Ekonomia współpracy  Tech

Transport, nieruchomości, finanse, żywność, edukacja - to tylko niektóre z sektorów, gdzie zaczyna dominować ekonomia kooperacyj. Na całym świecie jedynie w ostatnich latach zainwestowano w nią 27 mld dolarów. Jest to na temat ponad 200 proc. większą ilość, niż zainwestowano kiedykolwiek przy media społecznościowe. O tym, jak działa ekonomia współpracy, rozmawiali w TVN24 BiS eksperci.

Zdaniem Dawida Sokołowskiego, futurysty, autora raportu o ekonomii współpracy w Polsce, ekonomia współpracy wówczas nic innego jak przemiana modeli organizacyjnych i logistycznych idąca w kierunku rozproszonych sieci, połączonych ze sobą. - W uproszczeniu wolno powiedzieć, że jest wówczas zmiana modelu z "jeden-do-wielu" na model "wielu-do-wielu" - dodaje.

Jak wykrywa Sebastian Starzyński, prezes Instytutu Badania Rynku ABR Sesta, nie chodzi w naszym przypadku tylko o artykuły, jak np. samochód, który to większość czasu stoi w parkingu, ale też o nasz czas i umiejętności. - Przedmiotem wymiany w zakresie ekonomii współpracy może okazać się bardzo wiele rzeczy. Chodzi o to, żeby zasoby można było wykorzystać w więcej efektywny sposób, dlatego hdy połączymy bezpośrednio klienta jak i również tego, który dysponuje danym zasobem - wskazuje Starzyński.

- Patrzymy się na użyteczność danej usługi i na to, jak dużo możemy zyskać dzięki współdzieleniu danego zasobu (... ) Jeżeli łączymy efektywność z czymś, co jest zwykłe, mamy z tego ogromne korzyści - dodaje.

Podstawą zaufanie

Premiery komputerów, nowy sprzęt i spotkania z gwiazdami sieci. Poznań stolicą e-rozrywki

Fundamentem handlu współpracy są tzw. systemy reputacyjne. W swojej najprostszej formie to znana wielu ludziom wzajemna ocena od 1 do 5 gwiazdek, która rozwiązuje problem ryzyka oszustw i nadużyć. a mianowicie Z czasem kultura powierzenia do obcej osoby, która to jednak ma dobrą reputację w internecie (... ) zacznie przenikać do własnego społeczeństwa i zaczniemy samemu więcej ufać - wskazuje Starzyński.

Jak wynika spośród lutowego badania przeprowadzonego za pośrednictwem instytut badania rynku ABR SESTA, 42, 8 proc. użytkowników internetu w Naszym kraju korzysta, a 92 proc. już kojarzy przynajmniej jedną z usług ekonomii kooperacji.

Wielki boom

Flagowymi produktami ekonomii współpracy istnieją popularne aplikacje takie jak na przykład: Uber, BlaBlaCar, Airbnb, Kickstarter. Serwisy działają w transporcie, nieruchomościach, finansach, żywności, oświaty, pracy.

Jak wynika z raportu "Ekonomia kooperacji w Polsce 2016", rynek transportowy przyciągnął aż 64 proc. wszystkich inwestycji po ekonomię współpracy. I jakim sposobem wskazuje Sokołowski, potężni rynkowi gracze coraz chętniej inwestują gigantyczne pieniądze w tego rodzaju podmioty.

Inwestorzy venture capital na całym świecie w ostantnim czasie zainwestowali bowiem aż 27 mld dolarów po ekonomię współpracy. - Jest to parokrotnie więcej, niż kiedykolwiek zostało zainwestowane po media społecznościowe - zwraca uwagę. - Inwestorzy venture capital myślą w kategoriach setek procent wzrostu ludzi serwisów, więc możemy się spodziewać, że w przeciągu następnych lat będziemy dysponowali wielki boom związany wraz z ekonomią współpracy - dodaje Dawid Sokołowski.

Popularny

dlaczego pomagamy? Psychologia w akcjach charytatywnych
Dlaczego pomagamy? Psychologia w akcjach charytatywnych

Dlaczego pomagamy innym? Paul Bloom w jednym spośród rozdziałów książki "Przeciw empatii. Argumenty za racjonalnym współczuciem" przytacza kilka powodów, gwoli których ludzie są gotowi nieść pomoc lub ofiarować datki. …...

deutsche Bank ma kłopoty, akcje spadają  Ze świata
Deutsche Bank ma kłopoty, akcje spadają Ze świata

Mocno tanieją przymioty Deutsche Banku, który zmierza do ustanowienia nowego rekordowego "minimum". Amerykański nadzór może żądać nawet 14 mld dol. sankcji nałożonych z przyczyny papierów wartościowych opartych dzięki kredytach hipotecznych, które przekazywane…...

dokument z trasy Taylor Swift trafi do Apple Music  Ze świata
Dokument z trasy Taylor Swift trafi do Apple Music Ze świata

Amerykańska piosenkarka Taylor Swift, która po niedzielę skończyła 26 latek, poinformowała, że film dokumentalny przedstawiający kulisy jej trasy koncertowej "The 1989 World Tour Live" trafi dwadzieścia grudnia do serwisu Apple…...

dietetyczny cukier od Nestl
Dietetyczny cukier od Nestl

Nestl?, szwajcarska spółka, do której należą tego rodzaju marki jak KitKat, Lion czy Aero, znalazła sposób na ograniczenie ilości cukru w swoich batonach – i to aż o 40 proc. bez…...