Ceny mieszkań w 2018 r. - prognoza, podsumowanie 2017 roku

Według Polskiego Związku Spółek Deweloperskich w 2017 roku kalendarzowego ceny mieszkań nieznacznie wzrosły, ale zwiększyła się też sprzedaż. Konrad Płochocki, szef Związku, ocenia, że zbyt mieszkaniowy jest bardzo konkurencyjny. Jednak 2018 rok odrzucić będzie łatwy ani gwoli branży, ani dla kupujących. Ceny mieszkań mają wzrosnąć o około 5 proc.

Jak informował GUS, w całym 2017 r. oddano do użytku 178 tys. 258 mieszkań, tj. o 9, 1 proc. więcej niż w 2016 r. W tym okresie wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym na budowę 250 tys. 218 mieszkań, tj. na temat 18, 3 proc. większą ilość niż w 2016 r. (kiedy notowano wzrost o 12 proc. ). Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto – do 205 tys. 990, tj. więcej o 18, cztery proc. niż przed rokiem, kiedy notowano wzrost o 3, 3 proc.

Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto – do 94 tys. 483 mieszkań, tj. więcej na temat 13 proc. niż przed rokiem, kiedy notowano postęp o 6 proc.

Sprzedaż mieszkań w 2017 roku

Natomiast jak podał REAS, firma doradcza zajmująca się rynkiem mieszkaniowym, sprzedaż oryginalnych mieszkań w 2017 roku kalendarzowego w sześciu największych rodzimych miastach osiągnęła poziom 72, 7 tys., poprawiając o ponad 17 proc. najkorzystniejszy dotychczas wynik z roku kalendarzowego 2016. Średnia cena domu w ofercie wzrosła na temat 6, 1 proc. (IV kw. 2017 vs. IV kw. 2016 roku).

"Kolejny rok z rzędu do tego efekcie przyczyniły się niskie nogi procentowe oraz znakomita pozycja na rynku pracy. To przekładało się z jednej strony na dostępność kredytów, a z drugiej witryny na poczucie bezpieczeństwa wśród kupujących mieszkania" - mówił Płochocki.

Rekordy na rynku mieszkaniowym

"Dane potwierdzają przypuszczenia całej branży o tymże, że kolejny rok z rzędu mamy styczność z rekordami na rynku posiadłości mieszkaniowych, zarówno jeżeli rozchodzi o niespotykaną do naszej pory skalę sprzedaży, ale także liczbę wydanych pozwoleń na budowę i barów oddanych do użytkowania" - dodał Płochocki.

Dodał, że 2018 rok zapewnia branży różne ryzyka. "Ogromnym problemem są ceny fundamentów, które rosną nieproporcjonalnie prędko do wzrostu cen budynków. Dlatego niezbędne jest odrolnienie gruntów rozmieszczonych w krawędziach administracyjnych miast oraz zwolnienie z więzienia gruntów znajdujących się w Krajowym Zasobie Nieruchomości oraz spółkach Skarbu Państwa w cele mieszkaniowe" - rzekł.

2018 rok w branży mieszkaniowym

Jego zdaniem kolejnym kłopotem stają się wzrastające koszta wykonawstwa, wynikające z podwyżek cen materiałów budowlanych a także deficytu pracowników budów. "Nie nieważny będzie również rezygnacja rządu z kontynuacji aplikacji Mieszkanie dla Młodych, który cieszył się ogromną sławą i pozwolił wielu dzieciakiem ludziom wejść w dobrobyt własnego mieszkania. Szacujemy, iż skutkiem będzie wzrost wartości mieszkań o około pięć proc. w 2018 roku, pomimo jednoczesnego spadku marż deweloperów" - powiedział Płochocki.

Deweloperzy w okresie dwunastu miesięcy 2017 r. oddali do użytkowania 89 tys. 817 mieszkań (co stanowiło 50, 4 proc. ogólnej liczby mieszkań oddanych do użytkowania), tj. na temat 13, 5 proc. większą ilość wiadomości, wobec wzrostu o 26, 8 proc. przed rokiem.

Inwestorzy budujący dzięki sprzedaż lub wynajem otrzymali pozwolenia na budowę 128 tys. 484 mieszkań, tj. o 20, 5 proc. więcej niż przed rokiem (kiedy notowano wzrost na temat 9, 7 proc. ). Wzrosła również liczba domów, których budowę rozpoczęto - do 105 tys. 401 mieszkań (o 23, 3 proc. ), wobec spadku przed rokiem o 1-wszą, 2 proc.

Popularny

centralny Port Komunikacyjny - lotniska regionalne po budowie CPK
Centralny Port Komunikacyjny - lotniska regionalne po budowie CPK

Centralny Port Komunikacyjny w gminie Baranów ma być najogromniejszym lotniskiem i węzłem pociągowym w Polsce. Według założeń obsłuży nawet 50-100 mln pasażerów rocznie. - stu mln pasażerów rocznie wówczas abstrakcja - mówi…...

2000 zł płacy minimalnej wówczas chwyt marketingowy?
2000 zł płacy minimalnej wówczas chwyt marketingowy?

- To czysty marketing - tak o rządowej propozycji podwyższenia płacy minimalnej do poziomie 2 tys. złotych wypowiedział się Jarosław Urbaniak z Platformy Obywatelskiej. Następnie Marek Jakubiak reprezentujący Kukiz '15 jest…...

50 cent - dom rapera sprzedany po 12 latach
50 cent - dom rapera sprzedany po 12 latach

Raper 50 cent, na temat którym w ostatnich latach głośno było głównie wraz ze względu na jego bankructwo, wreszcie sprzedał swoją posiadłość w Farmington w dzieje Connecticut. Dom był wystawiony…...

1, 2 tys. górników z kopalni Krupiński trafi do odwiedzenia innych kopalń JSW  Surowce
1, 2 tys. górników z kopalni Krupiński trafi do odwiedzenia innych kopalń JSW Surowce

Do ukończenia tygodnia ponad 1, dwa tysiąca pracowników kopalni Krupiński w Suszcu rozpocznie fuchę w innych kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW). Po sobotę przeznaczona do likwidacji kopalnia trafi do Spółki Restrukturyzacji…...