Ile kosztuje komunia rodziców jak i również gości?

Sezon komunijny utrzymuje. I Komunia Święta wówczas nie tylko przeżycie duchowe, ale coraz częściej konkretne z najbardziej kosztownych eventów w rodzinie. Komunia planowana z wielką pompą to wydatek nie tylko dla rodziców, ale i dla gości, którzy muszą nadążyć za kolejnymi modami na wytęskniony prezent.

Strój dla dziecka, przyjęcie, prezenty, względnie koperta z pieniędzmi a mianowicie wszystko kosztuje. Ponad 3600 zł - tyle średnio wydadzą rodzice dzieci przystępujących w tym roku do odwiedzenia komunii. Tak wynika z badania przeprowadzonego dzięki zlecenie firmy Provident Nasze państwo. Głębiej do portfela mają obowiązek zaglądać w tym czasie również rodzice chrzestni. Dla nich to wydatek nieomal 1 200 zł, dla pozostałych gości ok. 600 zł. Podobnie wynika wraz z ankiety przeprowadzonej przez Ceneo. pl. Prawie połowa ankietowanych przez serwis chce wydać na prezent nawet pięć stów zł. Co czwarty wydaje się gotowy wydać 1 000 zł. Mniejsze oczekiwania będą wobec dalszej rodziny i znajomych. Sprawdzamy, ile kosztuje komunia.

Strój skromny, ale drogi

Dzieci przystępują do komunii w jednolitych ubiorach. Zazwyczaj to biała alba. Jej koszt to 150 - 250 zł. Ale to nie całość. Wianek dla dziewczynki kosztuje 50-70 zł, sukienka na przebranie 100-300 zł, tyle samo garnitur i koszula męska dla chłopca. Jeszcze buty - to ok. 100 zł. Torebka - do 50 zł. Są też dodatki. Świeca - ok. 50 zł, tyle samo kosztują w sumie książeczka jak i również różaniec. Dodatkowo czasami przystaje fryzjer. Upięcie włosów wówczas nawet 100 zł.

Rodzice składają się również na fotografa, wystrój kościoła i na mszę albo prezent dla księdza. Po sumie to kolejne kilkanascie złotych.

Prawie jak na przykład wesele, czyli przyjęcie komunijne

To najważniejsza pozycja w budżecie rodziców dzieci przystępujących do komunii. Coraz częściej Polacy decydują się na przyjęcie poza domem. A wówczas dodatkowe koszty. Obiad przy restauracji czy hotelu kosztuje od 100 do dwieście zł za osobę. Dlatego za przyjęcie dla trzydzieści osób trzeba wydać jakie możliwości najmniej 3 000 złotych. Zamówienie cateringu do domu może być nawet na temat połowę tańsze. Tort to dodatkowy koszt (min. 60 zł/kg). Cena dużego tortu dla 30 osób to minimum 250 zł.

Zegarki i łańcuszki do lamusa

Dawniej prezent komunijny kojarzył się przede wszystkim wraz z zegarkiem. Później nastała era rowerów. Dzisiaj lista pomyślnych prezentów jest długa, różnorodna i może przyprawić na temat ból głowy. Być być może dlatego popularnym podarkiem istnieją pieniądze. Bliska rodzina włoży do koperty nie zaakceptować więcej niż 500 zł, a chrzestni - do odwiedzenia 1 000 zł.

W ostatnich latach na szczycie listy prezentów królują gadżety elektroniczne. Wybór jest wielki, więc i ceny są zróżnicowane. Najtańszy laptop to koszt ponad 1 000 zł, ceny tabletów jak i również smartfonów zaczynają się od czasu kilkuset złotych.

Od kilku lat mocną sytuację wśród prezentów komunijnych zajmują drony. Trzeba na nie zaakceptować wydać przynajmniej 150 złotych. Są też takie zbyt kilkaset i kilka tyś zł. Na liście utrzymają się od lat aparaty fotograficzne. W zależności od modelu i funkcji wówczas wydatek od kilkuset do odwiedzenia kilku tysięcy złotych.

Wśród nowinek są elektryczne deskorolki i hulajnogi. Najtańsze modele kosztują w porządku. 500 zł. Dodatkowo konsole do gier (ok. jednej 000 zł) i okulary VR (od kilkuset złotych). Na rower trzeba przekazać przynajmniej 600-800 zł.

Według badania Provident Nasze państwo do lamusa odchodzą powoli łańcuszki (kupuje je 12 proc. badanych), zegarki (11 proc. ) i książki (2 proc. )

Jeśli jednak zegarek, to raczej smartwatch lub zegarek spośród pulsometrem. To przynajmniej dwieście zł. Biblia kosztuje kilkadziesiąt złotych. Medaliki, krzyżyki jak i również łańcuszki ze srebra kosztują minimum kilkadziesiąt złotych, ceny tych ze złota zaczynają się od 100 zł.

Popularny

dyrektywa o prawach autorskich. Premier Morawiecki o wolności przy internecie
Dyrektywa o prawach autorskich. Premier Morawiecki o wolności przy internecie

Byliśmy, jesteśmy i pozostaniemy zawsze za wolnością w sieci - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do poparcia poprzez Parlament Europejski unijnej dyrektywy o prawach autorskich. Premier podziękował jednocześnie…...

eBC nie zmienia stóp procentowych. «Jesteśmy gotowi do niekonwencjonalnych działań»  Informacje
EBC nie zmienia stóp procentowych. «Jesteśmy gotowi do niekonwencjonalnych działań» Informacje

Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła rzetelną decyzję" Koniec gorszych wyrobów dla Polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni" Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty pracy w Unii Unia szykuje rewolucję przy przepisach.…...

długi Polaków u ubezpieczycieli po 2018 r.
Długi Polaków u ubezpieczycieli po 2018 r.

Prawie 200 mln zł - tyle sięgają długi Polaków z motywu nieopłaconych ubezpieczeń. Tak wynika z danych BIG InfoMonitor. Rekordzista to 27-latek ze Szczecina, który nie zapłacił prawie 217 tys.…...

ekonomia współpracy  Tech
Ekonomia współpracy Tech

Transport, nieruchomości, finanse, żywność, edukacja - to tylko niektóre z sektorów, gdzie zaczyna dominować ekonomia kooperacyj. Na całym świecie jedynie w ostatnich latach zainwestowano w nią 27 mld dolarów.…...