DeepMind - sztuczna inteligencja owocuje oszczędzić na klimatyzacji

Google wydał ponad 500 milionów dolarów przy 2014 roku na mało wówczas znany londyński startup DeepMind. Firma pracowała, i nadal pracuje, nad technologiami sztucznej inteligencji. Do niedawna bóg wie jeszcze było jak Google, a teraz w tej chwili Alphabet, zamierza zarobić w swoim nabytku. Wszystko zmieniło się w środę 20 lipca.

DeepMind ogłosił, że znaleziono dla technik zastosowanie w gigantycznych centrach danych Google’a. Sztuczna inteligencja DeepMinda kontroluje tam system klimatyzacji. Serwery pożerają ilości ciepła, które byłyby w dzieje zasilić całe miasta. Oczywiście, mocno się przy tym grzeją.

Firma dowodzi, że dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji autorstwa DeepMind udało się o 40 proc. obniżyć zapotrzebowanie klimatyzacji w energię co przełożyło się całościowo na o kolejny proc. mniejsze zużycie prądu w centrach danych (po odliczeniu nie do ukończenia jeszcze efektywnych procesów).

Sztuczna inteligencja oblicza jak mocno działać będzie musiała klimatyzacja, by poradzić samemu ze zmianami temperatury w serwerowniach którzy są odpowiedzialni za pracę YouTube’a, Map Google’a czy Gmaila.

Na razie system DeepMinda zastosowano testowo w kilku centrach danych, jednak Google chce wprowadzić technologię do wszystkich piętnastu wciąż w tym roku. W praktyce oznaczać będzie to ogromne oszczędności dzięki rachunkach za prąd. Mustafa Suleyman, jeden z założycieli DeepMind, nie był w stanie określić dokładnie o którego rzędu kwotach mówimy. Mając na uwadze rozmiary centrów danych spółka może oszczędzić dziesiątki, więcej jeszcze setki milionów dolarów.

Z raportu z 2011 roku wynikało, że centra danych Google’a wykorzystują aż 0, 01 proc. energii zużywanej na całym świecie.

DeepMind może odnaleźć zastosowanie nie tylko w siedzibie Google’a. W przeciągu ostatnich miesięcy firma rozmawiała, że zamierza oferować swoje usługi służbie zdrowia. Być może oznaczać to kolejne zalążek gotówki.

Okazuje się, że DeepMind, które przy przeszłości wykorzystywano m. in. do gry w Go, przyniesie firmie spore profity, a transakcja zwróci się z nawiązką. Niektórzy zapewniają, że DeepMind okaże się dla Google równie ważną usługą co YouTube lub Android.

Tagi: sztuczna rozum technologia Komentując korzystasz spośród narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obligatoryjne na Facebooku mieszczą się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na nadal gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się wraz ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Skraj bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Wydawca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Idzie o aferę GetBack

Notowanie

Popularny

czereśnie i pomidory drożeją. Jakie możliwości z innymi produktami?  Informacje
Czereśnie i pomidory drożeją. Jakie możliwości z innymi produktami? Informacje

Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze zmianą periodu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...

cyberataki na polskie firmy - raport
Cyberataki na polskie firmy - raport

82 proc. przedsiębiorstw zanotowało co najmniej jedno naruszenie bezpieczeństwa, zaś co czwarta firma zaobserwowała ich przynajmniej 10 - czytamy w najnowszym raporcie Interaktywnie. com, któremu patronuje Business Insider Polska. Cały raport o cyberbezpieczeństwie…...

coraz więcej Polaków ubiega się o wizy do USA, Amerykanie nie upraszczają funkcje  Informacje
Coraz więcej Polaków ubiega się o wizy do USA, Amerykanie nie upraszczają funkcje Informacje

Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" CIA uruchomiła konto na popularnym serwisie społecznościowym. Dwa powody Chcą wprowadzić opłaty za wjazd na "najbardziej krętą uliczkę świata" Lot trwa mniej…...

coca-Cola i Mars chcą chromatycznych etykiet z informacjami na temat kaloriach  Prawo
Coca-Cola i Mars chcą chromatycznych etykiet z informacjami na temat kaloriach Prawo

Sześciu największych po UE producentów żywności, w tym Coca-Cola i Mars, potrzebuje wprowadzić na opakowaniach kolorowe etykiety zamiast tradycyjnych informacji o wartościach odżywczych. Zdaniem organizacji konsumentów powinno to uzupełniać, a nie wymazywać…...