Wells Fargo, największy bank w Filadelfii, przekaże pieniądze federalne potrzebującym właścicielom domów, którzy mają teraz tylko 5 dni na złożenie wniosku

17 lutego 2021

Niewykorzystany program o wartości 25 milionów dolarów mający na celu ratowanie właścicieli domów w Pensylwanii, którzy stracili dochody z powodu zamknięcia koronawirusa, dostał szansę w piątek, kiedy Wells Fargo Bank zmienił kurs i zgodził się pracować z programem.

Na dzień 18 września tylko 2000 mieszkańców Pensylwanii złożyło wnioski o 8,4 miliona dolarów, czyli jedną trzecią pieniędzy w ramach programu pomocy hipotecznej w pandemii w Pensylwanii, który został ujawniony przez urzędników stanowych w lipcu. Wypłacono tylko 3,1 miliona dolarów.

  • Jak protestujące lato w Filadelfii ożywiło ruch tanich mieszkań
  • Ta organizacja non-profit w Filadelfii planowała zaoferować mieszkania bezdomnym studentom. Wtedy wybuchła pandemia. | Helen Ubiñas
  • Aktywistyczny inwestor przejmuje udziały w Comcast, nazywając akcje firmy „niedowartościowane

Program oferuje do 1000 USD miesięcznie przez sześć miesięcy właścicielom domów, którzy potrzebują pomocy hipotecznej z powodu zamknięcia koronawirusa. Ale zgodnie z ustawą uchwaloną przez Zgromadzenie Ogólne, właściciele domów mają tylko do środy, 30 września, aby ubiegać się o pieniądze na phfa.org/. (Inny program na stronie pomaga również najemcom).

Kilku zwolenników powiedziało, że program może być darem niebios dla tych, którzy mają trudności z opłaceniem rachunków i wymaga niewielkiego wysiłku ze strony banków. Kilka lokalnych i lokalnych banków zatwierdziło klientów programu, a PNC, największy bank w stanie, „bierze w nim udział – powiedział rzecznik PNC Marcey Zwiebel.

Ale inni główni pożyczkodawcy z rejonu Filadelfii, w tym Citizens, TD Bank i WSFS, nie dołączyli do programu. Obywatele i urzędnicy WSFS powiedzieli, że te banki generalnie nie obsługują kredytów hipotecznych, ale zazwyczaj sprzedają je wkrótce po ich udzieleniu. Więc mają niewielki wpływ na to, czy właściciele domów płacą. Banki lub inni inwestorzy, którzy kupują pożyczki, mogą przyjąć dotacje

Po przyjęciu zgłoszeń do programu w sierpniu i na początku tego miesiąca, Wells Fargo, który ma największą sieć oddziałów banków w regionie, zdecydował w zeszłym tygodniu, że mimo wszystko nie będzie przyjmował pieniędzy, mówiąc wnioskodawcom, że program rządowy nałożył zbyt wiele warunków.

Wiadomości biznesowe i analizy wysyłane prosto do Twojej skrzynki odbiorczej w każdy wtorek rano.

Jednak po tym, jak poszkodowani pożyczkobiorcy opublikowali protesty w mediach społecznościowych, w piątek po południu rzecznik prasowy James Baum przesłał następujące oświadczenie: „Po dokładnym przeanalizowaniu programu pomocy hipotecznej w pandemii w Pensylwanii i rozmowach z Państwową Agencją Finansowania Mieszkalnictwa w zeszłym tygodniu ustaliliśmy, że należne w związku z ostatnimi zmianami w programie będziemy mogli udostępnić go niektórym klientom hipotecznym Wells Fargo i mamy nadzieję, że problemy uniemożliwiające nam udostępnienie go wszystkim kwalifikującym się klientom można rozwiązać.

Baum dodał, że program „oferuje nam kolejne narzędzie pomocy klientom w Pensylwanii oprócz programów opóźnień w płatnościach (zwłoki) przyjętych przez wiele banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych.

Początkowo program wydawał się łatwym rozwiązaniem: w ramach udziału Pensylwanii w federalnej ustawie CARES prawodawcy w Harrisburgu zatwierdzili 25 milionów dolarów na spłatę kredytów mieszkaniowych.

Ale w czwartkowym oświadczeniu, przed ostatecznym odwróceniem, Wells Fargo przytoczył ograniczenia dotyczące kwalifikowalności, ramy czasowe ulgi hipotecznej (od marca do listopada) oraz brak „jasności co do pewnych zasad i procesów. .

Urzędnicy Pennsylvania Housing Finance Agency, która zarządza programem pod kierownictwem dyrektora wykonawczego Robina Wiessmanna, byłego stanowego sekretarza bankowego, odmówili komentarza.

Pożyczkobiorcy pod presją, którzy zapisali się po tym, jak administracja Wolfa ogłosiła program w lipcu, byli przerażeni, gdy Wells Fargo powiedział, że wycofuje się.

„Przeżyjemy, ale inni mogą „stracić domy – martwiła się Robyn Stephens, która pomogła swojemu partnerowi, Mattowi Zwickowi, pracownikowi sklepu spożywczego, który opiekował się nią w domu, ubiegać się o pomoc w spłacie kredytu hipotecznego na jego dom w Sekcja Kingsessing w Zachodniej Filadelfii.

Zacytowała sześć tygodni zachęcającej korespondencji urzędników bankowych – zakończonej w zeszłym tygodniu, kiedy przedstawiciel Wells Fargo napisał zwięźle, że bank nie będzie kontynuował. Stephens i Zwick zaczęli protestować w mediach społecznościowych i nawiązywać kontakty z innymi sfrustrowanymi kandydatami.

Stephens wyraził radość z powodu zmiany sytuacji w banku i zapytał: „Czy oni zawaliły się z powodu narzekań ludzi, a ty miałeś ich zdemaskować? Urzędnicy Wells Fargo odmówili komentarza.

Chociaż banki oraz stanowe i lokalne programy pożyczkowe pomogły wielu pożyczkobiorcom, w tym Zwick, opóźnić spłaty, Pandemic Assistance Mortgage Program jest jedynym, który oferuje bezpośrednie dotacje, powiedział James Jackson, rzecznik hipoteczny w Philadelphia Unemployment Project, który pomógł Zwick rozprzestrzenić się. słowo o programie i niechęć Wellsa Fargo.

Jeśli banki nie wezmą dotacji, właściciele domów, którzy kwalifikują się do otrzymania pomocy federalnej, są bardziej narażeni na utratę domu lub zmuszenie do rezygnacji z innych podstaw – ostrzegł prawnik Irwin Trauss, szef programu pożyczek konsumenckich w Philadelphia Legal Assistance. Zauważył, że Wells Fargo przeprosił na początku tego roku za przeniesienie niektórych właścicieli domów do programów restrukturyzacyjnych bez ich zgody.

„Myślę, że Wells Fargo próbuje się przegrupować – powiedział Steve Gardner, szef Clarifi, filadelfijskiej organizacji non-profit zajmującej się doradztwem kredytowym.

Trauss jest zaniepokojony faktem, że miesięczny limit pomocy w wysokości 1000 USD – oraz przepisy uniemożliwiające bankom przyjmowanie dodatkowych pieniędzy na większe kredyty hipoteczne z innych programów pomocowych – sprawiły, że wielu, którzy powinni skorzystać, nie kwalifikowało się do pomocy. Wśród 2,018 wnioskodawców jest 447 osób z Filadelfii (gdzie mieszka jeden na ośmiu mieszkańców Pensylwanii) i 373 z czterech podmiejskich hrabstw.

Według Traussa Zgromadzenie Ogólne dodało limit 1000 USD i inne ograniczenia do programu pomocy hipotecznej, kiedy ustawodawcy go przyjęli w tym roku. Trauss powiedział również, że własne zasady PHFA utrudniły osobom, których kredyty hipoteczne były już niespłacone, uzyskanie pomocy, chociaż niektóre z tych zasad zostały złagodzone.

Wyraził frustrację, że wąskie gardła programu nie zostały usunięte szybciej. „To darmowe pieniądze, które nie wymagają prawie nic od pożyczkodawcy, ale zgodzić się na ich zabranie, powiedział Trauss.