Francja: zmiany w podatkach, duże zatrudnienie. Rząd konsultuje projekty prezydenta  Informacje

  • Ten rząd obniży podatek dochodowy o miliard euro
  • Coiffeurgate, czyli afera nad Sekwaną. Francuzi kpią z prezydenckiego fryzjera
  • Francuzi nie chcą pracować przez dłuższy czas. Prezydent uparcie zapowiada reformy
  • Hollande martwi się o strefę euro. Proponuje zrobienie specjalnego rządu
  • Hollande na temat Mistralach: nie łamiemy kontraktu z Rosją

Z jednej strony plany zredukowania obciążeń podatkowych dla przedsięwzięć o 30 mld euro, a z drugiej 75 proc. podatek dla najbogatszych - to pomysły prezydent Francji Francois Hollande'a w ożywienie gospodarki i podratowanie fatalnych sondaży. Dziś francuski rząd rozpoczął rozmowy ze stroną społeczną o planach zmian w podatkach.

Tzw. Pakt Odpowiedzialności gwoli Francji, który ma podwyższyć zatrudnienie i zmniejszyć obładowanie podatkowe dla firm wówczas ostatni plan prezydenta Hollanda na rozruszanie gospodarki.

Zakłada on, że do odwiedzenia 2017 roku przedsiębiorcy jak i również pracodawcy będą zwolnieni ze składki na zapomogi rodzime. Ma to zmniejszyć obciążenia podatkowe dla przedsiębiorstw łącznie o 30 mld euro.

Demonstracje przy Paryżu. Prawica: Hollande do odwiedzenia dymisji!

Drugim elementem wykazu jest zmniejszenie obowiązków podatkowych dla firm, uproszczenie regulacji i zmniejszenie biurokracji. Pod koniec ubiegłego roku francuska Podpowiedź Konstytucyjna zatwierdziła prawo wprowadzające podatek od wynagrodzeń w stopniu 75 proc. dla spółek wypłacającym swoim pracownikom wynagrodzenia przekraczające milion euro. Suma podatku nie może przekroczyć 5 proc. obrotów przedsiębiorstwa. Prawo obejmie zarobki z lat 2013 i 2014.

Plany i sondaże

W połowie stycznia francuski prezydent przedstawił tzw. pakt odpowiedzialności, który zakłada zmniejszenie obciążeń podatkowych dla firm po wysokości 30 mld € oraz 50 mld dodatkowych oszczędności między 2015 zaś 2017 rokiem.

Według ostatnich sondaży popularność Hollande'an utrzymywała się w kwietniu na poziomie 17 proc., podobnie jak w uprzednim miesiącu. 3 proc. ankietowanych bardzo dobrze ocenia szefa państwa, a 14 proc. ma o nim powszechnie pozytywną opinię.

Jednak 28 proc. wypowiada się o nim źle, natomiast 46 proc. bardzo nieprzychylnie ocenia prezydenturę socjalisty, który to w wyborach w kwietniu 2012 roku odniósł zwycięstwo nad konserwatystą Nicolasem Sarkozym, uzyskując 51, 64 proc. głosów.

Hollande chwalony przez Brukselę jak i również Berlin za plany reform

Zjawiska, które budzą największy niepokój Francuzów, to bezrobocie (38 proc. ankietowanych), podatki (12 proc. ), imigracja (11 proc. ), forma opieki społecznej (10 proc. ) i zadłużenie (9 proc).

Protest na ulicach

W niedzielę w Paryżu odbyła się wielotysięczna parada przeciwko prezydentowi Francois Hollande'owi, zorganizowana przez skrajną prawicę i konserwatystów pod hasłem "Hollande do dymisji! ". Według organizatorów demonstracji, uczestniczyło w niej 120 tys. ludzi, według dziennikarzy nieporównanie mniej, a według policji - 17 tys.

Na demonstrację zwołaną tuż przy aktywnym udziale działaczy skrajnie prawicowego Frontu Narodowego Mariny Le Pen i nazwaną przez jej inicjatorów "dniem gniewu", wielu uczestników nadeszło całymi rodzinami. Wznoszono okrzyki przeciwko Unii Europejskiej jak i również dokonanej we Francji legalizacji małżeństw osób tej tylko płci - "Nie małżeństwom homo".

Tuż na zakończeniu marszu doszło do odwiedzenia starć z policją. Kilkaset osób zaatakowało funkcjonariuszy butelkami, metalowymi prętami i racami. Policja użyła przeciwko zanim m. in. armatek wodnych. Podczas starć rannych pozostało 19 policjantów, w niniejszym kilkunastu ciężko. Aresztowano ponad 220 uczestników zajść.

Popularny

duncan: Polacy, którzy już istnieją na Wyspach nie mogą mieć się czego obawiać  Ze świata
Duncan: Polacy, którzy już istnieją na Wyspach nie mogą mieć się czego obawiać Ze świata

- Prawa tych, jacy będą w Wielkiej Brytanii przed wyjściem z Unii europejskiej Europejskiej zostaną podtrzymane a mianowicie powiedział w rozmowie z TVN24 BiS Alan Duncan, wiceminister spraw zagranicznych do spraw europejskich…...

dress code w pracy. Ryszard Blajer wyjaśnił, co w ten temat mówi uprawnienie  Informacje
Dress code w pracy. Ryszard Blajer wyjaśnił, co w ten temat mówi uprawnienie Informacje

"Biznes gwoli Ludzi". Odwołany lot a mianowicie jakie mamy prawa? "Biznes dla Ludzi". Oryginalne otwarcie dla Modlina "Biznes dla Ludzi". Zmiany po związku z RODO "Biznes dla Ludzi". Na zabawy…...

draghi: decyzja o pomocy dla Grecji należy do polityków  Ze świata
Draghi: decyzja o pomocy dla Grecji należy do polityków Ze świata

Grecja znów w tarapatach. Tusk apeluje o nadzwyczajne spotkanie Grecja zbiera pochwały. Za postępy w realizacji reform Strajk dziennikarzy. Nie chcą reformy emerytalnej Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi na ulice…...

doroczna konferencja Putina. Co mówił prezydent Rosji?  Wraz z świata
Doroczna konferencja Putina. Co mówił prezydent Rosji? Wraz z świata

Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rurek na rosyjskich wodach Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem "Kommiersant": UE jak i również Niemcy zyskują nowe przyrząd nacisku na…...