Jak odejść z pracy po jej rozpoczęciu? Rezygnacja spośród zatrudnienia

Kiedy wracasz do mieszkaniu z zakupów i zdajesz sobie sprawę, że żałujesz wydanych pieniędzy, możesz wrócić do sklepu i zwrócić towar. Kiedy podobne wrażenia masz w związku wraz z pracą, zmiana tej sytuacji już nie wydaje się być taka łatwa.

Według Patricka Kinga, autora książek biznesowych jak i również eksperta ds. komunikacji, tego typu odczucia bynajmniej nie są rzadkością:

Są trzy główne powody, dla których naprawdę się dzieje. Po na wstępie, mogła to być robota awaryjna, a właśnie dostaliśmy szansę na pracę marzeń, raptem kilka dni następnie.

Po drugie, może to być spowodowane kwestiami interpersonalnymi, kultury, dopasowania się.

Po trzecie, przytrafia się to, bo koloryt stanowiska jest błędnie prezentowany podczas rekrutacji.

Jeśli właśnie jesteś w takiej sytuacji i chcesz odejść z pracy bez problemów - King daje kilka rad:

Nie działaj bez namysłu

Daj sobie kilka dni lub tygodni, zanim ostatecznie podejmiesz decyzję. Obojętnie od sytuacji (przynajmniej tak długo jak twój pracodawca nie robi czegoś nielegalnego, nieetycznego albo niebezpiecznego), poświęć trochę czasu na rozważenie wszystkich ewentualnych opcji, zważenie ich wad i zalet.

- Pierwszym krokiem jest określenie, czy reagujesz emocjonalnie, bądź myślisz obiektywnie. Między jednym i drugim jest cienka linia - podkreśla King. Drugi krok wówczas przemyślenie, czy sytuacja po obecnej pracy może się poprawić. Jeśli nie - podążaj za dalszymi radami.

Nie pal mostów

Gdy firma cię zatrudnia, inwestuje w ciebie dużo gotówki i czasu. Prawdopodobnie dlatego nie będzie zadowolona, iż odchodzisz po paru bądź parunastu dniach. Ale nie doprowadzaj do sytuacji, w której będzie jeszcze fatalniej - nie ma zero gorszego niż odchodzenie przy nieprofesjonalny sposób.

Nigdy nie wiesz, kiedy ponownie spotkasz w innej pracy którejś z osób z firmy, albo czy nie będziesz chciał tam powrócić. Niezależnie więc od tego, co robisz, nie słup za sobą mostów.

Możesz czuć, że nie jesteś nic winien swemu pracodawcy (szczególnie jeśli odchodzisz, bo błędnie przedstawił wam stanowisko lub zwyczajnie fatalnie cię traktuje), ale w każdej sytuacji lepiej być tą mądrzejszą osobą.

Zrób to osobiście

- Kurtuazyjnie pozwól im zobaczyć swoją twarz, kiedy rezygnujesz - radzi King.

W mailach emocje często są źle interpretowane albo w ogóle pominięte, więc zrób to samodzielnie, by uniknąć nieporozumień. Nie istnieje magicznych sztuczek na uniknięcie negatywnego wrażenia, które jak i również tak stworzysz, ale chociaż możesz kontrolować jak pozostaną interpretowane twoje zachowania.

Uprzedź o tym dwa tygodnie wcześniej

I to co najmniej dwa tygodnie. Znowu a mianowicie możesz nie mieć poczucia obowiązku wobec pracodawcy, lecz jednym ze sposobów na uniknięcie palenia mostów wydaje się być danie firmie czasu dzięki znalezienie zastępstwa.

Być może każą ci odejść tego samego dnia, kiedy ogłosisz rezygnację, ale zaproponuj pozostanie w pracy chociaż na kolejne 10 dni roboczych.

Wytłumacz własna decyzję, ale tylko po niezbędnym zakresie

Nie wytykaj palcami i nie wskazuj winnych. Zamiast tego, wyjaśnij jak się czujesz i z jakiego powodu decydujesz się iść dalej. Przykładowo, zamiast mówić "skłamaliście w ten sposób, jaka to posiada być praca", spróbuj: "byłem pod wrażeniem, że firmowa rola wymagała kompetencji Natomiast, B i C, ale okazało się, że konieczność do niej Z, Y i Z, a zatem nie czuję się komfortowo pełniąc te obowiązki".

- Spróbuj zachować neutralność i zdystansować się od momentu emocji - sugeruje King.

Zaoferuj pomoc po znalezieniu następcy

Być może spółka ma w zanadrzu kolejnego kandydata, który z marszu wejdzie na twoje obszar, ale jeśli nie a mianowicie daj znać pracodawcy, że chętnie pomożesz mu w szukaniu kogoś za ciebie.

Zostaw ich przy dobrej pozycji

Po tym, jak zaproponujesz pomoc w znalezieniu następcy, zaoferuj również poparcie w przekazaniu twojej pracy kolejnej osobie. Zostaw notatki albo bezpośrednio pomóż przy transferze - radzi King.

Jeśli zastosujesz się do tych rad, to docenisz, jak cały tok odejścia okazał się za pomocą temu łatwy i bezbolesny dla wszystkich zaangażowanych.

Tagi: praca kariera Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij po link „Zgłoś Facebookowi” obok wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod linkiem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli jakiś człowiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć sankcje. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI przekształca nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje zwiać spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku jak i również kilkunastu pracowników. Chodzi na temat aferę GetBack

Notowanie

Popularny

dlaczego pomagamy? Psychologia w akcjach charytatywnych
Dlaczego pomagamy? Psychologia w akcjach charytatywnych

Dlaczego pomagamy innym? Paul Bloom w jednym spośród rozdziałów książki "Przeciw empatii. Argumenty za racjonalnym współczuciem" przytacza kilka powodów, gwoli których ludzie są gotowi nieść pomoc lub ofiarować datki. …...

deutsche Bank ma kłopoty, akcje spadają  Ze świata
Deutsche Bank ma kłopoty, akcje spadają Ze świata

Mocno tanieją przymioty Deutsche Banku, który zmierza do ustanowienia nowego rekordowego "minimum". Amerykański nadzór może żądać nawet 14 mld dol. sankcji nałożonych z przyczyny papierów wartościowych opartych dzięki kredytach hipotecznych, które przekazywane…...

dietetyczny cukier od Nestl
Dietetyczny cukier od Nestl

Nestl?, szwajcarska spółka, do której należą tego rodzaju marki jak KitKat, Lion czy Aero, znalazła sposób na ograniczenie ilości cukru w swoich batonach – i to aż o 40 proc. bez…...

dokument z trasy Taylor Swift trafi do Apple Music  Ze świata
Dokument z trasy Taylor Swift trafi do Apple Music Ze świata

Amerykańska piosenkarka Taylor Swift, która po niedzielę skończyła 26 latek, poinformowała, że film dokumentalny przedstawiający kulisy jej trasy koncertowej "The 1989 World Tour Live" trafi dwadzieścia grudnia do serwisu Apple…...