Inwestowanie na giełdzie a tok życia. Zmiany w portfelu inwestycyjnym

OFE to największe oszustwo przy Polsce po 1989 roku kalendarzowego – mówił przed 3 laty Jarosław Kaczyński, sugerując, że sprawą funduszy emerytalnych powinna zająć się komitet śledcza. Dziś o sejmowej komisji nikt już nie wspomina, ale rząd PiS kończy dzieło rozpoczęte za pośrednictwem poprzednią władzę.

OFE znikną, ale Mateusz Morawiecki, minister rozwoju, w zamian proponuje Pracownicze Plany Kapitałowe, które mają podwyższyć emeryturę nawet o 2, 4 tys. zł. Żaden rząd nie zagwarantuje nam jednak dostatku na starość. Po myśl powiedzenia - „umiesz liczyć, licz na siebie” - lepiej polityczne obietnice włożyć między bajki jak i również oszczędzanie rozpocząć na własną rękę.

Młody inwestor może poszaleć

Żeby uzbierać na emeryturę 400 tys. złotych, zakładając, że przejdzie się na nią w stuleciu 67 lat, dwudziestolatek musi odkładać 200 zł co miesiąc, a czterdziestolatek już 700 zł. Są to w dodatku wyliczenia zakładające, że jednoroczny zysk z naszych inwestycji wynosi średnio 5 proc.

Dlatego im wcześniej pomyślimy o oszczędzaniu, tymże mniejsze będzie to obciążenie dla naszego budżetu. A korzyści są duże. Gdybyśmy z tych czterysta tys. zł pobierali emeryturę do 90. roku egzystencji, to moglibyśmy opierać się dodatkowe 1450 zł miesięcznie. O ile dożyjemy "setki", to nasza profesjonalna emerytura będzie wyższa o ponad 1000 zł co miesiąc.

Sposób inwestowania jest zależne od wielu czynników, lecz największe znaczenie w podejściu do ryzyka ma ilość lat inwestora. Logika podpowiada, że gdy przed nami wciąż 30 lat aktywności fachowej, to warto w pełni wykorzystać potencjał drzemiący po akcjach. Dlaczego? Mamy możliwość być pewni, że w tym czasie przez giełdę internetową nie raz przejdzie rozkwit i bessa. Ale bez nerwów, w tak długim okresie - ze sporą nawiązką - odrobimy ewentualne opłaty.

Natomiast im bliżej do emerytury, tym własny portfel powinien być bezpieczniejszy, a więc zbudowany spośród obligacji lub lokat. Nie możemy przecież narażać w takim przypadku zgromadzonych oszczędności, bo funkcjonuje duże ryzyko, że nie zdążymy odrobić strat.

Najlepszą metodą na określenie optymalnego zaangażowania na giełdzie, jest stosowanie zasady: setka minus wiek inwestora. Zbudowany w ten środek portfel trzydziestolatka posiadałby więc 70 proc. akcji, zaś pięćdziesięciolatka maksymalnie 50 proc.

Fundusz, który starzeje się razem z tobą

Taka strategia inwestycyjna nosi nazwę "life cycle" (cyklu życia) i jest powszechnie użyta na rozwiniętych rynkach. Przeważnie stosują ją fundusze. Z danych Analiz Online wynika, że np. w Stanach Zjednoczonych w tego typu produktach inwestorzy ulokowali obecnie ponad 400 mld dolarów. W Polsce rynek jest w powijakach. Środki pieniężne life cycle oferuje zaledwie dwóch powierników: NN Investment Partners i PKO TFI. Ich aktywa szacowane istnieją na 600 mln złotych.

W NN Nadzieja horyzont inwestycyjny określony pozostał na poziomie poszczególnych kapitałów inwestycyjnych. I tak, wraz z NN Perspektywa 2020 finanse powinniśmy wycofać już zbytnio cztery lata. NN Nadzieja 2045 zakłada natomiast, iż oszczędzać będziemy przez kolejne 29 lat. Po ulicy mamy jeszcze cztery inne rozwiązania, z perspektywą wkładania od 2025 do 2040 r.

W PKO Zabezpieczenia Emerytalnego wydzielono 5 funduszy. Każdy z nich jest przeznaczony dla urodzonych po innej dekadzie. Np. Kasa zapomogowa Zabezpieczenia Emerytalnego 2060 zwrócony jest do inwestorów urodzonych w latach 1990-2000, natomiast jego zakończenie planowane jest na rok 2060.

W NN Perspektywa stopień zaangażowania aktywów w akcje i obligacje jest określany w 5-letnich odstępach. Najlepszy udział akcji to 65 proc., a minimalny 9 proc. W PKO Zapewnienia Emerytalnego zmiany w portfelu dokonywane są co dziesięć lat.

Tagi: oszczędzanie giełda akcje fundusze Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zameldować naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin jak i również zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Popularny

aplikacja Lidl, Biedronka, Carrefour, Tesco - ranking
Aplikacja Lidl, Biedronka, Carrefour, Tesco - ranking

Przedświąteczne, większe zakupy to okazja, by przed wybraniem się do dyskontu czy hipermarketu, sprawdzić, bądź nasz ulubiony sklep udostępnia aplikację mobilną. Ma hałasuje zdecydowana większość sieci wraz z ofertą spożywczą…...

apple Watch z wadliwym podzespołem. Dostawy będą opóźnione?  Tech
Apple Watch z wadliwym podzespołem. Dostawy będą opóźnione? Tech

Kluczowy element zegarka Apple Watch, czyli Taptic Engine jest wadliwy. Koncern ma zredukować dostępność nowego produktu a mianowicie ujawnił “The Wall Street Journal”. Możliwe, że wpłynie to na dostawy zamówionych…...

aRR chce wstrzymania wypłaty na rzecz Śmietanki  Informacje
ARR chce wstrzymania wypłaty na rzecz Śmietanki Informacje

Szef klubu PSL odchodzi z resortu skarbu NIK krytycznie o spółce Elewarr i Agencji Rynku Rolnego Przewodniczący rady nadzorczej Elewarru Lucjan Zwolak zwrócił się do odwiedzenia prezesa spółki Bronisława Tomaszewskiego…...

autobusy elektryczne i elektromobilność w naszym kraju - perspektywy
Autobusy elektryczne i elektromobilność w naszym kraju - perspektywy

Autobusy elektryczne posiadają być polską specjalnością. Wówczas ma być także pewien z najważniejszych aspektów progresu elektromobilności. A ta ostatnia ma przynieść dodatkowy 1, 1 proc. wzrostu PKB i 81 tys. nowych…...