Chiny chcą uniezależnić się od czasu zagranicznych technologii  Tech

Chiny wabią tajwańskich ekspertów w sferze produkcji układów scalonych, żeby uniezależnić się od zagranicznych technologii, podczas gdy NA JUKATAN opierają się chińskim przejęciom w tym sektorze a mianowicie pisze w piątek japoński "Nikkei Asian Review".

Chińscy producenci czipów istnieją obecnie daleko w tyle za światową czołówką, jednak prowadzony przez nich drenaż mózgów może im pomóc rozwinąć rodzimą technologię, chociaż – jak oceniają cytowane przez gazetę osoby z branży - na efekt będziemy musieli poczekać.

Biały Dom wyrażał w ciągu ostatnich lat obiekcje jakie możliwości do chińskich przejęć zachodnich firm technologicznych, a we wrześniu zablokował sprzedaż Chińczykom amerykańskiej firmy Lattice Semiconductor, podając za powód ochrona życia i zdrowia kraju.

Drenaż mózgów

Najnowszym przykładem drenażu mózgów w sektorze układów scalonych jest zatrudnienie w październiku doświadczonego tajwańskiego inżyniera Liang Mong-songa jako jednego wraz z dyrektorów największego chińskiego kontraktowego producenta czipów, firmy Semiconductor Manufacturing International Company (SMIC).

Pierwszy american airways. Chińczycy chcą olśnić glob nowym samolotem pasażerskim

Liang pracował wcześniej w Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), a następnie w koreańskim Samsungu. TSMC jest najogromniejszym na świecie producentem układów scalonych pod względem kapitalizacji giełdowej, a Samsung – co do obrotów.

TSMC, w jakiej Liang pracował przez 17 lat, pozwał go później za przekazywanie sekretów przedsiębiorstwa Samsungowi i po 2015 roku wygrał przeciwko niemu sprawę sądową. Inżynierowi na pewien czas zakazano pracy w koreańskiej spółce.

"Nikkei" pisze, powołując się na osoby z branży, że Liang pomógł Samsungowi opracować technologię 28- i 14-nanometrową. Mniejsza cena oznacza nowocześniejsze, ale równolegle droższe i trudniejsze do odwiedzenia opracowania układy scalone. Dla przykładu, najnowszy iPhone X oparty jest na czipach technologii 10-nanometrowej.

Rywalizacja

Opracowana przy pomocy Lianga inżynieria pozwoliła Samsungowi rywalizować spośród TSMC o zamówienia w układy markowy do użyć mobilnych dla amerykańskiego Qualcomma oraz pozwoliła przywrócić frakcja kontraktów na czipy do odwiedzenia telefonów Apple’a w 2015 roku – wyjaśnia japoński tygodnik.

Najbardziej zaawansowane czipy SMIC oparte są na technologii 28-nanometrowej, natomiast więc znacznie gorszej niż ta, którą dysponują aktualnie TSMC czy Samsung. Chińska firma produkuje głównie w potrzeby rodzimego sektora taniutkich telefonów komórkowych i innej elektroniki.

Członek kadry kierowniczej w jednej z tajwańskich firm produkujących czipy porównał zatrudnienie Lianga po SMIC do angażu zawodnika pierwszej ligi, by trenował uczniów szkoły średniej.

Choć technologia SMIC nie jest imponująca w wielkości światowej, firma wciąż pełni istotną rolę w pekińskich ambicjach do uniezależnienia się od zagranicznych dostawców układów scalonych, jak na przykład TSMC, UMC, Qualcomm, MediaTek, Toshiba, Samsung czy SK Hynix. 1 z celów strategii „Made in China 2025” wydaje się być podniesienie rodzimej produkcji kluczowych komponentów elektronicznych do 30 proc. krajowego zapotrzebowania poprzednio 2020 rokiem i do 70 proc. przed rokiem 2025.

Usłyszysz dźwięki wydawane przez kolano. To może być zwrot w medycynie

Miliardy dolarów

W 2016 roku Chiny wydały na importowane produkty półprzewodnikowe ponad 220 mld dolarów – czyli więcej niż na import ropy. „Na drodze Chin do odwiedzenia powiększenia własnej produkcji pozostaną one dalej kusić fachowców od czipów bardzo korzystnymi wynagrodzeniami” - ocenił przy rozmowie z "Nikkei" profesjonalista z firmy badawczej Gartner, Roger Sheng.

Naturalnym "łowiskiem" tych specjalistów jest Tajwan, dysponujący największym po USA przemysłem półprzewodnikowym na świecie i 230 tysiącami profesjonalistów w tym zakresie. Przy ostatnich latach chińskie firmy skusiły już wielu przedstawicieli kadry kierowniczej z najpopularniejszych tajwańskich firm, w tymże z TSMC, Nanya Technology i United Microelectronics Corp.

Według branżowego stowarzyszenia SEMI w latach 2017-2020 powstaną na świecie 62 fabryki i linie wytwórczości półprzewodników, z czego 26 - w Chinach. Zbytnio część tej liczby odpowiadają wprawdzie inwestycje międzynarodowych firm, takich jak Intel, lecz chińskie przedsiębiorstwa też zapowiedziały już budowę fabryk czipów w Wuhanie, Nankinie, Chengdu, Shenzhenie i Szanghaju.

Wyścig technologii

Chińskie spółki, biorące udział w wyścigu technologii sztucznej inteligencji, mogą mieć z kolei "obsesję zatrudniania talentów z Doliny Krzemowej", jak ujął to właściciel jednej z firm headhuntingowych w San Francisco, cytowany przez hongkoński dziennik "South China Morning Post".

O zagraniczne talenty pragną również chińskie uniwersytety, które próbują ściągać do siebie naukowców, aby odwrócić dotychczasową tendencję, zgodnie z jaką to urodzeni w Krajach badacze pracują i osiągają sukcesy za granicą. Prowokują też do powrotu Chińczyków wykształconych na zachodnich akademiach.

Historyczny chwilę dla płatności zbliżeniowych

W ramach kampanii "tysiąca talentów" przyjeżdżający z zagranicznych uczelni badacze mogą liczyć w milionowe granty i zarobku wielokrotnie wyższe, niż ów oferowane Chińczykom zatrudnionym lokalnie. Według oficjalnych danych w latach 2008-2016 program ów skusił do powrotu z zagranicy 6 tys. naukowców urodzonych w Chinach.

Garstka nazwisk

Kampania dotyczy również nie-Chińczyków, ale co r. na listach uczonych zabierających udział w programie pojawia się zaledwie garstka zachodnich nazwisk. Według "SCMP" wynika to z bariery kulturowej i obaw o właściwość chińskiego systemu nauczania.

Chiny, które od minionego roku oficjalnie dzielą obcokrajowców na kategorie A, B i C, kuszą grantami młodych zagranicznych naukowców, zaostrzając jednocześnie procedury dotyczące zwykłych" przyjezdnych, zgodnie z maksymą "zachęcać górę, kontrolować sposób i ograniczać dół".

Popularny

badanie Stanforda. Młodzi w AMERYCE nie zarobią tyle jak ich rodzice  Ze świata
Badanie Stanforda. Młodzi w AMERYCE nie zarobią tyle jak ich rodzice Ze świata

"To rekord! ". Ambasador USA o handlu z Polską Amerykanie zaspokojeni z wizyty w Pekinie. "Rozmowy przebiegają bardzo dobrze! " Trump grozi wycofaniem USA ze Światowej Organizacji Handlu USA wstępnie…...

autobusy elektryczne i elektromobilność w naszym kraju - perspektywy
Autobusy elektryczne i elektromobilność w naszym kraju - perspektywy

Autobusy elektryczne posiadają być polską specjalnością. Wówczas ma być także pewien z najważniejszych aspektów progresu elektromobilności. A ta ostatnia ma przynieść dodatkowy 1, 1 proc. wzrostu PKB i 81 tys. nowych…...

aRR chce wstrzymania wypłaty na rzecz Śmietanki  Informacje
ARR chce wstrzymania wypłaty na rzecz Śmietanki Informacje

Szef klubu PSL odchodzi z resortu skarbu NIK krytycznie o spółce Elewarr i Agencji Rynku Rolnego Przewodniczący rady nadzorczej Elewarru Lucjan Zwolak zwrócił się do odwiedzenia prezesa spółki Bronisława Tomaszewskiego…...

bank Światowy - PKB, prognoza wzrostu dla Polski
Bank Światowy - PKB, prognoza wzrostu dla Polski

Bank Światowy obniżył prognozę wzrostu PKB Polski po 2016 roku z trzy, 7 do 3, dwóch proc. Powód to osłabienie w inwestycjach. W kolejnych dwóch latach pęd wzrostu PKB w…...