Internet ma 25 lat. Ćwierć wieku ogólnodostępnego internetu  Tech

  • Globalny zestawienia prędkości internetu. Polska zaliczyła awans, ale do podium mamy daleko
  • Koniec piractwa, czy cenzura w internecie? Emocje wokół propozycji reformy prawa autorskiego
  • "Ojciec internetu" ostrzega: masz zdjęcia, w których ci zależy, wydrukuj je
  • Koniec internetu który znamy? Kontrowersyjna decyzja dotyczących neutralności sieci
  • Luka po zabezpieczeniach WiFi. Narażeni użytkownicy na całym świecie

25 lat - tyle mija dziś od dnia, kiedy internet stał się dostępny niemal dla każdego. Obecnie ze stron WWW korzysta ponad 2, 12 mld ludzi na całkowitym świecie.

Dokładnie 23 sierpnia 1991 roku sieć WWW (World Wide Web) stała się otwarta dla każdego. Z tej okazji internauci świętują dziś "Happy Internaut Day" i tym tagiem oznaczają odnoszące się do tego wydarzenia posty na portalach społecznościowych.

Uciecha na twarzy, błyskawica w bieżni. Tak Bolt zbudował swoje imperium

Początki internetu

Nazwa "Internet" to połączenie kombinacji "internet" i "astronauta". Jednym z pionierów usługi www, bez jakiego sieć, jaką znamy, odrzucić mogłaby istnieć, to sir Tim Berners-Lee. To naturalnie brytyjski fizyk i programista jeszcze jako pracownik Europejskiego Ośrodka Badań Jądrowych (CERN) w Genewie napisał główny program do przetrzymywania danych korzystający z wielu weneckich powiązań między komputerami. Co prawda program o nazwie Enquire nigdy nie doczekał się publikacji, ale jego elementy dały podstawy przyszłej koncepcji World Wide Web.

W kolejnych latach sir Tim Berners-Lee stworzył także swój pierwszy serwer, przeglądarkę i edytor hipertekstu. 1 stroną opublikowaną przez naukowca była strona info. cern. ch. Znajdują się w tym miejscu informacje na temat komputera, dzięki którym została napisana, fotka komputera oraz twórcy INTERNETOWĄ.

Pierwsza wiadomość

Natomiast 17 sierpnia 1991 r. uważa się za datę rozpoczynającą erę internetu po Polsce. To właśnie wtedy został wysłany pierwszy list elektroniczny z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego do Kopenhagi.

Poprzez połączenie protokołem TCP/IP przesłano dwuzdaniowego maila. Wieść wysłali Krzysztof Heller jak i również Rafał Pietraka do Jana Sorensena, szefa Ośrodka Komputerowego Uniwersytetu Kopenhaskiego. Rozpoczął się nowy internetowy rozdział przy historii naszego kraju.

Szeroki dostęp

Jak przekazuje Urząd Komunikacji Elektronicznej, obecnie na terytorium polski około 90 proc. osób ma dostęp do internetu.

Przez 25 lat Polacy znacznie zwiększyła się prędkość transferu danych empirycznych. Początkowo wynosiła ona wyłącznie około 9, 6 kB/s, co wydłużało przesyłanie pakietów do kilkudziesięciu godzin. Obecnie pliki przesyłamy bez kłopotu z prędkością 100 MB/s.

Coraz bardziej popularny jest internet mobilny, dostępny na smartfonach czy innych przenośnych urządzeń. Coraz ogromniejszy zasięg obejmuje sieć bezprzewodowa - dworce, pociągi, stacje paliw to miejsca, w którym miejscu można wysłać maila. Dziś 40 proc. ludności otoczenia to internauci. Aż 6 mln osób korzysta spośród mobilnego podłączenia do internecie, a więc za pośrednictwem smartfonów albo przenośnych modemów. Rekordy popularności biją środowiska społecznościowe. Facebook jest niekwestionowanym liderem - swoje rachunek rozliczeniowy ma ponad 28 mln Polaków (70 proc. populacji kraju). Z Twittera korzysta około 3, 3 mln osób. Instagram czy Snapchat to media popularne przede wszystkim wśród młodych internautów.

Popularny

griffin Premium RE - czy warto kupić akcje?
Griffin Premium RE - czy warto kupić akcje?

Do 27 marca trwają zapisy w transzy inwestorów poszczególnych na akcje Griffin Premium RE. Zarejestrowana w Holandii spółka typu REIT wabi obietnicą zysku z najmu nieruchomości komercyjnych. I tracić…...

graffiti Banksy’ego sprzedane za kilkanascie tysięcy funtów  Lifestyle
Graffiti Banksy’ego sprzedane za kilkanascie tysięcy funtów Lifestyle

Graffiti tajemniczego twórcy street artu Banksy'ego - przedstawiające dziecko cieszące się spadającym śniegiem, który w rzeczywistości jest resztkami palących się odpadków ze śmietnika - pozostało sprzedano za kilkaset milionów funtów. …...

grecka giełda powiększa straty. W dół ciągną ją banki  Giełda
Grecka giełda powiększa straty. W dół ciągną ją banki Giełda

Grecja znów po tarapatach. Tusk apeluje na temat nadzwyczajne spotkanie Grecja skupia pochwały. Za postępy po realizacji reform Strajk dziennikarzy. Nie chcą reformy emerytalnej Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi na…...

greckie banki zamknięte przynajmniej do czwartku  Ze świata
Greckie banki zamknięte przynajmniej do czwartku Ze świata

Drony pomagają walczyć spośród oszustami podatkowymi Ateny zakończyły program pomocowy. Grecy dalecy od świętowania Pierwsza takowa wyspa w regionie. Władze stawiają na "zielone zasilanie" Janis Warufakis w TVN24 BiS: "Udają…...