Jak myśleć twórczo i kreatywnie? Sposób myślenia Sherlocka Holmesa

Sherlock Holmes, fikcyjna forma z powieści kryminalnym sir Arthura Conana Doyle’a, na raz pierwszy pojawił się na kartach powieści wydanej 130 lat temu. Stał się kwintesencją wyobrażenia o detektywie, przykładem człowieka rozwiązującego problemy, myślącego logicznie.

Robert DiYanni w książce "Pomyśl, zanim pomyślisz. Myślenie krytyczne i kreatywne" przygląda się procesom myślowym, które pomagają Sherlockowi Holmesowi być tak skutecznym.

Jak pisze DiYanni, Sherlock Holmes dzieli fakty na nieoczekiwane i zasadnicze, skupia się na istotnych szczegółach, an ignoruje te nieważne. "Wystrzega się szczegółów odwracających tej uwagę od możliwych wyjaśnień, odrzuca wyjaśnienia niedające się poprzeć faktami. Wnioskuje na bazie swoich obserwacji powoli jak i również świadomie. Nie wyciąga morałów pochopnych, w zamian rozważa wiele możliwości związanych wraz z znaczeniem każdego szczegółu" a mianowicie czytamy.

DiYanni zaznacza, że słynnemu detektywowi wspiera wyobraźnia. Wyobraża sobie zastępcze wyjaśnienia, dzięki czemu unika zachłyśnięcia się tymi w najwyższym stopniu konwencjonalnymi i przewidywalnymi:

Holmes wspiera swój środek myślenia naturalnym sceptycyzmem jak i również nawykiem nieustannego powątpiewania. Nie akceptuje niczego na bazie pierwszego wrażenia, ponieważ świetnie wie, że sporadycznie kwestii mają się właśnie faktycznie, jakby to na pierwszy rzut oka zapowiadało się.

Myśl jak Sherlock Holmes

Sposób myślenia Holmesa streszcza w dwóch słowach: świadome i celowe.

Ponadto Holmes jest uznawany za jednego z pierwszych a mianowicie choć, przypomnijmy, fikcyjnych - ekspertów dowodzących wartości słuchania:

Typowym pierwszym działaniem detektywa jest pozwolenie, żeby klient opowiedział mu własną historię - bardzo szczegółowo. Jego pomocnik i małżonek, dr Watson, przeważnie reaguje niecierpliwością na te szczegółowe historie. Jednakże Holmes upiera się, że to właśnie te drobiazgi, te malutkie rzeczy często prowadzą do rozwiązania sprawy.

Foto: Wydawnictwo Naukowe PWN

Sherlock Holmes to postać literacka jak i również jako taka może się wydawać przesadnie idealna, na temat cechach nieosiągalnych dla przeciętnego człowieka w takiej kombinacji. DiYanni twierdzi, że wydaje się inaczej.

"Wachlarz Holmesowskich właściwości - od skupienia i koncentracji, przez skromność i pewność siebie, po umiejętność uważnego słuchania i wyciągania informacji od jednostek - tworzy zestaw władzy i nawyków, które wolno naśladować i rozwijać dzięki praktyce. Choć niekoniecznie wykształcisz tak wybitny poziom umiejętności, jaki przedstawiał Sherlock Holmes, to jednak dostarcza on wysokiego standardu śledczej doskonałości i kompetencji rozwiązywania problemów" - pisze DiYanni.

Popularny

eksperci: to jakby pytać, czy chce się być witalnym i bogatym
Eksperci: to jakby pytać, czy chce się być witalnym i bogatym

Pytanie w referendum o zasadę rozstrzygania wątpliwości podatkowych na przewaga podatnika to nie najkorzystniejszy pomysł - uważają specjaliści. Ich zdaniem to faktycznie jakby zapytać w referendum: "czy chciałbyś być bogaty…...

emerytury matczyne. Rząd przyjął plan ustawy
Emerytury matczyne. Rząd przyjął plan ustawy

Rząd przyjął plan "Mama 4 plus" dotyczący tzw. emerytur matczynych. Państwo nie może być obojętne na los matek - stwierdził premier Mateusz Morawiecki. Projekt ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym przewiduje…...

eksperci: luzowanie ilościowe nie wydaje się być panaceum na problemy strefy euro  Pieniądze
Eksperci: luzowanie ilościowe nie wydaje się być panaceum na problemy strefy euro Pieniądze

Raty kredytów frankowych potrafią wzrosnąć do rekordowego poziomu Coraz mniej kredytów we frankach Przegląd prasy. Frankowiczom trudno wygrać z bankami Przewalutowanie kredytów we frankach. Cymański: po kursie zaciągnięcia to nierealne Pomoc…...

ekonomia współpracy  Tech
Ekonomia współpracy Tech

Transport, nieruchomości, finanse, żywność, edukacja - to tylko niektóre z sektorów, gdzie zaczyna dominować ekonomia kooperacyj. Na całym świecie jedynie w ostatnich latach zainwestowano w nią 27 mld dolarów.…...