Import gazu do Polski. Zapowiedź Ministerstwa Energii  Surowce

Działania co do zróżnicowania dostaw gazu mogą mieć doprowadzić do tego, by import z jednego źródła nie przekroczył 33 procent - poinformował w środę minister energii Krzysztof Tchórzewski. Jak dodał, powinno to być możliwe do 2023 roku.

- Nadrzędnym elementem zapewniającym bezpieczeństwo energetyczne jest dywersyfikacja kierunków, źródeł i dostawców gazu a także ropy naftowej. (... ) W celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego rząd realizuje działania zmierzające do uniezależnienia się Polski od dostaw gazu z kierunku wschodniego. Obecnie sprowadzamy ok. 70 proc. kompletnego wolumenu (polskiego zapotrzebowanie - red. ) tego surowca, czyli ok. 10 mld metrów sześciennych - rzekł Tchórzewski podczas konferencji Europower.

- Dążymy do tego, by import z jednego źródła nie był większy niż 33 proc., co będzie faktem do 2023 roku - dodał minister.

Elementami procedury zróżnicowania źródeł i dostawców gazu są projekt Baltic Pipe, umożliwiający przesył gazu do Polski ze złóż norweskich, oraz rozbudowa terminala LNG w Świnoujściu a mianowicie z obecnych 5 mld do 7, 5 mld metrów sześciennych.

Długoterminowy kontrakt na dostawy rosyjskiego gazu, tzw. kontrakt jamalski, kończy się w 2022 r. Przedstawiciele rządu wielokrotnie zapowiadali, że umowa odrzucić zostanie przedłużona "na aktualnych zasadach". Wskazywano, że w sytuacji korzystnych warunków kosztowych możliwe są umowy dzięki krótszy termin.

Tranzyt przez Ukrainę mocno spadnie

Z kolei szef rosyjskiego koncernu Gazprom Aleksiej Miller oświadczył w środę, iż po zbudowaniu dwóch planowanych gazociągów: Nord Stream 2 i Tureckiego Potoku przesył gazu przez Ukrainę pozostanie utrzymany, ale jego zakres spadnie nawet do 15 - 20 miliardów metrów sześciennych.

- Nie mówimy o tym, że całkowicie zaprzestaniemy tranzytu przez terytorium Ukrainy. Są kraje ościenne jak i również regiony leżące na granicy z Ukrainą od witryny Europy i bez wątpienia, dostawy do tych obszarów Europy będą realizowane tranzytem przez terytorium Ukrainy a mianowicie powiedział Miller.

Europa podzielona w sytuacji Nord Stream 2. "To pomaga Rosji dezintegrować Wspólnotę"

Zastrzegł jednocześnie, że zakres tego tranzytu będzie "bez wątpienia mniej znacząca". Wymienił wielkości rzędu 10-15 mld metrów sześć. surowca rocznie.

Dla porównania, przy 2017 roku tranzyt przez Ukrainę wyniósł 93 mld metrów sześc. gazu, po 2016 - 82 mld metrów sześciennych.

Pierwsza nitka

Miller powiedział także, że nowy kontrakt z Ukrainą dotyczący tranzytu wymagał będzie negocjacji. Zapewnił, że wzory będą odmienne od tych, jakie zalecił w tej sprawie sąd arbitrażowy w Sztokholmie.

Wcześniej kierownik Gazpromu zapowiadał, że w tej chwili za miesiąc koncern zakończy budowę pierwszej nitki Tureckiego Potoku (Turkish Stream). 1 nitką gazociągu, układanego dzięki dnie Morza Czarnego, popłynąć ma gaz z Rosji na potrzeby wewnętrzne Turcji. Drugą nitkę Rosja chciałaby przeznaczyć do eksportu materiału do krajów leżących na południu Unii Europejskiej.

- W pierwszej dekadzie maja zakończymy układanie pierwszej nitki gazociągu. Pozostaje w celu zbudowania terminal przyjmujący (gaz) oraz druga nitka. Dlatego, wszystko idzie zgodnie spośród planem - mówił Miller.

Gadki o Nord Stream 2. "Kropla drąży skałę"

W połowie marca szef Gazpromu oceniał, że wygaszanie kontraktów z Ukrainą zajmie dwa lata.

Kryzys gazowy

W końcu lutego sąd arbitrażowy w Sztokholmie przyznał Naftohazowi 4, 63 mld dolarów odszkodowania za to, że Gazprom nie dostarczył uzgodnionej ilości gazu służące do tranzytu. Ukraińska spółka ogłosiła, że biorąc pod uwagę pierwsze orzeczenie, stwierdzające, że Naftohaz dzierży spłacić zadłużenie wobec Gazpromu, ostatecznie należy się jej od Rosjan 2, 56 mld dolarów.

1 marca Gazprom odmówił zaopatrywania Ukrainie gazu, który niezbędny jest do utrzymania właściwego ciśnienia w rurociągach kierujących do Europy Zachodniej. Ukraińcy zmuszeni byli wówczas zredukować zużycie tego surowca na temat 14 procent, by nie zaakceptować pobierać ze zbiorników podziemnych paliwa, które przeznaczone wydaje się być dla zachodnich kontrahentów. Kijów ocenił, że Rosjanie wywołali kryzys gazowy w reakcji na werdykt ze Sztokholmu.

Ukraina od jesieni 2015 roku nie kupuje gazu od Rosji, jednak nabywa go od wytwórców z państw Unii Europejskiej, w poniższym z Polski.

Nadzieje Putina

Przebywający spośród wizytą w Ankarze prezydent Rosji Władimir Putin wyraził we wtorek nadzieję, iż trwające od dawna rozmowy Rosji z Unią Europejską w sprawie gazociągu Nord Stream 2 zakończą się pomyślnie.

Nord Stream dwa to projekt dwunitkowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie o mocy przesyłowej 55 mld m sześciennych materiału rocznie. Gazociąg ma stanowić gotowy do końca 2019 r. Polska, kraje bałtyckie i Ukraina sprzeciwiają się projektowi.

Źródło: PAP Gazociąg Nord Stream 2

Popularny

«Frankowicze» ślą wnioski do Prokuratury Generalnej. Przeciwko bankom
«Frankowicze» ślą wnioski do Prokuratury Generalnej. Przeciwko bankom

Raty kredytów frankowych mogą wzrosnąć do odwiedzenia rekordowego poziomu Coraz w mniejszym stopniu kredytów we frankach Przegląd prasy. Frankowiczom trudno wygrać z bankami Przewalutowanie kredytów we frankach. Cymański: według kursie…...

gDDKiA ogłosiła przetarg na projekt A2 do Białej Podlaskiej
GDDKiA ogłosiła przetarg na projekt A2 do Białej Podlaskiej

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych jak i również Autostrad ogłosiła przetarg dzięki wykonanie elementów koncepcji programowej wraz z rozpoznaniem geologicznym dla budowy autostrady A2 na odcinku obwodnica Siedlec - Biała Podlaska (węzeł Cicibór)…...

getBack - afera. Wywiad wraz z Arturem Nowak-Gocławskim prezesem ANG
GetBack - afera. Wywiad wraz z Arturem Nowak-Gocławskim prezesem ANG

- Branża finansowa powinna się przyznać, że po naszym środowisku są argumenty na istnienie zła systemowego. Czarne owce powinny być zawsze nazywane po imieniu i systematycznie eliminowane spośród rynku, bo mam…...

fundusz Mieszkań na Wynajem. Więcej niż jeden tysiące chętnych osób  Nieruchomości
Fundusz Mieszkań na Wynajem. Więcej niż jeden tysiące chętnych osób Nieruchomości

Mieszkanie Plus. Deweloperzy liczą, że zarobią Mieszkanie plus odrzucić na własność? "Pewne materie budzą obawy" Potężne połacie ziemi na Mieszkanie Oraz. Od rządowej agencji PiS postawi na nowe domu. Dwa kierunki…...