Europejski Raport Płatności Konsumenckich - zadłużenie Polaków

Kolejne badanie a mianowicie podobne wnioski. Lubimy forex i chętnie je zaciągamy. Zaledwie połowa z naszą firmę oszczędza, an ulubionym mieszkaniem odkładania gotówki niezmiennie cieszą się konta oszczędnościowe i lokaty. Dostrzegamy poprawę w sytuacji gospodarczej kraju, nie zaakceptować boimy się o czas przyszły naszych dzieci i równolegle pozytywnie oceniamy swoją kondycję finansową. Deklarujemy też sumienność w regulowaniu zobowiązań – takie wnioski płyną z badania Intrum Justitia.

Firma zebrała dane od ponad 21 tysięcy klientów z 21 krajów przy Europie, aby uzyskać obraz ich codziennego życia, kosztów oraz zdolności zarządzania budżetem domowym w ujęciu miesięcznym.

Nie widzimy trudności w „kredytowaniu” wydatków

Spośród wszelkich ankietowanych, Polacy są nadzwyczaj pozytywnie nastawieni do kredytów mieszkaniowych i pożyczek na sfinansowanie zakupu dóbr konsumpcyjnych jak i również urlopów wypoczynkowych. Ponad połowa z nas (52 proc. ) nie widzi guzik złego w zadłużaniu się, by kupić np. nieznany telewizor, czy pralkę, natomiast jeden na trzech rodaków chętnie w ten strategia zafundowałoby sobie zagraniczne urlop.

Obie te wartości są wyższe w stosunku do średniej dla wszystkich pozostałych europejskich rynków uwzględnionych w badaniu.

Foto: Intrum Justitia

Podobnych wniosków dostarcza lektura najnowszego raportu Big InfoMonitor. Wypływa z niego bowiem, hdy co szóstemu Polakowi wystarcza zaledwie kilka godzin, aby podjąć decyzję o zadłużeniu się w banku poniekąd na kilkanaście tysięcy złotych.

Deklaracje a fakty

Z badania Intrum Justitia wolno się dowiedzieć, że tylko 16 proc. Polaków dzierży obecnie kłopot ze spłacaniem swoich zobowiązań, a zaledwie 34 proc. ankietowanych przyznało, że borykało się spośród takim problemem w dawnych lat. Dla porównania – do przejściowych zatorów w płynności finansowej przyznało się aż 75 proc. Węgrów jak i również 73 proc. Estończyków.

Foto: Intrum Justitia

Z wyliczeń Big InfoMonitor wynika z kolei, że w porównaniu do odwiedzenia zeszłego roku, polskich dłużników niespłacających swoich zobowiązań wydaje się o pół miliona większą ilość.

- Bardzo prężnie rośnie liczba osób, które nie płacą swoich zobowiązań. Prawie 500 tysięcy grono rodaków ma problem wraz z spłatą pożyczek i nie zaakceptować tylko. A z tym wiąże się też wzrost kwot zobowiązań. W ciągu ostatnich 13 miesięcy wraz z 11 miliardów złotych wypracowały się 23 miliardy długów. To przyrost dwukrotny - zauważył w rozmowie z IAR Mariusz Hildebrand, wiceprezes Big Info Monitor.

Dlatego szczególnie w tym momencie, w okresie przedświątecznym, ważny jest rozsądek. Reklamy wabią. Firmy pozabankowe też:

- Warto dwa razy zastanowić się, zanim zaciągniemy kolejne zobowiązanie. Bo po co nam nowy telefon komórkowy, telewizor czy laptop, podczas gdy stary jest jeszcze właściwy. Patrzmy na budżet: jakie mamy przychody i które to stałe wydatki - powiada Mariusz Hildebrand.

To głównie apel do osób młodych, którzy są dużo bardziej rozrzutni niż starsi. Z raportu Big Info Monitor wynika, że osoby do 34. roku egzystencji działają spontanicznie, bez wykazu finansowego i na dodatek gotowi „na wszelki wypadek” pożyczyć więcej niż chcą.

Nasze portfele posiadają się świetnie

Jak wynika wraz z „Europejskiego Raportu Płatności Konsumenckich” firmy Intrum Justitia, Ludzie z polski mają bardziej pozytywny współżycie do swojej sytuacji finansowej niż obywatele pozostałych 20 krajów europejskich biorących uczestnictwo w badaniu. Aż 34 proc. ankietowanych Polaków dowodzi, że ich sytuacja finansowa się poprawa – na rzecz porównania średnia europejska sięga 30 proc.

Co więcej, połowa osób biorących udział w badaniu uważa, że w przyszłości nie będzie musiała wspierać własnych dzieci finansowo, a jedynie 12 proc. ankietowanych zważa, że ich dzieci są miały gorszą sytuację finansową niż oni. Co ważne, aż 82 proc. respondentów uczy swoje pociechy jak obchodzić się z pieniędzmi.

Foto: Intrum Justitia

– Bardzo ważne wydaje się, aby już od dzieci lat dzieci były edukowane w jaki sposób należycie zarządzać finansami. W przyszłości pomoże im to dzięki odpowiednie zaplanowanie domowego budżetu. Poza tym aż 79 proc. respondentów biorących wkład w danym badaniu przyznało, hdy w szkołach powinno odbywać się więcej zajęć wraz z zakresu domowej ekonomii – zauważa Krzysztof Krauze, prezes Intrum Justitia.

Ponad połowa (51 proc. ) respondentów przyznaje, że co miesiąc odkłada pewną sumę „do skarbonki”. Zdecydowana duża liczba (70 proc. ) odkłada pieniądze na nieprzewidziane koszty. Na dalszych obszarach znalazły się takie motywy jak podróże i zguba pracy. A w co inwestujemy nasze oszczędności? Zazwyczaj lokujemy je na rachunkach oszczędnościowych, tak twierdzi 51 proc. ankietowanych.

Foto: Intrum Justitia

– Takie podejście do gromadzenia dodatkowych kapitałów jest zasadne. Dzięki niemu prawie połowa Polaków (49 proc. ) przyznała, hdy jest w stanie wyjąwszy pożyczania pieniędzy sfinansować nakład pieniężny rzędu połowy miesięcznej pensji netto. W przeszłym roku na taki koszt stać było tylko 37 proc. ankietowanych – daje prezes Intrum Justitia.

Tagi: długi Polska Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij po link „Zgłoś Facebookowi” obok wybranym poście. Regulamin jak i również zasady obowiązujące na Facebooku mieszczą się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Trzeba czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kliku pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Popularny

apple Watch z wadliwym podzespołem. Dostawy będą opóźnione?  Tech
Apple Watch z wadliwym podzespołem. Dostawy będą opóźnione? Tech

Kluczowy element zegarka Apple Watch, czyli Taptic Engine jest wadliwy. Koncern ma zredukować dostępność nowego produktu a mianowicie ujawnił “The Wall Street Journal”. Możliwe, że wpłynie to na dostawy zamówionych…...

andrzej Parafianowicz przed komisją ds. Amber Gold
Andrzej Parafianowicz przed komisją ds. Amber Gold

We wtorek zanim komisją ds. Amber Gold zeznawał b. wiceszef MF Andrzej Parafianowicz. - W sprawie Amber Gold były zaniedbywania skarbówki, ale nigdy odrzucić odniosłem wrażenia, by Marcin P. miał "parasol…...

aRR chce wstrzymania wypłaty na rzecz Śmietanki  Informacje
ARR chce wstrzymania wypłaty na rzecz Śmietanki Informacje

Szef klubu PSL odchodzi z resortu skarbu NIK krytycznie o spółce Elewarr i Agencji Rynku Rolnego Przewodniczący rady nadzorczej Elewarru Lucjan Zwolak zwrócił się do odwiedzenia prezesa spółki Bronisława Tomaszewskiego…...

aplikacja Lidl, Biedronka, Carrefour, Tesco - ranking
Aplikacja Lidl, Biedronka, Carrefour, Tesco - ranking

Przedświąteczne, większe zakupy to okazja, by przed wybraniem się do dyskontu czy hipermarketu, sprawdzić, bądź nasz ulubiony sklep udostępnia aplikację mobilną. Ma hałasuje zdecydowana większość sieci wraz z ofertą spożywczą…...