Bloomberg Nowym klejnotem koronnym Kremla może być Rosnieft  Surowce

Znajdujące się w sercu rosyjskiej produkcji koncerny Rosnieft i Gazprom są na skraju historycznego odwrócenia ról, które być może nieznacznie przesunąć równowagę mocy na korytarzach Kremla - pisze Bloomberg.

Gazprom, największy na świecie fabrykant gazu jest wart 2, 6 bln dolarów większą ilość wiadomości niż Rosnieft, największy ruski koncert naftowy. Jak oświadczają analitycy ta różnica, która to jeszcze w 2008 roku kalendarzowego wynosiła 250 mln dolarów, może zniknąć po tymże jak piąty rok wraz z rzędu maleje wycena Gazpromu.

Dużo wydają

Gazprom pożycza z Chin. Wówczas sygnał uzależnienia

- Rosnieft może dogonić Gazprom pod względem wartości jeszcze w tym roku - mówi Andriej Poliszczuk, analityk Raiffeisen Bank w Moskwie. Gazprom posiada coraz większą konkurencję i cierpi przez najniższe od czasu dekady ceny gazu w najważniejszym dla niego w europie rynku. Ponadto firma zdaje miliardy dolarów na oryginalne gazociągi - dodaje.

Władimir Putin, który doszedł do władzy w 1999 roku, wykorzystał zasoby ropy i gazu do odbudowy krajowej gospodarki, po załamaniu ekonomicznym w latach 85. W rezultacie Rosnieft jak i również Gazprom znalazły się przy gospodarczym i politycznym centrum kraju.

Biuro prasowe Gazpromu odmówiło komentarza po sprawie szacunkowej wartości rynku. Zaznaczyło, że "w możliwości długoterminowej, firma zachowa trwałość finansową" podczas realizacji wszystkich kluczowych projektów inwestycyjnych. Z kolei Rosnieft nie odpowiedział dzięki prośbę o komentarz.

Bloomberg obliczył, że przyczynki i cła płacone za pośrednictwem te dwa koncerny stanowią ok. 30 proc. rosyjskiego budżetu. Obie firmy mogą być dziesiątki miliardów dolarów na rurociągi, porty, transport, odwierty i inne usługi, które napędzają krajowy przemysł.

Krok w krok za Putinem

Szef Gazpromu Aleksiej Miller i szef Rosnieftu Igor Sieczin to bliscy współpracownicy Putina, którzy podążyli tak samo do Moskwy z St. Petersburga. Obaj mają ważne wpływy na Kremlu, aczkolwiek od czasu do czasu ścierają się ze sobą, bowiem każda z firm świadczy swoje własne interesy.

Rosnieft, VTB i Sbierbank do prywatyzacji? Lada pustoszeje, Kreml szuka ratunku

- To konkurencyjny świat - tłumaczy Artem Konczin, analityk rynku ropy naftowej i gazu. Firmy sprawdzają się wzajemnie. Chodzi na temat zeznania podatkowe, składki do odwiedzenia budżetu, politykę dywidend jak i również raporty kwartalne - precyzuje.

Dodaje, że wyprzedzenie Gazpromu to dla Rosnieftu ważny czynnik, jeżeli weźmiemy pod uwagę historię obu firm. Bicie rekordów ma możliwość bowiem mieć wpływ dzięki prezesów i zwiększyć pierwotnego zdolność do lobbingu na Kremlu.

Jeszcze 10 lat temu nie było wątpliwości, która spółka bardziej dominuje na rynku. Gazprom - gazowy monopolista - był potężną siłą geopolityczną, gdy Rosnieft produkował zaledwie 10 proc. ropy aniżeli obecnie.

W jakimś momencie rząd chciał przyłączyć Rosnieft do Gazpromu, lecz Rosnieft wycofał się rzeczywiście w ostatniej chwili. Wówczas po zakupie w 2014 r. aktywów, należących dawniej do Jukosu i nabyciu spółki TNK-BP w 2013 r. Rosnieft stał się jednym z największych koncernów naftowym na świecie pod względem produkcji.

Ale stale ustępuje Gazpromowi, który wydobywa (za pomocą Gazprom Nieft) prawie 8 mln baryłek ropy dziennie. Rosnieft osiągnął w tym zakresie prawie 5 mln.

Ile zarobią?

Analitycy przepytani przez Bloomberg szacują, iż Gazprom zgłosi dochody (przed odliczeniem odsetek, podatków jak i również amortyzacji) za 2015 rok kalendarzowy w wysokości 29, 7 mld dolarów. Prognozy tyczące zarobków Rosnieftu mówią na temat 18, 9 mld dolarów.

- Przed Gazpromem stoją większe wyzwania niźli przed Rosnieftem - uważa Poliszczuk. Chodzi m. in. o pogorszenie rosyjsko-tureckich stosunków, a należy pamiętać, hdy Turcja to drugi największy kierunek eksportowy dla rosyjskiego gazu. Ponadto dochodzą duży cenowe z Ukrainą jak i również ryzyko zwiększenia konkurencji na starym kontynencie ze strony firm z USA, Bliskiego Wschodu jak i również Norwegii.

Popularny

1, 2 tys. górników z kopalni Krupiński trafi do odwiedzenia innych kopalń JSW  Surowce
1, 2 tys. górników z kopalni Krupiński trafi do odwiedzenia innych kopalń JSW Surowce

Do ukończenia tygodnia ponad 1, dwa tysiąca pracowników kopalni Krupiński w Suszcu rozpocznie fuchę w innych kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW). Po sobotę przeznaczona do likwidacji kopalnia trafi do Spółki Restrukturyzacji…...

500 zł na dziecko przy drugim kwartale, ale mogą pojawić się zatory
500 zł na dziecko przy drugim kwartale, ale mogą pojawić się zatory

300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze…...

bill Gates z Microsoft jak i również Steve Jobs z Apple. Co ich odróżniało?
Bill Gates z Microsoft jak i również Steve Jobs z Apple. Co ich odróżniało?

To nie innowacje i ciężka praca będą dziś źródłem fortun - uważa Thomas Piketty, uznany francuski ekonomista, biorąc pod spodem lupę majątki najbogatszych. Przy 2011 roku majątek Steve'a Jobsa wyceniano…...

2000 zł płacy minimalnej wówczas chwyt marketingowy?
2000 zł płacy minimalnej wówczas chwyt marketingowy?

- To czysty marketing - tak o rządowej propozycji podwyższenia płacy minimalnej do poziomie 2 tys. złotych wypowiedział się Jarosław Urbaniak z Platformy Obywatelskiej. Następnie Marek Jakubiak reprezentujący Kukiz '15 jest…...