Emerytury matczyne. Rząd przyjął plan ustawy

Rząd przyjął plan "Mama 4 plus" dotyczący tzw. emerytur matczynych. Państwo nie może być obojętne na los matek - stwierdził premier Mateusz Morawiecki.

Projekt ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym przewiduje, że matki, które urodziły i wychowały przynajmniej czworo dzieci, będą miały upoważnienie do minimalnej emerytury.

O świadczenie będą zdołały się ubiegać matki, które osiągnęły wiek emerytalny sześcdziesięciu lat. W niektórych przykładach świadczenie będzie przysługiwało również ojcom po osiągnięciu 65 lat. Świadczenie stanie się przyznawane na wniosek jednostki uprawnionej. Termin wejścia po życie ustawy jest wyznaczony na 1 marca tegoż roku.

- Projekt "Mama 4 plus" odnosi się do pewnej rekompensaty za wszystko, co zrobiły mamy jak i również babcie, które w dawnych lat nie miały możliwości uzbierania tej przynajmniej minimalnej emerytury – mówił szef rządu. I dodał:

Wiadomo, że mamy są w największym stopniu doceniane przez swoje najmłodszych ale państwo też powinno doceniać mamy w tym wielkim wysiłku, wielkiej roboty, którą wykonywały i wykonują. Państwo musi je dopomagać w szczególności w późniejszym okresie, kiedy brakuje wykładzinom sił. Państwo nie ma możliwość być obojętne na życie matek, na los babć, które poświęciły swoje żywot wychowaniu dzieci. Ta zobowiązanie i szacunek dla mam to szczególne zobowiązanie naszego własnego państwa. To znak, że Polska wybiera przyszłość.

Emerytury dla mam czwórki dzieci

Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, wspominając wcześniejsze słowa premiera Mateusza Morawieckiego, dodała:

Nasze mamy to ciche bohaterki, to polskie siłaczki, które wychowywały swoje dzieci przy różnych okresach, kiedy również oferta polityki rodzinnej nie zaakceptować była tak szczodra i tak urozmaicona jak jest dzisiaj.

Elżbieta Rafalska przypomniała, że rozwiązanie wydaje się być adresowane dla tych mam, które wychowały przynajmniej czworo dzieci, ale ze względu na to, że wychowywały dzieci, nie wypracowały wymaganego do minimalnej emerytury stażu pracy. Minimalny wymagany staż pracy sięga 20 lat.

Dodała, że prawie 21 tys. matek, które nie przepracowało pełnego wymaganego okresu jak i również ze względu na to nie istnieje wypłacanej minimalnej emerytury świadczenie zostanie uzupełnione do odwiedzenia wysokości świadczenia minimalnego.

- To świadczenie zostanie przysługiwało osobom, które nie pracują i nie mają niezbędnych środków utrzymania albo mają prawo do renty, ale ta emerytura wydaje się niższa niż minimalna, która od 1 marca zostanie wynosiła 1100 zł. Szacujemy, że to świadczenie zostanie mogło otrzymać 65 tys. osób, które nie wypracowały tego stażu, i 20, 8 tys. osób, które już pobierają emeryturę, jednak ów firma niższa niż minimalna – wówczas ta emerytura będzie uzupełniona do kwoty 1, 1 tys. złotych brutto – mówiła Elżbieta Rafalska.

Emerytura również dla ojców

W niektórych momentach, w sytuacji śmierci matki bądź kiedy dzieci zostały porzucone, ze świadczenia będą zdołali również skorzystać ojcowie.

- Ze świadczenia są mogli skorzystać też obcokrajowcy, ale po spełnieniu konkretnych warunków – zapewniła Rafalska. Warunkiem dla cudzoziemców wydaje się m. in. konieczność apartamentu mieszkalnego na terytorium polski co najmniej 10 lat od ukończenia szesnascie roku życia. Centrum katalogów życia ma być oczywiście Polska – dodała minister rodziny.

Popularny

badanie Stanforda. Młodzi w AMERYCE nie zarobią tyle jak ich rodzice  Ze świata
Badanie Stanforda. Młodzi w AMERYCE nie zarobią tyle jak ich rodzice Ze świata

"To rekord! ". Ambasador USA o handlu z Polską Amerykanie zaspokojeni z wizyty w Pekinie. "Rozmowy przebiegają bardzo dobrze! " Trump grozi wycofaniem USA ze Światowej Organizacji Handlu USA wstępnie…...

bartosz Marczuk będzie wiceministrem. Odchodzi z «Wprost»
Bartosz Marczuk będzie wiceministrem. Odchodzi z «Wprost»

300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do odwiedzenia jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco…...

bank Światowy - PKB, prognoza wzrostu dla Polski
Bank Światowy - PKB, prognoza wzrostu dla Polski

Bank Światowy obniżył prognozę wzrostu PKB Polski po 2016 roku z trzy, 7 do 3, dwóch proc. Powód to osłabienie w inwestycjach. W kolejnych dwóch latach pęd wzrostu PKB w…...

bankomaty sezonowe w miejscowościach krajoznawczych  Pieniądze
Bankomaty sezonowe w miejscowościach krajoznawczych Pieniądze

Projekt budżetu w 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze modyfikacją czasu? Komisja Europejska zaprezentuje propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem przewlekła przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...