Długi Polaków u ubezpieczycieli po 2018 r.

Prawie 200 mln zł - tyle sięgają długi Polaków z motywu nieopłaconych ubezpieczeń. Tak wynika z danych BIG InfoMonitor. Rekordzista to 27-latek ze Szczecina, który nie zapłacił prawie 217 tys. złotych.

Jak wyliczył BIG, średnia zaległość sięga 1-wszą tys. 760 zł, natomiast liczba dłużników przekracza 113 tys. 500 osób. Wpisani do Rejestru BIG InfoMonitor "mają głównie na sumieniu" niezapłacone raty składek polis komunikacyjnych.

Według Lokum największe długi mają mieszkańcy: Mazowsza, Śląska i Województwa wielkopolskiego. Ale rekordzista to mieszkaniec Szczecina, który nie musiał zapłacić prawie 217 tys. zł.

Największe problemy wraz z płatnościami wynikają, jak wskazało BIG, z ubezpieczeń transportowych, które stanowią znaczącą cząstka biznesu ubezpieczycieli w Naszym narodzie.

Za co wolno trafić do rejestru dłużników? Najczęściej za brak płatności kolejnej raty polisy, gdy np. opłata wydaje się być rozłożona na raty. - Mowa tu np. o obowiązkowych polisach OC, których płatność może stać się rozłożona na dwie lub cztery raty, ale klientom przytrafia się, że po zapłaceniu pierwszej nie regulują obecnie kolejnych – wskazał, cytowany w komunikacie, prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak.

Trzeba pamiętać o OC

Jak ostrzega Biuro, kłopotów wolno sobie też narobić, zapominając o powiadomieniu ubezpieczyciela o sprzedaży samochodu. "Towarzystwo ubezpieczeniowe przekonane, że pojazd nadal jest w tych samych rękach, automatycznie przedłuża polisę na kolejny rok i dochodzi potem płatności od momentu domniemanego właściciela, bo ten za ubezpieczenie nie płaci" - wskazano.

Jak szacuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, w Polsce od 0, 4 do 0, pięć proc. pojazdów, czyli w porządku. 80-90 tys. samochodów nie ma ważnego OC. Z analiz Funduszu powstaje, że 30 proc. nie ma polisy dlatego, że właściciele nie opłacili składki, z tego 6 proc. tłumaczy, że "nie zapłacili, bo nie mieli pieniędzy".

Według BIG 76 proc. dłużników ubezpieczeniowych stanowią mężczyźni. Do nich należą też rekordowe kwoty niezapłacone na rzecz towarzystw aktuarialnych. Najwięcej - 217 tys. - zł winny wydaje się być 27-latek ze Szczecina. Kolejny rekordzista mieszka w Gdańsku, ma 86 lat i do zwrotu 205 tys. zł. Na trzeciej sytuacji uplasował się kolejny mieszkaniec Pomorza, 45-letni mężczyzna z zaległością na prawie 174 tys. zł.

Ponad 38 mln zł zaległości z tytułu zaległego ubezpieczenia należy do Mazowsza, gdzie mieszka też najwięcej dłużników – 20 tys. 568 - podało Biuro. W drugim miejscu mieści się Śląsk z ponad 24 mln zł zaległości i 14 tys. dłużników, na trzeciej - Wielkopolska z długami przekraczającymi 23 mln zł, należącymi do 12 tys. 96 osób.

Popularny

1, 2 tys. górników z kopalni Krupiński trafi do odwiedzenia innych kopalń JSW  Surowce
1, 2 tys. górników z kopalni Krupiński trafi do odwiedzenia innych kopalń JSW Surowce

Do ukończenia tygodnia ponad 1, dwa tysiąca pracowników kopalni Krupiński w Suszcu rozpocznie fuchę w innych kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW). Po sobotę przeznaczona do likwidacji kopalnia trafi do Spółki Restrukturyzacji…...

2000 zł płacy minimalnej wówczas chwyt marketingowy?
2000 zł płacy minimalnej wówczas chwyt marketingowy?

- To czysty marketing - tak o rządowej propozycji podwyższenia płacy minimalnej do poziomie 2 tys. złotych wypowiedział się Jarosław Urbaniak z Platformy Obywatelskiej. Następnie Marek Jakubiak reprezentujący Kukiz '15 jest…...

50 cent - dom rapera sprzedany po 12 latach
50 cent - dom rapera sprzedany po 12 latach

Raper 50 cent, na temat którym w ostatnich latach głośno było głównie wraz ze względu na jego bankructwo, wreszcie sprzedał swoją posiadłość w Farmington w dzieje Connecticut. Dom był wystawiony…...

500 zł na dziecko przy drugim kwartale, ale mogą pojawić się zatory
500 zł na dziecko przy drugim kwartale, ale mogą pojawić się zatory

300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze…...