Europejski Raport Płatności Konsumenckich - zadłużenie Polaków

Kolejne badanie a mianowicie podobne wnioski. Lubimy forex i chętnie je zaciągamy. Zaledwie połowa z naszą firmę oszczędza, an ulubionym mieszkaniem odkładania gotówki niezmiennie cieszą się konta oszczędnościowe i lokaty. Dostrzegamy poprawę w sytuacji gospodarczej kraju, nie zaakceptować boimy się o czas przyszły naszych dzieci i równolegle pozytywnie oceniamy swoją kondycję finansową. Deklarujemy też sumienność w regulowaniu zobowiązań – takie wnioski płyną z badania Intrum Justitia.

Firma zebrała dane od ponad 21 tysięcy klientów z 21 krajów przy Europie, aby uzyskać obraz ich codziennego życia, kosztów oraz zdolności zarządzania budżetem domowym w ujęciu miesięcznym.

Nie widzimy trudności w „kredytowaniu” wydatków

Spośród wszelkich ankietowanych, Polacy są nadzwyczaj pozytywnie nastawieni do kredytów mieszkaniowych i pożyczek na sfinansowanie zakupu dóbr konsumpcyjnych jak i również urlopów wypoczynkowych. Ponad połowa z nas (52 proc. ) nie widzi guzik złego w zadłużaniu się, by kupić np. nieznany telewizor, czy pralkę, natomiast jeden na trzech rodaków chętnie w ten strategia zafundowałoby sobie zagraniczne urlop.

Obie te wartości są wyższe w stosunku do średniej dla wszystkich pozostałych europejskich rynków uwzględnionych w badaniu.

Foto: Intrum Justitia

Podobnych wniosków dostarcza lektura najnowszego raportu Big InfoMonitor. Wypływa z niego bowiem, hdy co szóstemu Polakowi wystarcza zaledwie kilka godzin, aby podjąć decyzję o zadłużeniu się w banku poniekąd na kilkanaście tysięcy złotych.

Deklaracje a fakty

Z badania Intrum Justitia wolno się dowiedzieć, że tylko 16 proc. Polaków dzierży obecnie kłopot ze spłacaniem swoich zobowiązań, a zaledwie 34 proc. ankietowanych przyznało, że borykało się spośród takim problemem w dawnych lat. Dla porównania – do przejściowych zatorów w płynności finansowej przyznało się aż 75 proc. Węgrów jak i również 73 proc. Estończyków.

Foto: Intrum Justitia

Z wyliczeń Big InfoMonitor wynika z kolei, że w porównaniu do odwiedzenia zeszłego roku, polskich dłużników niespłacających swoich zobowiązań wydaje się o pół miliona większą ilość.

- Bardzo prężnie rośnie liczba osób, które nie płacą swoich zobowiązań. Prawie 500 tysięcy grono rodaków ma problem wraz z spłatą pożyczek i nie zaakceptować tylko. A z tym wiąże się też wzrost kwot zobowiązań. W ciągu ostatnich 13 miesięcy wraz z 11 miliardów złotych wypracowały się 23 miliardy długów. To przyrost dwukrotny - zauważył w rozmowie z IAR Mariusz Hildebrand, wiceprezes Big Info Monitor.

Dlatego szczególnie w tym momencie, w okresie przedświątecznym, ważny jest rozsądek. Reklamy wabią. Firmy pozabankowe też:

- Warto dwa razy zastanowić się, zanim zaciągniemy kolejne zobowiązanie. Bo po co nam nowy telefon komórkowy, telewizor czy laptop, podczas gdy stary jest jeszcze właściwy. Patrzmy na budżet: jakie mamy przychody i które to stałe wydatki - powiada Mariusz Hildebrand.

To głównie apel do osób młodych, którzy są dużo bardziej rozrzutni niż starsi. Z raportu Big Info Monitor wynika, że osoby do 34. roku egzystencji działają spontanicznie, bez wykazu finansowego i na dodatek gotowi „na wszelki wypadek” pożyczyć więcej niż chcą.

Nasze portfele posiadają się świetnie

Jak wynika wraz z „Europejskiego Raportu Płatności Konsumenckich” firmy Intrum Justitia, Ludzie z polski mają bardziej pozytywny współżycie do swojej sytuacji finansowej niż obywatele pozostałych 20 krajów europejskich biorących uczestnictwo w badaniu. Aż 34 proc. ankietowanych Polaków dowodzi, że ich sytuacja finansowa się poprawa – na rzecz porównania średnia europejska sięga 30 proc.

Co więcej, połowa osób biorących udział w badaniu uważa, że w przyszłości nie będzie musiała wspierać własnych dzieci finansowo, a jedynie 12 proc. ankietowanych zważa, że ich dzieci są miały gorszą sytuację finansową niż oni. Co ważne, aż 82 proc. respondentów uczy swoje pociechy jak obchodzić się z pieniędzmi.

Foto: Intrum Justitia

– Bardzo ważne wydaje się, aby już od dzieci lat dzieci były edukowane w jaki sposób należycie zarządzać finansami. W przyszłości pomoże im to dzięki odpowiednie zaplanowanie domowego budżetu. Poza tym aż 79 proc. respondentów biorących wkład w danym badaniu przyznało, hdy w szkołach powinno odbywać się więcej zajęć wraz z zakresu domowej ekonomii – zauważa Krzysztof Krauze, prezes Intrum Justitia.

Ponad połowa (51 proc. ) respondentów przyznaje, że co miesiąc odkłada pewną sumę „do skarbonki”. Zdecydowana duża liczba (70 proc. ) odkłada pieniądze na nieprzewidziane koszty. Na dalszych obszarach znalazły się takie motywy jak podróże i zguba pracy. A w co inwestujemy nasze oszczędności? Zazwyczaj lokujemy je na rachunkach oszczędnościowych, tak twierdzi 51 proc. ankietowanych.

Foto: Intrum Justitia

– Takie podejście do gromadzenia dodatkowych kapitałów jest zasadne. Dzięki niemu prawie połowa Polaków (49 proc. ) przyznała, hdy jest w stanie wyjąwszy pożyczania pieniędzy sfinansować nakład pieniężny rzędu połowy miesięcznej pensji netto. W przeszłym roku na taki koszt stać było tylko 37 proc. ankietowanych – daje prezes Intrum Justitia.

Tagi: długi Polska Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij po link „Zgłoś Facebookowi” obok wybranym poście. Regulamin jak i również zasady obowiązujące na Facebooku mieszczą się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Trzeba czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kliku pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Popularny

bartosz Marczuk będzie wiceministrem. Odchodzi z «Wprost»
Bartosz Marczuk będzie wiceministrem. Odchodzi z «Wprost»

300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do odwiedzenia jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco…...

beata Szydło prowadzi przegląd resortów
Beata Szydło prowadzi przegląd resortów

- Dwanaście miesięcy 2018 to już zostanie rok, w którym pocznie się rozwijać nowoczesne polskie górnictwo - zapowiedziała premier Beata Szydło podczas czwartkowej konferencji prasowej z udziałem ministrów infrastruktury i energii.…...

bank Światowy - PKB, prognoza wzrostu dla Polski
Bank Światowy - PKB, prognoza wzrostu dla Polski

Bank Światowy obniżył prognozę wzrostu PKB Polski po 2016 roku z trzy, 7 do 3, dwóch proc. Powód to osłabienie w inwestycjach. W kolejnych dwóch latach pęd wzrostu PKB w…...

bankomaty sezonowe w miejscowościach krajoznawczych  Pieniądze
Bankomaty sezonowe w miejscowościach krajoznawczych Pieniądze

Projekt budżetu w 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze modyfikacją czasu? Komisja Europejska zaprezentuje propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem przewlekła przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...