Grecka giełda powiększa straty. W dół ciągną ją banki  Giełda

  • Grecja znów po tarapatach. Tusk apeluje na temat nadzwyczajne spotkanie
  • Grecja skupia pochwały. Za postępy po realizacji reform
  • Strajk dziennikarzy. Nie chcą reformy emerytalnej
  • Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi na ulice
  • Cipras zapowiada, że Grecja nie odstąpi od reform

Giełda w Atenach kontynuowała w środę spadki, ciągnięta w dół przez atuty sektora bankowego, którego wskaźnik spadał chwilami o 24 proc., zbliżając się w celu maksymalnego limitu spadków wynoszącego 30 proc. Na zamknięciu główny indeks ATHEX spadł o 2, 53 proc.

Banki stanowią mniej więcej 20 proc. wskaźnika ATHEX. W trakcie trzech sesji od otwarcia greckiej giełdy indeks samych notowanych tam instytucji bankowych stracił 63 proc.

Trzeba uzdrowić banki

Hellada odwołuje loty, kontrolerzy strajkują. Chcą unijnych reform

Jak wytłumaczył szef greckiej komisji rynków kapitałowych Konstantinos Botopulos, nie zawieszono notowań banków z obawy o to, że powstanie wrażenie, że walory bankowe są bezwartościowe i pogorszy to jeszcze percepcję ich kondycji.

Najważniejsze banki Grecji straciły więc podczas środowych notowań: National Bank of Greece stracił 9 proc., Alpha Pula i Piraeus Bank po 29 proc., an Eurobank ponad 26 proc.

Ateny i ich wierzyciele ustalili, że do finiszu roku greckie banki powinny zostać dokapitalizowane - mówił grecki minister finansów Euklid Cakalotos po rozmowie z przedstawicielami kredytodawców, która w środę dotyczyła banków i konieczności ich uzdrowienia. - Uzgodnili oni też, iż konieczne będzie obciążenie depozytów (jednorazowym) podatkiem - dodał Cakalotos, odnosząc się służące do wierzycieli.

Obawy o przyszłość

Od początku spodziewanego roku obowiązywać będzie nieznany unijny przepis, zgodnie z którym właściciele dużych depozytów będą musieli ponosić frakcja kosztów rekapitalizacji banków.

W poniedziałek, w pierwotnym dniu notowań po pięciotygodniowej przerwie, giełda w Atenach zamknęła sesję spadkiem głównego wskaźnika o 16, 2 proc. Odzwierciedla to trwogi, że kryzys finansowy ma możliwość jeszcze zmusić Grecję do opuszczenia strefy euro.

Czarne chmury ponad Atenami. Greckie firmy cierpią, gospodarka się zwija

Jak wyjaśnia AFP, banki są wyjątkowo osłabione po ucieczce kapitałów wartych ponad 30 mld euro, która rozpoczęła się w grudniu 2014 i trwała do zamknięcia banków.

Ocenia się, że grecki sektor bankowy potrzebuje w trybie natychmiastowym dokapitalizowania o około 10 mld euro; sytuacja banków jest tym gorsza, iż rośnie liczba osób, które nie są już mógł spłacać kredytów. Według szacunków UE greckie banki w dłuższą metę mogą potrzebować rekapitalizacji rzędu 25 mld euro.

Wycofują pieniądze

Greckie banki straciły sporą część swych zasobów na skutek wycofywania pieniędzy przez odbiorców, zaniepokojonych możliwością przewalutowania katalogów kont na drachmy w razie wyjścia Grecji ze obszary euro. Wobec groźby klęski finansowej rząd wprowadził 29 czerwca ścisłą kontrolę obiegu kapitału, zamykając na przeszło miesiąc ateńską giełdę i wyznaczając limity kwot wypłat z depozytów bankowych.

Greckie banki wsparł gotówką Europejski Bank Centralny (EBC). Ale według analityków ich akcje będą jeszcze poprzez kilka dni spadać, zanim osiągną korzystną dla inwestorów cenę.

AFP podała, że EBC podtrzymał przy środę limit finansowania ratunkowego dla greckich banków (tzw. kredytów ELA) na dotychczasowym poziomie, czyli około 80, 5 mld euro. Bank odmówił komentarza i nie zaakceptować potwierdził tej informacji.

Źródło: stooq. pl Banki stanowią około dwadzieścia proc. wskaźnika ATHEX

Popularny

getBack - afera. Wywiad wraz z Arturem Nowak-Gocławskim prezesem ANG
GetBack - afera. Wywiad wraz z Arturem Nowak-Gocławskim prezesem ANG

- Branża finansowa powinna się przyznać, że po naszym środowisku są argumenty na istnienie zła systemowego. Czarne owce powinny być zawsze nazywane po imieniu i systematycznie eliminowane spośród rynku, bo mam…...

gDDKiA ogłosiła przetarg na projekt A2 do Białej Podlaskiej
GDDKiA ogłosiła przetarg na projekt A2 do Białej Podlaskiej

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych jak i również Autostrad ogłosiła przetarg dzięki wykonanie elementów koncepcji programowej wraz z rozpoznaniem geologicznym dla budowy autostrady A2 na odcinku obwodnica Siedlec - Biała Podlaska (węzeł Cicibór)…...

google Glass wracają Enterprise Edition  Tech
Google Glass wracają Enterprise Edition Tech

Roboty bojowe potrafią zdestabilizować świat. Kolejne ostrzeżenie Jeff Bezos chce ofiarować cywilne loty w wszechświat. Poznaliśmy ceny Wyciek danych z aplikacji sportowej. Wiele poszkodowanych Bank stworzył klona. Doradza klientom Google zainwestuje…...

giełdy w Europie pozytywnie reaguję na politykę Donalda Trumpa  Ze świata
Giełdy w Europie pozytywnie reaguję na politykę Donalda Trumpa Ze świata

Na Zachodzie zwyżki giełdowych indeksów. Rajd na globalnych rynkach akcji nabiera tempa, an Europa odrzucić pozostaje w tyle. Dzięki rynkach jest dużo optymizmu i oczekiwań, że działania podejmowane przez nową amerykańską administrację…...