Coraz więcej Polaków ubiega się o wizy do USA, Amerykanie nie upraszczają funkcje  Informacje

  • Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję"
  • CIA uruchomiła konto na popularnym serwisie społecznościowym. Dwa powody
  • Chcą wprowadzić opłaty za wjazd na "najbardziej krętą uliczkę świata"
  • Lot trwa mniej więcej 11, 5 godziny. Uruchomiono rekordową trasę krajową w świecie
  • Krytyk Banku Świeckiego nowym szefem tej instytucji

Wjazd do NA JUKATAN nie jest możliwy z brakiem otrzymania wizy. Co roku ubiegają się o panią a miliony osób. Jak wygląda procedura jej przyznawania?

"Do końca roku kalendarzowego sprawa zniesienia wiz na rzecz Polaków powinna zostać załatwiona"

W ubiegłym tygodniu Departamentu Stanu ogłosił, że w 2012 roku odsetek odmów dla Polaków ubiegających się o wizy turystyczne do odwiedzenia USA wzrósł powyżej limitu 10 proc. Nie nie ulega wątpliwości jednak, z czego wynika wzrost odmów. Nie wyjaśniają tego dane opublikowane przez Departament.

Ambasador RP w Waszyngtonie Ryszard Schnepf przyznał, że obecny, odbywający się przez internet system tworzenia wniosków o wizy wydaje się "nie tylko stresujący, jednak przede wszystkim niejasny". Jakim sposobem w praktyce system tenże wygląda?

Procedura wizowa

Istnieją dwa rodzaje wiz: imigracyjna - na przebywanie stały oraz nieimigracyjna - gdy chcemy wyjechać przy celach turystycznych albo do odwiedzenia pracy. Ubieganie się o zgodę na wjazd do odwiedzenia USA trzeba rozpocząć od momentu wizyty w ambasadzie tegoż kraju w Warszawie albo w Konsulacie Generalnym przy Krakowie. Należy uiścić taryfę za wizę, wypełnić wniosek wizowy i założyć profil w systemie ambasady. Samo wypełnianie wniosku trwa ok. 75 minut. We wniosku trzeba m. in. wyjaśnić, po co chcemy spadać do USA, podać wielkość swoich dochodów oraz możliwe miejsce zamieszkania.

Na koniec udajemy się dzięki rozmowę z konsulem, w czasie której padają kolejne testowania dotyczące celu wizyty przy Stanach Zjednoczonych. Konsul zabiera paszport, a po kilku dniach zwraca go z wizą lub bez niej.

Opłata bez gwarancji

Co istotne, otrzymanie wizy nie zaakceptować gwarantuje wjazdu do NA JUKATAN. To pracownik Departamentu Postaci na granicy ostatecznie postanawia czy wpuścić przybysza dzięki teren USA.

Ambasador Polski w NA JUKATAN: znaczny krok do frontu ws. wiz

Wiza służbowa czy też turystyczna wówczas koszt 469 zł. Personel tymczasowi muszą płacić 589 zł. Największe koszty ponoszą przedsiębiorcy, którzy płacą za wizę 837 zł.

Opłaty nie podlegają zwrotowi po przypadku odmowy wydania wizy.

Drodzy imigranci

Tylko w 2010 roku do odwiedzenia USA przybyło ponad 17 mln obywateli krajów objętych ruchem bezwizowym. Stanowiło wówczas 65 proc. wszystkich odwiedzających Stany Zjednoczone. Podczas swojego pobytu wydali prawie 61 mld dolarów, z czego do budżetu wpłynęło 9 mld dol.

Popularny

bruksela może zdjąć z Polski procedurę nadmiernego deficytu  Ze świata
Bruksela może zdjąć z Polski procedurę nadmiernego deficytu Ze świata

Komisja Europejska ogłosi w środę zalecenia ekonomiczne dla poszczególnych krajów UE, jak i również rekomendacje dotyczące funkcji nadmiernego deficytu. Według nieoficjalnych informacji KE może przedstawić się za zamknięciem procedury…...

bruksela zadowolona z kwot połowowych na Bałtyku. Ekolodzy zawiedzeni  Ze świata
Bruksela zadowolona z kwot połowowych na Bałtyku. Ekolodzy zawiedzeni Ze świata

Komisja Europejska wyraziła zadowolenie z kompromisu wypracowanego przez państwa członkowskie w sprawie limitów połowowych głównych gatunków ryb po Morzu Bałtyckim. Zdaniem ekologów ograniczenia są niewystarczające, by stada mogły się odtwarzać.…...

brexit. Jak będą przebiegać rokowania Brukseli z Londynem
Brexit. Jak będą przebiegać rokowania Brukseli z Londynem

Donald Tusk najwidoczniej w ciągu 48 godzinek odpowie na list premier Theresy May, w którym informuje ona szefa Rady Europejskiej o uruchomieniu materiału 50 Traktatu Lizbońskiego. Wówczas początek procedury Brexitu. …...

brexit. system wnioskowania o status osiedlonego  Ze świata
Brexit. system wnioskowania o status osiedlonego Ze świata

Nowa cena dla kierowców. "Najostrzejsze" przepisy na świecie Funt spadł poniżej pięciu złotych. Następujące "nie" dla brexitu uderzyło w brytyjską walutę Żyją tysiące kilometrów od Londynu, obawiają się brexitu.…...