Facebook: dane z kolejnej produktów były niemalże ogólnodostępne

Facebook bada kolejną aplikację stworzoną przez naukowców z Uniwersytetu Cambridge. Quiz myPersonality pobrał dane około trzech mln użytkowników.

Przypadek myPersonality przypomina skandal z Cambridge Analytica, w którym firma uzyskała dostęp do milionów profili użytkowników Facebooku zebranych przez aplikację "This Is Your Digital Life" – odpowiadał za nią Aleksandr Kogan. "New Scientist" oferuje, że Kogan pracował tuż przy projekcie do 2014 roku kalendarzowego.

Aplikacja myPersonality jest stworzona w 2007 r. przez Davida Stillwella, zastępcę dyrektora uniwersyteckiego Centrum Psychometrii. W zarządzaniu danymi pomagał mu Michał Kosiński. Według Cambridge, zachęcała ona internautów Facebooka do przeprowadzania testów psychometrycznych do 2012 roku. Aplikacja wciąż pojawia się na stronie Uniwersytetu Cambridge.

Dane nie faktycznie bardzo anonimowe

MyPersonality "zebrała wiadomości od ponad 6 mln wolontariuszy" w ciągu pięciu lat swojej działalności. 30 procent z nich "zdecydowało się na udostępnianie informacji ze swojego profilu dzięki Facebooku". Powstała w ów sposób, jak opisuje to Cambridge, "jedna z najpopularniejszych baz danych w opowieści badań socjologicznych". Co istotne, pracownicy naukowi dzielili się tymi danymi.

– Dane te zostały zanonimizowane, an ich próbki były udostępnione zarejestrowanym współpracownikom akademickim na całym świecie w ramach projektu myPersonality, dzięki czemu powstało ponad 45 publikacji naukowych w czasopismach – czytamy na stronie Uniwersytetu Cambridge.

Facebook bada myPersonality

Facebook potwierdził Business Insiderowi, że bada teraz myPersonality. Firma zawiesiła aplikację 7 kwietnia. – Jeśli myPersonality odmówi współpracy lub nie uda nam się przeprowadzić audytu, zakażemy korzystania spośród niej – powiedział Ime Archibong, wiceprezes ds. partnerstw produktowych Facebooka.

Facebook niedawno ogłosił, że zawiesił 200 aplikacji i zbadał tysiące innych w wyszukiwaniu przypadków nadużywania danych.

Biuro brytyjskiego Komisarza ds. Informacji również zajmuje się tą sprawą. Według doniesień dane zostały bardzo źle zanonimizowane. "New Scientist" podaje, że jeden z wykładowców podzielił się nazwą konsumenta i hasłem na systemie GitHub. Rzeczniczka komisarza powiedziała Business Insiderowi: "Jesteśmy świadomi problemu związanego z aplikacją myPersonality i staramy dowiedzieć się więcej dzięki ten temat".

Uniwersytet odcina się od aplikacji

Rzecznik prasowy Uniwersytetu Cambridge powiedział, że myPersonality zostało skonstruowane przez Stillwella pięć lat przed dołączeniem przez faceta na uczelnię. Rzecznik dodał, że aplikacja nie przechodziła "etycznego procesu zatwierdzania", an uczelnia "nie jest właścicielem ani nie kontroluje programów oraz danych".

Brytyjska redakcja Business Insidera skontaktowała się z twórcą aplikacji myPersonality, Davidem Stillwellem, po celu uzyskania komentarza. W rozmowie z "New Scientist" powiedział on, że Facebook był świadomy istnienia produktów i uczestniczył w randkach poświęconych temu projektowi. – Jest więc trochę dziwne, że Facebook nagle uznał, że nie był wiedział o badaniach myPersonality i sądzi, że wykorzystanie danych stanowiło naruszenie kryteriów serwisu – tłumaczył.

"New Scientist" twierdzi, że firma Cambridge Analytica, jaką zamknięto z początku maja 2018 roku (m. in. spośród powodu bardzo złej prasy), starała się uzyskać wejście do danych pochodzących wraz z myPersonality w podobny strategia, co w przypadku badań Kogana. Odmówiono jej aczkolwiek z uwagi na ambicje polityczne.

Popularny

czym są i do których Google, IBM i Facebookowi służą sieci neuronowe
Czym są i do których Google, IBM i Facebookowi służą sieci neuronowe

Sieci neuronowe i możliwości ich zastosowania to obecnie bardzo lubiany i szeroki temat. Opierają się na nich najnowocześniejsze programy sztucznej inteligencji, a Yahoo, IBM, czy Facebook, nakreślają właśnie na ich…...

darmowy rachunek bankowy od rządu
Darmowy rachunek bankowy od rządu

Darmowe konta i karty coraz bliżej. Podstawowe usługi będą darmowe, ale są też ograniczenia Kolejny bank ostrzega odbiorców. "Złośliwe oprogramowanie" Bank stworzył klona. Doradza klientom Jeden z największych banków na…...

cyberataki na polskie firmy - raport
Cyberataki na polskie firmy - raport

82 proc. przedsiębiorstw zanotowało co najmniej jedno naruszenie bezpieczeństwa, zaś co czwarta firma zaobserwowała ich przynajmniej 10 - czytamy w najnowszym raporcie Interaktywnie. com, któremu patronuje Business Insider Polska. Cały raport o cyberbezpieczeństwie…...

czereśnie i pomidory drożeją. Jakie możliwości z innymi produktami?  Informacje
Czereśnie i pomidory drożeją. Jakie możliwości z innymi produktami? Informacje

Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze zmianą periodu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...