Coraz więcej Polaków ubiega się o wizy do USA, Amerykanie nie upraszczają funkcje  Informacje

  • Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję"
  • CIA uruchomiła konto na popularnym serwisie społecznościowym. Dwa powody
  • Chcą wprowadzić opłaty za wjazd na "najbardziej krętą uliczkę świata"
  • Lot trwa mniej więcej 11, 5 godziny. Uruchomiono rekordową trasę krajową w świecie
  • Krytyk Banku Świeckiego nowym szefem tej instytucji

Wjazd do NA JUKATAN nie jest możliwy z brakiem otrzymania wizy. Co roku ubiegają się o panią a miliony osób. Jak wygląda procedura jej przyznawania?

"Do końca roku kalendarzowego sprawa zniesienia wiz na rzecz Polaków powinna zostać załatwiona"

W ubiegłym tygodniu Departamentu Stanu ogłosił, że w 2012 roku odsetek odmów dla Polaków ubiegających się o wizy turystyczne do odwiedzenia USA wzrósł powyżej limitu 10 proc. Nie nie ulega wątpliwości jednak, z czego wynika wzrost odmów. Nie wyjaśniają tego dane opublikowane przez Departament.

Ambasador RP w Waszyngtonie Ryszard Schnepf przyznał, że obecny, odbywający się przez internet system tworzenia wniosków o wizy wydaje się "nie tylko stresujący, jednak przede wszystkim niejasny". Jakim sposobem w praktyce system tenże wygląda?

Procedura wizowa

Istnieją dwa rodzaje wiz: imigracyjna - na przebywanie stały oraz nieimigracyjna - gdy chcemy wyjechać przy celach turystycznych albo do odwiedzenia pracy. Ubieganie się o zgodę na wjazd do odwiedzenia USA trzeba rozpocząć od momentu wizyty w ambasadzie tegoż kraju w Warszawie albo w Konsulacie Generalnym przy Krakowie. Należy uiścić taryfę za wizę, wypełnić wniosek wizowy i założyć profil w systemie ambasady. Samo wypełnianie wniosku trwa ok. 75 minut. We wniosku trzeba m. in. wyjaśnić, po co chcemy spadać do USA, podać wielkość swoich dochodów oraz możliwe miejsce zamieszkania.

Na koniec udajemy się dzięki rozmowę z konsulem, w czasie której padają kolejne testowania dotyczące celu wizyty przy Stanach Zjednoczonych. Konsul zabiera paszport, a po kilku dniach zwraca go z wizą lub bez niej.

Opłata bez gwarancji

Co istotne, otrzymanie wizy nie zaakceptować gwarantuje wjazdu do NA JUKATAN. To pracownik Departamentu Postaci na granicy ostatecznie postanawia czy wpuścić przybysza dzięki teren USA.

Ambasador Polski w NA JUKATAN: znaczny krok do frontu ws. wiz

Wiza służbowa czy też turystyczna wówczas koszt 469 zł. Personel tymczasowi muszą płacić 589 zł. Największe koszty ponoszą przedsiębiorcy, którzy płacą za wizę 837 zł.

Opłaty nie podlegają zwrotowi po przypadku odmowy wydania wizy.

Drodzy imigranci

Tylko w 2010 roku do odwiedzenia USA przybyło ponad 17 mln obywateli krajów objętych ruchem bezwizowym. Stanowiło wówczas 65 proc. wszystkich odwiedzających Stany Zjednoczone. Podczas swojego pobytu wydali prawie 61 mld dolarów, z czego do budżetu wpłynęło 9 mld dol.

Popularny

apple Watch z wadliwym podzespołem. Dostawy będą opóźnione?  Tech
Apple Watch z wadliwym podzespołem. Dostawy będą opóźnione? Tech

Kluczowy element zegarka Apple Watch, czyli Taptic Engine jest wadliwy. Koncern ma zredukować dostępność nowego produktu a mianowicie ujawnił “The Wall Street Journal”. Możliwe, że wpłynie to na dostawy zamówionych…...

andrzej Parafianowicz przed komisją ds. Amber Gold
Andrzej Parafianowicz przed komisją ds. Amber Gold

We wtorek zanim komisją ds. Amber Gold zeznawał b. wiceszef MF Andrzej Parafianowicz. - W sprawie Amber Gold były zaniedbywania skarbówki, ale nigdy odrzucić odniosłem wrażenia, by Marcin P. miał "parasol…...

aRR chce wstrzymania wypłaty na rzecz Śmietanki  Informacje
ARR chce wstrzymania wypłaty na rzecz Śmietanki Informacje

Szef klubu PSL odchodzi z resortu skarbu NIK krytycznie o spółce Elewarr i Agencji Rynku Rolnego Przewodniczący rady nadzorczej Elewarru Lucjan Zwolak zwrócił się do odwiedzenia prezesa spółki Bronisława Tomaszewskiego…...

aplikacja Lidl, Biedronka, Carrefour, Tesco - ranking
Aplikacja Lidl, Biedronka, Carrefour, Tesco - ranking

Przedświąteczne, większe zakupy to okazja, by przed wybraniem się do dyskontu czy hipermarketu, sprawdzić, bądź nasz ulubiony sklep udostępnia aplikację mobilną. Ma hałasuje zdecydowana większość sieci wraz z ofertą spożywczą…...