Budowa Nord Stream 2  poparcie Rosji i Austrii

Gazociąg Nord Stream 2 ma poparcie Rosji i Austrii. Prezydent Władimir Putin mówi, że wówczas projekt niepolityczny i komercyjny. Kanclerz Sebastian Kurz dodaje, że Wiedeń popiera projekt.

Kanclerz Austrii przebywa z dwudniową wizytą w Rosji.

Władimir Putin określił Nord Stream 2 jako projekt "absolutnie odpolityczniony", "czysto ekonomiczny i czysto komercyjny". Powiedział również, że gazociąg "nie jest alternatywą dla ukraińskiej trasy" tranzytu gazu z Rosji do odwiedzenia krajów europejskich.

Prezydent Rosji powiedział:

O ile Ukraina przedstawi uzasadnione ekonomicznie parametry wykorzystania jej programu przesyłu gazu, to nie posiadamy nic przeciwko dalszej współpracy z Ukrainą. Kwestia opiera się tylko na ilości (przesyłanego surowca).

Przekonywał również, że realizacja Nord Stream 2 oraz innego planowanego gazociągu – Tureckiego Potoku – poprawi stabilność dostaw. Turecki Potok (Turkish Stream) ma według planów rosyjskiego Gazpromu stać się południową trasą dostaw gazu z Rosji do krajów tych popularnych.

Zobacz też: Spotkanie Morawiecki-Merkel. Różnica poglądów ws. Nord Stream 2

Austria popiera Nord Stream 2

Z kolei kanclerz Austrii Sebastian Kurz nazwał Nord Stream 2 "dużym projektem, który dotyczy nie tylko Austrii, ale i Niemiec jak i również innych krajów".

Zapewnił, że rząd austriacki popiera to przedsięwzięcie, i zastrzegł, że trzeba jeszcze wyłożyć "wpływ tego projektu w inne państwa". Podkreślił jednak, że Austria odnosi się do planu bardzo pozytywnie. Zauważył również, że Nord Stream dwa jest korzystny dla Niemiec i dla "innych państw".

Austriacki koncern OMV jest jednym z pięciu zachodnioeuropejskich partnerów Gazpromu po projekcie Nord Stream dwa.

Szeroki tor spośród Rosji

Putin i Kurz omówili też w środę wzór przedłużenia kolejowej linii szerokotorowej z Koszyc na Słowacji do Wiednia. Prezydent Rosji powiedział, że aktualnie trwają prace dotyczące fachowego uzasadnienia projektu i mechanizmów jego finansowania.

Trasa ta, forsowana przez Rosyjskie Koleje Żelazne, przebiega przez Ukrainę. Wstępne porozumienie na temat budowie magistrali koleje spośród Rosji, Ukrainy, Słowacji i Austrii podpisały jeszcze po 2008 roku.

W Polsce projekt jest postrzegany jako konkurencyjny dla szerokotorowej linii kolejowej LHS, wiodącej od wschodniej granicy do Euroterminalu Sławków.

Popularny

bloomberg Nowym klejnotem koronnym Kremla może być Rosnieft  Surowce
Bloomberg Nowym klejnotem koronnym Kremla może być Rosnieft Surowce

Znajdujące się w sercu rosyjskiej produkcji koncerny Rosnieft i Gazprom są na skraju historycznego odwrócenia ról, które być może nieznacznie przesunąć równowagę mocy na korytarzach Kremla - pisze Bloomberg. Gazprom, największy…...

bill Gates z Microsoft jak i również Steve Jobs z Apple. Co ich odróżniało?
Bill Gates z Microsoft jak i również Steve Jobs z Apple. Co ich odróżniało?

To nie innowacje i ciężka praca będą dziś źródłem fortun - uważa Thomas Piketty, uznany francuski ekonomista, biorąc pod spodem lupę majątki najbogatszych. Przy 2011 roku majątek Steve'a Jobsa wyceniano…...

brexit. Jak będą przebiegać rokowania Brukseli z Londynem
Brexit. Jak będą przebiegać rokowania Brukseli z Londynem

Donald Tusk najwidoczniej w ciągu 48 godzinek odpowie na list premier Theresy May, w którym informuje ona szefa Rady Europejskiej o uruchomieniu materiału 50 Traktatu Lizbońskiego. Wówczas początek procedury Brexitu. …...

boże Narodzenie 2016 - jak wiele wydadzą Polacy, Deloitte
Boże Narodzenie 2016 - jak wiele wydadzą Polacy, Deloitte

1121 zł - taką kwotę wyda statystyczna nasze państwo rodzina na przygotowania do odwiedzenia Bożego Narodzenia. Według najnowszego raportu Deloitte, to o około 50 zł większą ilość wiadomości niż…...