Donald Trump o rozmowach własnych wysłanników w Pekinie

Prezydent USA, Donald Trump oświadczył 15 lutego, iż jest zadowolony z przebiegu rozmów z chińskimi partnerami w sprawie wymiany komercyjnej. Nie podawał szczegółów negocjacji, których ostatnia runda zakończyła się wcześniej tego samego dnia w Pekinie, ale stwierdził, że "szły ów kredyty niezwykle dobrze".

Trump zasugerował, iż będzie przy stanie pozostawić taryfy celne na obecnym poziomie razem z upływem ultimatum przedstawionego Pekinowi, jeżeli negocjacje uzna za konstruktywne.

Wszystko zależy. Pytanie tylko od czasu czego

"Pracujemy bardzo blisko z Chinami i prezydentem Xi, którego bardzo szanuję" a mianowicie powiedział dziennikarzom Trump dodając, że ostateczny wynik rozmów będzie można ocenić dopiero po ich zakończeniu. Prezydent podkreślił, że jeżeli sam dostrzeże, że obie strony przybliżają się do porozumienia lub że cały proces brnie we właściwym kierunku, wtenczas pozostawi cła na tym samym poziomie.

25 lutego Trump rozpoczyna podróż do odwiedzenia Wietnamu, gdzie w dobach 27-28 lutego odbędzie inny szczyt z przywódcą Korei Północnej, Kim Dzong Unem. Ultimatum postawione 1 grudnia 2018 roku Chinom mija ostatniego dnia lutego. Według prezydenta USA jego państwo "jest obecnie bliżej niźli kiedykolwiek wcześniej, by zdobyć prawdziwe porozumienie handlowe". Trump podkreślił także, że konwersacji dotyczą obecnie każdej dziedziny, także "tych, o których przez lata ludzie mówili, że są nie do załatwienia". W tym danym czasie odbywać się będzie w Waszyngtonie kolejna runda rozmów z wysłannikami Pekinu.

Warto rozmawiać

Negocjacje przy sprawie sporu handlowego w linii USA-Chiny toczyły się w Pekinie od 11 do 15 lutego. Przez dwa ostatnie dni brali w nich udział minister finansów USA Steven Mnuchin i przedstawiciel USA ds. handlu Robert Lighthizer, natomiast po stronie chińskiej – wicepremier Liu He.

Po rozmowach obie delegacje opuściły miejsce spotkania, nie zaakceptować rozmawiając z dziennikarzami – relacjonuje agencja Associated Press. Zgodnie z zapowiedziami na zakończeniu negocjacji Mnuchin i Lighthizer spotkali się z prezydentem Chin Xi Jinpingiem. Według oficjalnej chińskiej agencji prasowej Xinhua Xi ocenił, że przez wszystkie dwa dni obie strony www poczyniły „ważny, stopniowy postęp”, a w przyszłym tygodniu ponownie spotkają się po Waszyngtonie. Oświadczył również, iż Chiny są skłonne „przyjąć postawę współpracy”, by zdobyć „porozumienie możliwe do zaakceptowania dla obu stron”. Nie zaakceptować ogłoszono ani szczegółowych wiadomości na temat przebiegu konwersacyj, ani wyników negocjacji. Mnuchin napisał jedynie na Twitterze, że odbył „produktywne spotkanie” z Liu.

Popularny

bartosz Marczuk będzie wiceministrem. Odchodzi z «Wprost»
Bartosz Marczuk będzie wiceministrem. Odchodzi z «Wprost»

300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do odwiedzenia jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco…...

beata Szydło prowadzi przegląd resortów
Beata Szydło prowadzi przegląd resortów

- Dwanaście miesięcy 2018 to już zostanie rok, w którym pocznie się rozwijać nowoczesne polskie górnictwo - zapowiedziała premier Beata Szydło podczas czwartkowej konferencji prasowej z udziałem ministrów infrastruktury i energii.…...

bankomaty sezonowe w miejscowościach krajoznawczych  Pieniądze
Bankomaty sezonowe w miejscowościach krajoznawczych Pieniądze

Projekt budżetu w 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze modyfikacją czasu? Komisja Europejska zaprezentuje propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem przewlekła przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...

bank Światowy - PKB, prognoza wzrostu dla Polski
Bank Światowy - PKB, prognoza wzrostu dla Polski

Bank Światowy obniżył prognozę wzrostu PKB Polski po 2016 roku z trzy, 7 do 3, dwóch proc. Powód to osłabienie w inwestycjach. W kolejnych dwóch latach pęd wzrostu PKB w…...