Budowa Nord Stream 2  poparcie Rosji i Austrii

Gazociąg Nord Stream 2 ma poparcie Rosji i Austrii. Prezydent Władimir Putin mówi, że wówczas projekt niepolityczny i komercyjny. Kanclerz Sebastian Kurz dodaje, że Wiedeń popiera projekt.

Kanclerz Austrii przebywa z dwudniową wizytą w Rosji.

Władimir Putin określił Nord Stream 2 jako projekt "absolutnie odpolityczniony", "czysto ekonomiczny i czysto komercyjny". Powiedział również, że gazociąg "nie jest alternatywą dla ukraińskiej trasy" tranzytu gazu z Rosji do odwiedzenia krajów europejskich.

Prezydent Rosji powiedział:

O ile Ukraina przedstawi uzasadnione ekonomicznie parametry wykorzystania jej programu przesyłu gazu, to nie posiadamy nic przeciwko dalszej współpracy z Ukrainą. Kwestia opiera się tylko na ilości (przesyłanego surowca).

Przekonywał również, że realizacja Nord Stream 2 oraz innego planowanego gazociągu – Tureckiego Potoku – poprawi stabilność dostaw. Turecki Potok (Turkish Stream) ma według planów rosyjskiego Gazpromu stać się południową trasą dostaw gazu z Rosji do krajów tych popularnych.

Zobacz też: Spotkanie Morawiecki-Merkel. Różnica poglądów ws. Nord Stream 2

Austria popiera Nord Stream 2

Z kolei kanclerz Austrii Sebastian Kurz nazwał Nord Stream 2 "dużym projektem, który dotyczy nie tylko Austrii, ale i Niemiec jak i również innych krajów".

Zapewnił, że rząd austriacki popiera to przedsięwzięcie, i zastrzegł, że trzeba jeszcze wyłożyć "wpływ tego projektu w inne państwa". Podkreślił jednak, że Austria odnosi się do planu bardzo pozytywnie. Zauważył również, że Nord Stream dwa jest korzystny dla Niemiec i dla "innych państw".

Austriacki koncern OMV jest jednym z pięciu zachodnioeuropejskich partnerów Gazpromu po projekcie Nord Stream dwa.

Szeroki tor spośród Rosji

Putin i Kurz omówili też w środę wzór przedłużenia kolejowej linii szerokotorowej z Koszyc na Słowacji do Wiednia. Prezydent Rosji powiedział, że aktualnie trwają prace dotyczące fachowego uzasadnienia projektu i mechanizmów jego finansowania.

Trasa ta, forsowana przez Rosyjskie Koleje Żelazne, przebiega przez Ukrainę. Wstępne porozumienie na temat budowie magistrali koleje spośród Rosji, Ukrainy, Słowacji i Austrii podpisały jeszcze po 2008 roku.

W Polsce projekt jest postrzegany jako konkurencyjny dla szerokotorowej linii kolejowej LHS, wiodącej od wschodniej granicy do Euroterminalu Sławków.

Popularny

bez porozumienia w WTO. Republika indii wykoleiły globalną umowę komercyjną  Informacje
Bez porozumienia w WTO. Republika indii wykoleiły globalną umowę komercyjną Informacje

Grożą śmiercią aktorce. Wzbudzający wątpliwości film wszedł na ekrany kin w Indiach Basen, spa i fryzjer. Otwarto pięciogwiazdkowy hotel dla psów Nagroda za ścięcie głowy gwiazdy Bollywood. Za funkcję w…...

bieńkowska: KE będzie przewodzić po wyjaśnianiu skandalu VW  Tech
Bieńkowska: KE będzie przewodzić po wyjaśnianiu skandalu VW Tech

Media: Volkswagen może mieć kolejne problemy. Nowe ustalenia przy sprawie afery spalinowej Szef Audi aresztowany Były szef Volkswagena może mieć kolejne problemy Zaskakujące wyniki niemieckiego olbrzyma. Mimo afery dieslowej Skandal…...

beata Szydło prowadzi przegląd resortów
Beata Szydło prowadzi przegląd resortów

- Dwanaście miesięcy 2018 to już zostanie rok, w którym pocznie się rozwijać nowoczesne polskie górnictwo - zapowiedziała premier Beata Szydło podczas czwartkowej konferencji prasowej z udziałem ministrów infrastruktury i energii.…...

bartosz Marczuk będzie wiceministrem. Odchodzi z «Wprost»
Bartosz Marczuk będzie wiceministrem. Odchodzi z «Wprost»

300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do odwiedzenia jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco…...