inwestycji kolejowych w 7 mld zł, zaś w ubiegłym roku były podpisane umowy na inwestycje warte 4 mld złotych. Według ministra, przy 2018 r. jego resort rozpisze przetargi na prace na kolei warte ok. 18 mld zł.

Minister poinformował, że przy 2016 r. oddano do użytku ok. 125 kilometrów dróg krajowych o wartości 5, 7 mld zł. Polski planowane jest oddanie do użytku 393, czterech km za 14 mld zł.

- Po 2016 r. Ministerstwo podpisało umowy na budowę 264 km dróg ekspresowych zbyt 10, 5 mld zł. Polski podpiszemy umowy dzięki budowę 579 km dróg za 24 mld zł - podał Adamczyk. Dodał, że w 2016 r. jego resort rozpisał przetargi na inwestycje drogowe zalety o 3, 4 mld zł, a w 2017 r. zostaną rozpisane przetargi na prace o wartości ok. 15, 7 mld zł. W ramach aktualnej unijnej perspektywy budżetowej realizowane są prace o ceny ponad 50 mld złotych.

Premier zainaugurowała przegląd resortów 18 stycznia, który to miał potrwać dwa tygodnie. Jego celem jest wyznaczenie nowych kierunków działań rządu.

Tagi: Beata Szydło górnictwo węgiel kolej Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” obok wybranym poście. Regulamin jak i również zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się którego adres to https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia kategorię po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilku pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Popularny

500 zł na dziecko przy drugim kwartale, ale mogą pojawić się zatory
500 zł na dziecko przy drugim kwartale, ale mogą pojawić się zatory

300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze…...

2000 zł płacy minimalnej wówczas chwyt marketingowy?
2000 zł płacy minimalnej wówczas chwyt marketingowy?

- To czysty marketing - tak o rządowej propozycji podwyższenia płacy minimalnej do poziomie 2 tys. złotych wypowiedział się Jarosław Urbaniak z Platformy Obywatelskiej. Następnie Marek Jakubiak reprezentujący Kukiz '15 jest…...

1, 2 tys. górników z kopalni Krupiński trafi do odwiedzenia innych kopalń JSW  Surowce
1, 2 tys. górników z kopalni Krupiński trafi do odwiedzenia innych kopalń JSW Surowce

Do ukończenia tygodnia ponad 1, dwa tysiąca pracowników kopalni Krupiński w Suszcu rozpocznie fuchę w innych kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW). Po sobotę przeznaczona do likwidacji kopalnia trafi do Spółki Restrukturyzacji…...

50 cent - dom rapera sprzedany po 12 latach
50 cent - dom rapera sprzedany po 12 latach

Raper 50 cent, na temat którym w ostatnich latach głośno było głównie wraz ze względu na jego bankructwo, wreszcie sprzedał swoją posiadłość w Farmington w dzieje Connecticut. Dom był wystawiony…...