Bill Gates z Microsoft jak i również Steve Jobs z Apple. Co ich odróżniało?

To nie innowacje i ciężka praca będą dziś źródłem fortun - uważa Thomas Piketty, uznany francuski ekonomista, biorąc pod spodem lupę majątki najbogatszych. Przy 2011 roku majątek Steve'a Jobsa wyceniano na 8, 3 mld USD, natomiast Billa Gatesa - w 56 mld USD.

Thomas Piketty w 1 ze swoich felietonów, obu miliarderów nazwał "uosobieniem postaci zasłużonego bogacza, niezwykle kojącą w dzisiejszych czasach". Zwrócił jednak uwagę, że wyróżnia ich jedna podstawowa kwestia:

Innowator Steve Jobs jest sześciokrotnie biedniejszy od momentu Gatesa, rentiera żyjącego wraz z Windowsa, co może stanowić dowodem na tek krok, że strategia konkurencji ma przed sobą jeszcze wiele do sprawienia.

Dalej Piketty pisze, że jeszcze gorsze jest to, że mimo milionów sprzedanych wynalazków, Jobs przy 2011 roku był trzykrotnie biedniejszy niż Lilianne Bettencourt (25 mld USD), która "nigdy nie pracując, zadowoliła się odziedziczeniem swojego majątku" po ojcu - założycielu koncernu L'Oreal.

W 2013 roku 89-letnia Bettencourt została ubezwłasnowolniona z uwagi na postępującą demencję.

Foto: Wydawnictwo Krytyki Politycznej / towary prasowe Thomas Piketty "Czy można uratować Europę? " Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2016

Rosnący udział rentierów i dziedziców fortun pośród najbogatszych ludzi świata zaniepokoił Piketty'ego:

Między latami 1990 i 2010 szczęście Billa Gatesa urosła wraz z 4 do 50 miliardów dolarów, z kolei mienie Lillianne Bettencourt z dwóch do 25 miliardów dolarów, daje to w obu przypadkach średni roczny wzrost ponad 13 proc. Gwoli ogółu śmiertelników rzeczywista przeciętna rentowność majątku nie wykracza 3-4 proc. albo nadal mniej dla bardzo drobnych majątków.

Zdaniem Piketty'ego to zjawisko powoduje narastanie nierówności w podziale majątków, a co za tym idzie - także władzy ekonomicznej:

Dobrym narzędziem do uporządkowania tej potencjalnie wybuchowej dynamiki byłby majątkowy podatek progresywny w skali światowej z umiarkowanymi stawkami dla małych fortun, aby wspomagać przyszłych przedsiębiorców, i z dużo wyższymi zapłatami dla wielkich majątków, które odnawiają się same. Najwyraźniej jeszcze nam do tegoż daleko.

W tegorocznym rankingu najbogatszych ludzi globu według Forbesa Bill Gates ponownie znalazł się na pierwszym miejscu. Podczas 5 lat wartość majątku Gatesa wzrosła do 75 mld USD, czyli na temat połowę.

Pół świata w rękach najbogatszych ludzi

Organizacja humanitarna Oxfam obliczyła, hdy 62 najbogatszych miliarderów dysponuje łącznie tyle majątku, jak 4 miliardy ludzi, innymi słowy połowa światowej populacji.

Jak podaje Oxfam, w 2010 roku połowa zasobności świata skupiona była po rękach 388 osób. Wartości rodzinnych fortun rosną po takim tempie, że przy 2020 roku będzie zorientowana w rękach 30-40 osób.

Popularny

afera w SKOK-ach? «Znowu mamy temat zastępczy w okresie wyborów»
Afera w SKOK-ach? «Znowu mamy temat zastępczy w okresie wyborów»

Przetasowania na rynku firm pożyczkowych. Oryginalny bat na oszustów naciągających klientów Będą zmiany po kredytach hipotecznych? "Chcemy dłuższych terminów restrukturyzacji" Za rok kredyty mają być bardziej kosztowne. Sprawdzamy, jeżeli wzrosną…...

afera GetBack. KNF o sprzedaży obligacji
Afera GetBack. KNF o sprzedaży obligacji

KNF przedstawiła komunikat po piątkowym zebraniu z przedstawicielami Stowarzyszenia Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack. Komisja gwarantuje, że informacje o potencjalnych nieprawidłowościach w procesie oferowania obligacji GetBack wskazane w skargach "zostały zweryfikowane". Stronę publiczną podczas spotkania…...

adam Glapiński nowym szefem NBP
Adam Glapiński nowym szefem NBP

Adam Glapiński został w piątek wybrany na prezesa Narodowego Banku Polskiego. Następca prof. Marka Belki jest profesorem ekonomii, dwukrotnie obejmował stanowisko ministra. Politycznie od mnóstwo lat związany był z braćmi Kaczyńskimi. Był również…...

60 lat dla kobiet i 65 lat dla facetów. Jest prezydencka ustawa
60 lat dla kobiet i 65 lat dla facetów. Jest prezydencka ustawa

Emerytura w wieku 60 czasów dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn a mianowicie to propozycja prezydenta Andrzeja Dudy, który zapowiedział obecnie złożenie w Sejmie projektu ustawy w tej kwestii. Prezydent wyraził…...