Analitycy o uwolnieniu kursu franka szwajcarskiego: ryzykowna decyzja  Waluty

  • Raty kredytów frankowych mogą wzrosnąć do odwiedzenia rekordowego poziomu
  • Coraz w mniejszym stopniu kredytów we frankach
  • Przegląd prasy. Frankowiczom trudno zwyciężyć z bankami
  • Przewalutowanie kredytów we frankach. Cymański: według kursie zaciągnięcia to nierealne
  • Pomoc dla frankowiczów. Rząd pozytywnie o prezydenckiej ustawie

Decyzja Szwajcarii o uwolnieniu kursu franka była ryzykowna i odbije się groźnie na rynkach akcji i walut. Notowania franka poszybowały w górę. Konieczna będzie zapewne interwencja, by opanować wzrost notowań franka szwajcarskiego - oceniali analitycy.

Bank centralny Szwajcarii (SNB) poinformował w czwartek, hdy odstępuje od polityki, jaka ustanawiała limit spadku kursu euro wobec franka. Na rynkach walutowych zapanował dzięki jakiś czas niespotykany rozgardiasz. Szwajcarska giełda straciła ponad 9 proc. w przeciągu 20 minut, później strata wyniosła 12 proc.

Ponad pół miliona "frankowiczów". Co będzie z katalogów ratą?

Zaskoczenie

Decyzja SNB zaskoczyła nawet szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde, która w wywiadzie dla Reutera powiedziała, iż jest "nieco zdumiona tymże, iż szef SNB nie zaakceptować skontaktował się z tą kobietą w tej sprawie". Dodała, że "ponieważ tego nie zaakceptować wie, ma więc tylko nadzieję, iż SNB skomunikował się z innymi bankami centralnymi". Odmówiła jednak skomentowania samej decyzji.

"Economist" przypomina, że notowania walut w ciągu dnia odrzucić zmieniają się o większą ilość wiadomości jak 2 do trzech proc., a i to jest znaczna różnica. "Aprecjacja o 20-30 proc. to zjawisko prawie bez precedensu" - pisze gazeta. Jednak to się właśnie wydarzyło, gdy SNB uwolnił szkolenie franka. Po takim aliansu "fala uderzeniowa" przejdzie za pośrednictwem całą gospodarkę - prognozuje brytyjski dziennik.

Skok kursu franka uderzy przy spłacających kredyty samochodowe

Zmienność na rynku

Bank JP Morgan wydał komunikat, w którym zauważa, że decyzja SNB "może pociągnąć zbytnio sobą zdecydowanie za ogromną zmienność na rynku a także wywindowanie franka znacznie poniżej wartości fundamentalnej".

Francuski dziennik finansowy "Les Echos" wyjaśnia, że wyjątkowo duża zmienność na rynku nieuchronnie powoduje straty, ponieważ "modele zarządzania ryzykiem są czasem niewystarczające".

Będzie wkroczenie?

Według londyńskiej firmy analitycznej Capital Economics, cytowanej przez "Les Echos", pula Szwajcarii "będzie zapewne prędko zmuszony do interwencji, aby uniemożliwić szybką aprecjację waluty w stosunku do euro".

Na czwartkowej narady prasowej szef SNB Thomas Jordan przyznał, że pula w razie potrzeby "będzie interweniował na rynku wymiany", by bronić waluty. Jak komentuje "Les Echos": "można jedynie zgadywać, na im będzie taka interwencja polegać".

Popularny

afera GetBack. KNF o sprzedaży obligacji
Afera GetBack. KNF o sprzedaży obligacji

KNF przedstawiła komunikat po piątkowym zebraniu z przedstawicielami Stowarzyszenia Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack. Komisja gwarantuje, że informacje o potencjalnych nieprawidłowościach w procesie oferowania obligacji GetBack wskazane w skargach "zostały zweryfikowane". Stronę publiczną podczas spotkania…...

adam Glapiński nowym szefem NBP
Adam Glapiński nowym szefem NBP

Adam Glapiński został w piątek wybrany na prezesa Narodowego Banku Polskiego. Następca prof. Marka Belki jest profesorem ekonomii, dwukrotnie obejmował stanowisko ministra. Politycznie od mnóstwo lat związany był z braćmi Kaczyńskimi. Był również…...

60 lat dla kobiet i 65 lat dla facetów. Jest prezydencka ustawa
60 lat dla kobiet i 65 lat dla facetów. Jest prezydencka ustawa

Emerytura w wieku 60 czasów dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn a mianowicie to propozycja prezydenta Andrzeja Dudy, który zapowiedział obecnie złożenie w Sejmie projektu ustawy w tej kwestii. Prezydent wyraził…...

afera w SKOK-ach? «Znowu mamy temat zastępczy w okresie wyborów»
Afera w SKOK-ach? «Znowu mamy temat zastępczy w okresie wyborów»

Przetasowania na rynku firm pożyczkowych. Oryginalny bat na oszustów naciągających klientów Będą zmiany po kredytach hipotecznych? "Chcemy dłuższych terminów restrukturyzacji" Za rok kredyty mają być bardziej kosztowne. Sprawdzamy, jeżeli wzrosną…...