Czym są i do których Google, IBM i Facebookowi służą sieci neuronowe

Sieci neuronowe i możliwości ich zastosowania to obecnie bardzo lubiany i szeroki temat. Opierają się na nich najnowocześniejsze programy sztucznej inteligencji, a Yahoo, IBM, czy Facebook, nakreślają właśnie na ich progres. Można je także dumać jako jeden z hipotetycznych modeli funkcjonowania ludzkiego mózgu - a to rozbudza wyobraźnie o świecie rodem z filmów Science Fiction.

Gdzie korzystamy spośród SSN?

Ze względu w ogromne możliwości analityczne a także zdolność uczenia się, sieci neuronowe mają niesłychanie szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się je do rozpoznawanie wzorców (znaków, liter, układów, sygnałów mowy, sygnałów sonarowych), różnego rodzaju prognoz, od pogodowych, przez rynkowe, energetyczne czy biznesowe (sprzedaż, potrzeba, podaż).

Dziś fama zyskują również przy analityce medycznej i to wyłącznie kwestia czasu kiedy zawojują medycynę tak, jak zawojowały prawo. Systemy tworzące dowody prawnicze są dziś szybsze i dokładniejsze od osób, przykładem jest rozwiązanie od czasu IBM - ROSS, system specjalizuje się w postępowaniach o upadłość, który za sprawą zdolności uczenia się z każdym dniem staje się coraz lepszym pracownikiem.

Nie sposób opisać każdego zastosowań sieci neuronowych, jednak te najpopularniejsze i najczęściej komentowane na świecie zebrałam w całość i opisałam poniżej:

DeepMind - Opracowany przez kompanię Komputer AlphaGo zawdzięcza osobisty sukces właśnie sieci neuronowej, która pozwoliła na wygraną w grę GO (starochińska gra planszowa, uznawana za najtrudniejsza grę logiczną dzięki świecie). Sieć neuronowa w tym przypadku pozwoliła dzięki stworzenie przez SuperKomputer własnej strategii gry i szybkie uczenie się ruchów przeciwnika, aby rozpoznać jego potencjalne zagranie.

Facebook - wprowadził kilka miesięcy temu algorytm (DeepFace) do odwiedzenia rozpoznawania twarzy, który odrabia skuteczniej niż człowiek. Zamysłem marki jest weryfikowanie kont w serwisie, a później ocena ludzi na podstawie portretu z kamer.

Google - Projekt badaczy z Google Brain testuje mechanizmy szyfrujące. Badane będą możliwości uczenia się urządzeń przez tworzenie własnych szyfrów oraz odkodowywania ich. Team z Googla pracowała obok wykorzystaniu trzech sieci neuronowych - Alice, Bob i Eve. Alice tworzyła szyfr, Bob miał go zdekodować, an Eve znaleźć sposób na przechwycenie informacji. Sieci neuronowe w toku następnych prób uczyły się własnych zadań do momentu osiągnięcia przez nie poziomu, w którym Alice potrafiła skonstruować własny język szyfrujący, natomiast Bob potrafił je rozszyfrować. Niestety eksperyment z trzecim komputerem - Eve, nie powiódł się, okazać się może ze względu dzięki brak odpowiednich danych, na których komputer mógłby się uczyć.

IBM - Komputer Watson posiada wiele zastosowań, ale mało osób wie, że tworzy książki kucharskie. I wówczas jakie książki. Można przy nich znaleźć takie przysmaki jak sałatka turecko-koreańska, lub połączenie owoców morza wraz z dziczyzną. Jako że pisarz nie ma własnych kubków smakowych, przepisy tworzone dawny we właściwy dla faceta sposób, a więc na bazie studiowania milionów stron przepisów, oraz w oparciu na temat analizę związków chemicznych znajdujących się w składnikach. Na rzecz zainteresowanych - dostępna jest Aplikacja na Facebooka Chef Watson.

Google - pracuje nad DeepDream system, który służy do odwiedzenia tworzenia sztuki. Pracownicy Google'a starają się udowodnić, hdy komputer nie widzi globu tylko tak, jak każe mu człowiek, ale może mieć własną percepcję. Rozstrzygnięcie naukowców dzięki zastosowaniu SSN i Uczenia Maszynowego pozwoliło na stworzenie maszyny, jaka ma swój sposób postrzegania rzeczywistości. DeepDream jest ubocznym rezultatem prac nad zrozumieniem sposobu "myślenia" sieci neuronowych.

Przyszłość SSN

Sieci neuronowe, mimo ich popularności i spektakularnych sukcesów nie są nieograniczone od błędów, głównie generowanych przez zbyt szeroki albo wąski zakres danych. Niedopasowane dane do problemu badawczego to główny powód niepoprawnych analiz systemów opartych na sieciach neuronowych. Przykładowo rozważając możliwość wystąpienia anomalii pogodowych na danym terenie, powinno się uwzględnić przedział czasu potężniejszy niż 10 lat, zanieczyszczenie, rozwój technologiczny, faunę jak i również florę oraz wiele pozostałych wskaźników. Brak takich danych empirycznych skutkuje wyciągnięciem nieprawidłowych papierów.

Jak pokazują okazy, możliwości sieci neuronowych istnieją ogromne i można wraz z całą pewnością stwierdzić, że systemy tego typu stoją u podstawy współczesnej sztucznej inteligencji. Aurę tajemnicy dodaje fakt, że od prawie połowy wieku, nie znamy, w jaki dokładnie środek systemy tej klasy sondują i znajdują rozwiązanie dla stawianych przed nimi zagrożeń. Doczekaliśmy się czasów gdy AI jest równie niesamowite i fascynujące co ludzki umysł, a tego nie zaakceptować można bagatelizować.

Tagi: Google facebook IBM DeepMint SSN sieci neuronowe Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zameldować naruszenie – kliknij przy link „Zgłoś Facebookowi” obok wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Trzeba czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia kategorię po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilku pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Popularny

badanie Stanforda. Młodzi w AMERYCE nie zarobią tyle jak ich rodzice  Ze świata
Badanie Stanforda. Młodzi w AMERYCE nie zarobią tyle jak ich rodzice Ze świata

"To rekord! ". Ambasador USA o handlu z Polską Amerykanie zaspokojeni z wizyty w Pekinie. "Rozmowy przebiegają bardzo dobrze! " Trump grozi wycofaniem USA ze Światowej Organizacji Handlu USA wstępnie…...

aRR chce wstrzymania wypłaty na rzecz Śmietanki  Informacje
ARR chce wstrzymania wypłaty na rzecz Śmietanki Informacje

Szef klubu PSL odchodzi z resortu skarbu NIK krytycznie o spółce Elewarr i Agencji Rynku Rolnego Przewodniczący rady nadzorczej Elewarru Lucjan Zwolak zwrócił się do odwiedzenia prezesa spółki Bronisława Tomaszewskiego…...

bank Światowy - PKB, prognoza wzrostu dla Polski
Bank Światowy - PKB, prognoza wzrostu dla Polski

Bank Światowy obniżył prognozę wzrostu PKB Polski po 2016 roku z trzy, 7 do 3, dwóch proc. Powód to osłabienie w inwestycjach. W kolejnych dwóch latach pęd wzrostu PKB w…...

autobusy elektryczne i elektromobilność w naszym kraju - perspektywy
Autobusy elektryczne i elektromobilność w naszym kraju - perspektywy

Autobusy elektryczne posiadają być polską specjalnością. Wówczas ma być także pewien z najważniejszych aspektów progresu elektromobilności. A ta ostatnia ma przynieść dodatkowy 1, 1 proc. wzrostu PKB i 81 tys. nowych…...