Dlaczego pomagamy? Psychologia w akcjach charytatywnych

Dlaczego pomagamy innym? Paul Bloom w jednym spośród rozdziałów książki "Przeciw empatii. Argumenty za racjonalnym współczuciem" przytacza kilka powodów, gwoli których ludzie są gotowi nieść pomoc lub ofiarować datki.

Jedno wraz z wytłumaczeń ma podłoże ekonomiczne - chodzi o wynagrodzenie. Trudno jednak oczekiwać pieniężnej zapłaty dla darczyńców wspomagających ważny cel finansowo.

"Skuteczne mogą okazać się też niepieniężne formy zarobku, na przykład powiązane spośród reputacją. (…) ludzie istnieją milsi, gdy wiedzą, iż podejmowane przez nich funkcjonowania stają się znane, więc można zachęcić ich do życzliwości obiecując, najlepiej po jakiś delikatny sposób, iż powiadomimy otoczenie o pierwotnego dobroci" - pisze Bloom. Zwraca uwagę, że naturalnie dlatego niektóre organizacje charytatywne dają swoim darczyńcom kubki lub T-shirty, będące podwórza symbolem ich hojności. Analogiczną rolę mogą pełnić czerwone serduszka, które w zamian za datek wręczają wolontariusze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Obsługi.

Bloom podkreśla jednak, że pomagamy nie wyłącznie ze względu na własną reputację. "Jesteśmy zwierzętami społecznymi i zachowanie otaczających naszą firmę ludzi w znacznym poziomie kontroluje nasze własne zachowanie. Nawet dzieci uzależniają wysokość kwot przekazywanych na rzecz potrzebujących od tego, jak dużo dają obserwowani przez nie ofiarodawcy" - pisze.

Autor zauważa, że bodźce ekonomiczne (zapłata w istot reputacji) przemawiają do egoistycznych interesów, a dobry użycie odwołuje się do społecznej natury ludzkiego gatunku. Jednakże, pisze Bloom, jest nadal trzecia metoda - to wywoływanie dobroci, "polega dzięki doprowadzeniu ludzi do doznawania empatii".

Jak empatia wpływa na decyzje o pomaganiu

Opisuje jedno z badań naukowych poświęconych sile empatii. Polegało ono na proponowaniu możliwości zrobienia czegoś dobrego niewielkim kosztem - ofiarowania drobnego datku, pomocy w wykonywaniu zadania albo wykonaniu go za kogoś.

Jednej grupie uczestników naukowcy nie mówili nic, innej zalecali przyjęcie obiektywnego miejsca widzenia, trzecią zaś zachęcali do odczuwania empatii, np. "Spróbuj spojrzeć na kondycję z perspektywy tamtej osoby" lub "Wejdź w jej skórę".

Liczne badania C. D. Batsona wykazały, iż zachęty do empatii wzmagają prawdopodobieństwo, iż badani są czynić dobro. (…) Empatia skłania ich do życzliwości.

Pomaganie innym spośród pobudek empatycznych ściśle wiąże się ze świadomością, komu pomagamy. Bloom podaje kilka przykładów badań psychologicznych. W jednym spośród nich partycypanci otrzymali po 10 dolarów i mogli przeznaczyć tak wiele, ile chcieli anonimowym osobom, które nie otrzymały ani centa, losując jedynie nr danej osoby.

Okazało się, że ten, który najpierw wylosował osobę, natomiast potem podejmował decyzję na temat wysokości datku, przeznaczał średnio o 60 proc. więcej niż badany, który w pierwszej kolejności ustalał kwotę, a potem losował numer osoby.

Foto: Wydawnictwo Charaktery

W innym badaniu uczestników podzielono na trzy grupy. Pierwszą zapytano, ile pieniędzy badani przeznaczyliby na stworzenie leku, który to ocaliłby życie jednego pociechy, drugą - ile ofiarowaliby na prace nad lekiem mogącym uratować życie ośmiorga dzieci.

"W obu przypadkach ludzie skłonni byli przekazywać podobne kwoty" - pisze Bloom. W trzeciej grupie najpierw podano imię dziecka i pokazano uczestnikom jego zdjęcie. "Deklarowane datki znacznie wzrosły" - odczytujemy. Bloom dodaje, że datki w tej grupie zostały nawet wyższe niż przeznaczone jedynie na pomoc ośmiorgu anonimowym dzieciom.

Popularny

coraz więcej Polaków ubiega się o wizy do USA, Amerykanie nie upraszczają funkcje  Informacje
Coraz więcej Polaków ubiega się o wizy do USA, Amerykanie nie upraszczają funkcje Informacje

Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" CIA uruchomiła konto na popularnym serwisie społecznościowym. Dwa powody Chcą wprowadzić opłaty za wjazd na "najbardziej krętą uliczkę świata" Lot trwa mniej…...

czereśnie i pomidory drożeją. Jakie możliwości z innymi produktami?  Informacje
Czereśnie i pomidory drożeją. Jakie możliwości z innymi produktami? Informacje

Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze zmianą periodu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...

cyberataki na polskie firmy - raport
Cyberataki na polskie firmy - raport

82 proc. przedsiębiorstw zanotowało co najmniej jedno naruszenie bezpieczeństwa, zaś co czwarta firma zaobserwowała ich przynajmniej 10 - czytamy w najnowszym raporcie Interaktywnie. com, któremu patronuje Business Insider Polska. Cały raport o cyberbezpieczeństwie…...

czym są i do których Google, IBM i Facebookowi służą sieci neuronowe
Czym są i do których Google, IBM i Facebookowi służą sieci neuronowe

Sieci neuronowe i możliwości ich zastosowania to obecnie bardzo lubiany i szeroki temat. Opierają się na nich najnowocześniejsze programy sztucznej inteligencji, a Yahoo, IBM, czy Facebook, nakreślają właśnie na ich…...