Długi Polaków u ubezpieczycieli po 2018 r.

Prawie 200 mln zł - tyle sięgają długi Polaków z motywu nieopłaconych ubezpieczeń. Tak wynika z danych BIG InfoMonitor. Rekordzista to 27-latek ze Szczecina, który nie zapłacił prawie 217 tys. złotych.

Jak wyliczył BIG, średnia zaległość sięga 1-wszą tys. 760 zł, natomiast liczba dłużników przekracza 113 tys. 500 osób. Wpisani do Rejestru BIG InfoMonitor "mają głównie na sumieniu" niezapłacone raty składek polis komunikacyjnych.

Według Lokum największe długi mają mieszkańcy: Mazowsza, Śląska i Województwa wielkopolskiego. Ale rekordzista to mieszkaniec Szczecina, który nie musiał zapłacić prawie 217 tys. zł.

Największe problemy wraz z płatnościami wynikają, jak wskazało BIG, z ubezpieczeń transportowych, które stanowią znaczącą cząstka biznesu ubezpieczycieli w Naszym narodzie.

Za co wolno trafić do rejestru dłużników? Najczęściej za brak płatności kolejnej raty polisy, gdy np. opłata wydaje się być rozłożona na raty. - Mowa tu np. o obowiązkowych polisach OC, których płatność może stać się rozłożona na dwie lub cztery raty, ale klientom przytrafia się, że po zapłaceniu pierwszej nie regulują obecnie kolejnych – wskazał, cytowany w komunikacie, prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak.

Trzeba pamiętać o OC

Jak ostrzega Biuro, kłopotów wolno sobie też narobić, zapominając o powiadomieniu ubezpieczyciela o sprzedaży samochodu. "Towarzystwo ubezpieczeniowe przekonane, że pojazd nadal jest w tych samych rękach, automatycznie przedłuża polisę na kolejny rok i dochodzi potem płatności od momentu domniemanego właściciela, bo ten za ubezpieczenie nie płaci" - wskazano.

Jak szacuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, w Polsce od 0, 4 do 0, pięć proc. pojazdów, czyli w porządku. 80-90 tys. samochodów nie ma ważnego OC. Z analiz Funduszu powstaje, że 30 proc. nie ma polisy dlatego, że właściciele nie opłacili składki, z tego 6 proc. tłumaczy, że "nie zapłacili, bo nie mieli pieniędzy".

Według BIG 76 proc. dłużników ubezpieczeniowych stanowią mężczyźni. Do nich należą też rekordowe kwoty niezapłacone na rzecz towarzystw aktuarialnych. Najwięcej - 217 tys. - zł winny wydaje się być 27-latek ze Szczecina. Kolejny rekordzista mieszka w Gdańsku, ma 86 lat i do zwrotu 205 tys. zł. Na trzeciej sytuacji uplasował się kolejny mieszkaniec Pomorza, 45-letni mężczyzna z zaległością na prawie 174 tys. zł.

Ponad 38 mln zł zaległości z tytułu zaległego ubezpieczenia należy do Mazowsza, gdzie mieszka też najwięcej dłużników – 20 tys. 568 - podało Biuro. W drugim miejscu mieści się Śląsk z ponad 24 mln zł zaległości i 14 tys. dłużników, na trzeciej - Wielkopolska z długami przekraczającymi 23 mln zł, należącymi do 12 tys. 96 osób.

Popularny

bartosz Marczuk będzie wiceministrem. Odchodzi z «Wprost»
Bartosz Marczuk będzie wiceministrem. Odchodzi z «Wprost»

300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do odwiedzenia jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco…...

bankomaty sezonowe w miejscowościach krajoznawczych  Pieniądze
Bankomaty sezonowe w miejscowościach krajoznawczych Pieniądze

Projekt budżetu w 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze modyfikacją czasu? Komisja Europejska zaprezentuje propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem przewlekła przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...

bank Światowy - PKB, prognoza wzrostu dla Polski
Bank Światowy - PKB, prognoza wzrostu dla Polski

Bank Światowy obniżył prognozę wzrostu PKB Polski po 2016 roku z trzy, 7 do 3, dwóch proc. Powód to osłabienie w inwestycjach. W kolejnych dwóch latach pęd wzrostu PKB w…...

beata Szydło prowadzi przegląd resortów
Beata Szydło prowadzi przegląd resortów

- Dwanaście miesięcy 2018 to już zostanie rok, w którym pocznie się rozwijać nowoczesne polskie górnictwo - zapowiedziała premier Beata Szydło podczas czwartkowej konferencji prasowej z udziałem ministrów infrastruktury i energii.…...