Fed nie podniósł stóp  Waluty

  • Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję"
  • CIA uruchomiła konto w popularnym portalu społecznościowym. 2 powody
  • Chcą wprowadzić opłaty za wjazd na "najbardziej krętą uliczkę świata"
  • Lot trwa około 11, 5 godziny. Uruchomiono rekordową trasę krajową na świecie
  • Krytyk Banku Światowego nowym szefem tej instytucji

Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) podał w wieczornym komunikacie, że “już nie będzie cierpliwy” w normalizowaniu polityki monetarnej. Ale Amerykanie odrzucić podnieśli stóp procentowych. Komitet zdecydował o pozostawieniu mieszaniny funduszy federalnych w dotychczasowym przedziale 0-0, 25 proc. Środa nie przyniosła sporej zmienności w wycenie złotego.

Komitet ocenił, iż podwyżka docelowego przedziału nogi funduszy federalnych pozostaje niedużo prawdopodobna podczas kwietniowego posiedzenia. Decyzja ta jest prawidłowa z oczekiwaniami rynku.

Szefowa Fed Janet Yellen poinformowała, że nie wydaje się przesądzone, że do podwyżki dojdzie w czerwcu, choć nie można jej wykluczyć.

Bez podwyżek

"Ta zmiana w komunikacie nie znaczy, że Komitet zdecydował o terminie pierwszej podwyżki stóp procentowych” – wyjaśnia FOMC. Komitet dodał, że powiększenie stopy będzie odpowiednie, gdy poprawi się sytuacja w rynku pracy, an inflacja powróci do poziomu dwa proc. w średnim terminie.

Ważna decyzja

Około godziny 17. za euro trzeba było zapłacić cztery, 14 zł, za dolara 3, 89 zł. Powoli zyskiwał frank, którego wyceniano na 3, 91 zł.

Analityk z DM mBanku Kamil Maliszewski ocenił, że środowa sesja na rynku złotego przebiegała niesłychanie spokojnie. Według niego głównym powodem niskiej zmienności była zbliżająca się decyzja Fed, na którą wyczekuje duża liczba inwestorów.

Miliardy zł oszczędności dla kierowców jak i również budżetu państwa. Dzięki likwidacji bramek na autostradach

- Wydaje się jednakże, że nawet przybliżenie się perspektywy zacieśniania polityki monetarnej w USA nie musi spowodować znaczącego osłabienia złotego, gdyż dobra sytuacja salda rachunku obrotów bieżących oraz luzowanie ilościowe ECB, nie zaakceptować pozwolą na większe ślad EUR/PLN. Kolejne tygodnie mają obowiązek przynieść dalsze umocnienie naszej waluty, które sprowadzi notowania euro w stosunku do złotego do poziomu 4, 10 - uważa Maliszewski.

Jego zdaniem sytuacja na parze USD/PLN stanie się zależna od siły dolara na globalnych rynkach po posiedzeniu amerykańskiej Rezerwy Federalnej, należy więc liczyć się z dużą zmiennością dzięki rynku w godzinach wieczorowych, która może przekroczyć poniekąd kilka groszy. - Bez względu na decyzji Fed obecny kierunek aprecjacji dolara stracił obecnie ostatnio na dynamice i raczej nie zobaczymy powrotów do dynamicznych wzrostów - zaznaczył analityk.

Co z frankiem?

Dodał, że w czwartek odbędzie się posiedzenie Banku Szwajcarii, który najprawdopodobniej nie zdecyduje się na dalsze obniżki stóp procentowych, co być może wywołać krótkotrwałą presję na umocnienie franka. Szwajcarska waluta nie powinna jednak przekroczyć poziomu 4 złotych.

Para EUR/PLN

Ostatnia aktualizacja:

Para USD/PLN

Ostatnia aktualizacja:

Para CHF/PLN

Ostatnia aktualizacja:

Popularny

60 lat dla kobiet i 65 lat dla facetów. Jest prezydencka ustawa
60 lat dla kobiet i 65 lat dla facetów. Jest prezydencka ustawa

Emerytura w wieku 60 czasów dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn a mianowicie to propozycja prezydenta Andrzeja Dudy, który zapowiedział obecnie złożenie w Sejmie projektu ustawy w tej kwestii. Prezydent wyraził…...

afera GetBack. KNF o sprzedaży obligacji
Afera GetBack. KNF o sprzedaży obligacji

KNF przedstawiła komunikat po piątkowym zebraniu z przedstawicielami Stowarzyszenia Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack. Komisja gwarantuje, że informacje o potencjalnych nieprawidłowościach w procesie oferowania obligacji GetBack wskazane w skargach "zostały zweryfikowane". Stronę publiczną podczas spotkania…...

afera w SKOK-ach? «Znowu mamy temat zastępczy w okresie wyborów»
Afera w SKOK-ach? «Znowu mamy temat zastępczy w okresie wyborów»

Przetasowania na rynku firm pożyczkowych. Oryginalny bat na oszustów naciągających klientów Będą zmiany po kredytach hipotecznych? "Chcemy dłuższych terminów restrukturyzacji" Za rok kredyty mają być bardziej kosztowne. Sprawdzamy, jeżeli wzrosną…...

adam Glapiński nowym szefem NBP
Adam Glapiński nowym szefem NBP

Adam Glapiński został w piątek wybrany na prezesa Narodowego Banku Polskiego. Następca prof. Marka Belki jest profesorem ekonomii, dwukrotnie obejmował stanowisko ministra. Politycznie od mnóstwo lat związany był z braćmi Kaczyńskimi. Był również…...