Emerytury matczyne. Rząd przyjął plan ustawy

Rząd przyjął plan "Mama 4 plus" dotyczący tzw. emerytur matczynych. Państwo nie może być obojętne na los matek - stwierdził premier Mateusz Morawiecki.

Projekt ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym przewiduje, że matki, które urodziły i wychowały przynajmniej czworo dzieci, będą miały upoważnienie do minimalnej emerytury.

O świadczenie będą zdołały się ubiegać matki, które osiągnęły wiek emerytalny sześcdziesięciu lat. W niektórych przykładach świadczenie będzie przysługiwało również ojcom po osiągnięciu 65 lat. Świadczenie stanie się przyznawane na wniosek jednostki uprawnionej. Termin wejścia po życie ustawy jest wyznaczony na 1 marca tegoż roku.

- Projekt "Mama 4 plus" odnosi się do pewnej rekompensaty za wszystko, co zrobiły mamy jak i również babcie, które w dawnych lat nie miały możliwości uzbierania tej przynajmniej minimalnej emerytury – mówił szef rządu. I dodał:

Wiadomo, że mamy są w największym stopniu doceniane przez swoje najmłodszych ale państwo też powinno doceniać mamy w tym wielkim wysiłku, wielkiej roboty, którą wykonywały i wykonują. Państwo musi je dopomagać w szczególności w późniejszym okresie, kiedy brakuje wykładzinom sił. Państwo nie ma możliwość być obojętne na życie matek, na los babć, które poświęciły swoje żywot wychowaniu dzieci. Ta zobowiązanie i szacunek dla mam to szczególne zobowiązanie naszego własnego państwa. To znak, że Polska wybiera przyszłość.

Emerytury dla mam czwórki dzieci

Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, wspominając wcześniejsze słowa premiera Mateusza Morawieckiego, dodała:

Nasze mamy to ciche bohaterki, to polskie siłaczki, które wychowywały swoje dzieci przy różnych okresach, kiedy również oferta polityki rodzinnej nie zaakceptować była tak szczodra i tak urozmaicona jak jest dzisiaj.

Elżbieta Rafalska przypomniała, że rozwiązanie wydaje się być adresowane dla tych mam, które wychowały przynajmniej czworo dzieci, ale ze względu na to, że wychowywały dzieci, nie wypracowały wymaganego do minimalnej emerytury stażu pracy. Minimalny wymagany staż pracy sięga 20 lat.

Dodała, że prawie 21 tys. matek, które nie przepracowało pełnego wymaganego okresu jak i również ze względu na to nie istnieje wypłacanej minimalnej emerytury świadczenie zostanie uzupełnione do odwiedzenia wysokości świadczenia minimalnego.

- To świadczenie zostanie przysługiwało osobom, które nie pracują i nie mają niezbędnych środków utrzymania albo mają prawo do renty, ale ta emerytura wydaje się niższa niż minimalna, która od 1 marca zostanie wynosiła 1100 zł. Szacujemy, że to świadczenie zostanie mogło otrzymać 65 tys. osób, które nie wypracowały tego stażu, i 20, 8 tys. osób, które już pobierają emeryturę, jednak ów firma niższa niż minimalna – wówczas ta emerytura będzie uzupełniona do kwoty 1, 1 tys. złotych brutto – mówiła Elżbieta Rafalska.

Emerytura również dla ojców

W niektórych momentach, w sytuacji śmierci matki bądź kiedy dzieci zostały porzucone, ze świadczenia będą zdołali również skorzystać ojcowie.

- Ze świadczenia są mogli skorzystać też obcokrajowcy, ale po spełnieniu konkretnych warunków – zapewniła Rafalska. Warunkiem dla cudzoziemców wydaje się m. in. konieczność apartamentu mieszkalnego na terytorium polski co najmniej 10 lat od ukończenia szesnascie roku życia. Centrum katalogów życia ma być oczywiście Polska – dodała minister rodziny.

Popularny

dietetyczny cukier od Nestl
Dietetyczny cukier od Nestl

Nestl?, szwajcarska spółka, do której należą tego rodzaju marki jak KitKat, Lion czy Aero, znalazła sposób na ograniczenie ilości cukru w swoich batonach – i to aż o 40 proc. bez…...

darmowy rachunek bankowy od rządu
Darmowy rachunek bankowy od rządu

Darmowe konta i karty coraz bliżej. Podstawowe usługi będą darmowe, ale są też ograniczenia Kolejny bank ostrzega odbiorców. "Złośliwe oprogramowanie" Bank stworzył klona. Doradza klientom Jeden z największych banków na…...

deutsche Bank ma kłopoty, akcje spadają  Ze świata
Deutsche Bank ma kłopoty, akcje spadają Ze świata

Mocno tanieją przymioty Deutsche Banku, który zmierza do ustanowienia nowego rekordowego "minimum". Amerykański nadzór może żądać nawet 14 mld dol. sankcji nałożonych z przyczyny papierów wartościowych opartych dzięki kredytach hipotecznych, które przekazywane…...

deepMind - sztuczna inteligencja owocuje oszczędzić na klimatyzacji
DeepMind - sztuczna inteligencja owocuje oszczędzić na klimatyzacji

Google wydał ponad 500 milionów dolarów przy 2014 roku na mało wówczas znany londyński startup DeepMind. Firma pracowała, i nadal pracuje, nad technologiami sztucznej inteligencji. Do niedawna bóg wie…...