Brexit. Jak będą przebiegać rokowania Brukseli z Londynem

Donald Tusk najwidoczniej w ciągu 48 godzinek odpowie na list premier Theresy May, w którym informuje ona szefa Rady Europejskiej o uruchomieniu materiału 50 Traktatu Lizbońskiego. Wówczas początek procedury Brexitu.

Placówki dyplomatyczne 27 państw UE otrzymają wstępne instrukcje dotyczące negocjacji. Na piątek, 31 marca, zaplanowane wydaje się być pierwsze spotkanie ambasadorów "27" w sprawie planu prac związanych z Brexitem.

Komisja Europejska będzie negocjatorem

Ze strony unijnej negocjacje będzie prowadzić Komisja Europejska, zaś głównym negocjatorem jest francuszczyzna polityk, były komisarz Michel Barnier. Od kilku miesięcy zapewnia on, że jest przygotowany na rozpoczęcie rokowań z Londynem. - Jesteśmy gotowi. Gotów jest Michel Barnier, a także tej zespół - potwierdził we wtorek rzecznik KE Margaritis Schinas.

Jednak żeby negocjacje mogły się faktycznie zacząć, KE potrzebuje mandatu od państw unijnych. Te ostateczne wytyczne zostaną opracowane przez tzw. szerpów, to znaczy przedstawicieli 27 państw, w serii spotkań w kwietniu.

Pierwsze spotkanie szerpów wyznaczono na 11 kwietnia, kolejne - na 24 kwietnia. 27 kwietnia planem wytycznych do negocjacji zajmą się ministrowie ds. tych popularnych 27 państw UE na spotkaniu w Luksemburgu, aby dopracować ostateczny dokument. Na 29 kwietnia zaplanowano zaś nadzwyczajny szczyt "27" po Brukseli, na którym dyrektora mają przyjąć wytyczne do odwiedzenia negocjacji.

Foto: Pascal Le Segretain / Staff / Getty Images Michel Barnier to główny negocjator ze strony Komisji Europejskiej

Następnie opracowany zostanie mandat negocjacyjny, który również powinien zostać przyjęty przez Radę UE, czyli ministrów państw członkowskich. Dyplomaci przewidują, hdy rozmowy co do warunków rozwiązania Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty rozpoczną się w praktyce najwcześniej na przełomie maja i czerwca.

Dwa lata na uzgodnienie kryteriów wyjścia z UE

Unijny traktat daje tylko dwa lata na negocjacje w sprawie względów wystąpienia z Unii, jakie możliwości oznacza, że Wielka Brytania opuści UE do 29 marca 2019 roku. Jak mówił niedawno Barnier, tylko rozmowy powinny jednak zakończyć się wcześniej, już przy październiku 2018 roku, aby dać krajom członkowskim jak i również Parlamentowi Europejskiemu czas na zakończenie ratyfikacji porozumienia UE-Wielka Brytania.

Rolę zarówno przy pracach nad wytycznymi do negocjacji, jak i przy samych rozmowach z Londynem chce odegrać Parlament Europejski, który już w ubiegłym roku powołał swojego wysłannika ds. negocjacji w sprawie Brexitu; został nim belgijski liberał Guy Verhofstadt. Obecnie w środę po południu w Brukseli zbierze się na nadzwyczajnym spotkaniu konferencja przewodniczących PE, czyli szefowie frakcji politycznych. Po tym spotkaniu mają oni zakomunikować projekt rezolucji europarlamentu, przy którym zostaną sformułowane wyczekiwania co do negocjacji spośród Londynem. Rezolucja ma zostać przyjęta za tydzień w sesji plenarnej PE w Strasburgu.

- Chcemy, aby nasze postulaty były uwzględnione w wytycznych do negocjacji, które przyjmą po kwietniu przywódcy 27 państw UE - powiedział PAP jeden z eurodeputowanych zaangażowanych w przygotowania do rozmów co do Brexitu.

Szef frakcji chadeków w PE Manfred Weber ocenił, że jego grupa polityczna wypatruje, iż negocjacje w kwestii "rozwodu" oraz rozmowy dzięki temat kształtu nowych relacji między UE a Duża Brytanią zostały rozdzielone. a mianowicie W naszym przekonaniu wówczas dwustopniowy proces - mówił Weber dziennikarzom. Jego w mniemaniu niewątpliwie nie uda się zakończyć rokowań w sprawie przyszłej umowy o wolnym handlu, jaką Londyn życzyłby zawrzeć z UE, po ciągu najbliższych dwóch latek.

Według źródeł unijnych jedną ze spraw, które będą wymagały wyjaśnienia na samym początku negocjacji, będą prawa obywateli UE w Wielkiej Brytanii oraz prawa Brytyjczyków mieszkających w krajach UE. - Zagwarantowanie praw europejskich obywateli na dłuższą metę będzie absolutnym priorytetem od momentu samego początku negocjacji - zapewnił Barnier w zeszłym tygodniu, na spotkaniu przy Komitecie Regionów.

Koszty Brexitu mogą być osią sporu negocjacyjnego

Z kolei najtrudniejsza kwestią mogą być koszty Brexitu, w tym zobowiązania Wielkiej Brytanii wobec wieloletniego budżetu UE na lata 2014-2020. W Brukseli panuje przekonanie, że Brytyjczycy powinni respektować wszystkie swe zobowiązania względem wieloletniego budżetu, w jakich uzgodnieniu sami brali wkład. - Każdy kraj powinien wywiązać się ze zobowiązań wobec pozostałych. Chcę stwierdzić jasno: nie ma sankcje za to, że państwo pragnie opuścić UE. Ale trzeba uregulować rachunki. Nie poprosimy Brytyjczyków o żadne € więcej, niż przewidują uzgodnienia, które przyjęli jako członek UE - powiedział Barnier. KE na razie odrzucić ujawniła, jaki rachunek wystawi Londynowi. Nieoficjalnie pada kwota ok. 60 mld euro.

Unia Europejska stanie się miała nową granicę

Ważnym problemem w negocjacjach będą także przyszłe rozwiązania na granicy między Irlandią a będącą częścią Wielkiej Brytanii Irlandią Północną. Po Brexicie stanie się ona granicą zewnętrzną Starego kontynentu Europejskiej, co budzi trwogi, że odżyje konflikt w tym regionie. Zawarte w 1998 roku porozumienie wielkopiątkowe w sprawie konfliktu w Irlandii Północnej opierało się na założeniu, że zarówno Irlandia, jak i również Wielka Brytania są członkami UE.

Tagi: Brexit Wielka Brytania Unia Europejska Komentując korzystasz z przybory Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. By zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Przepis i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod spodem adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie na temat likwidacji OFE. Na nadal gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może ustrzec się kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Wystarczy bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker usiłuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Wydawca Altus TFI usłyszał oryginalne zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Popularny

50 cent - dom rapera sprzedany po 12 latach
50 cent - dom rapera sprzedany po 12 latach

Raper 50 cent, na temat którym w ostatnich latach głośno było głównie wraz ze względu na jego bankructwo, wreszcie sprzedał swoją posiadłość w Farmington w dzieje Connecticut. Dom był wystawiony…...

bill Gates z Microsoft jak i również Steve Jobs z Apple. Co ich odróżniało?
Bill Gates z Microsoft jak i również Steve Jobs z Apple. Co ich odróżniało?

To nie innowacje i ciężka praca będą dziś źródłem fortun - uważa Thomas Piketty, uznany francuski ekonomista, biorąc pod spodem lupę majątki najbogatszych. Przy 2011 roku majątek Steve'a Jobsa wyceniano…...

boże Narodzenie 2016 - jak wiele wydadzą Polacy, Deloitte
Boże Narodzenie 2016 - jak wiele wydadzą Polacy, Deloitte

1121 zł - taką kwotę wyda statystyczna nasze państwo rodzina na przygotowania do odwiedzenia Bożego Narodzenia. Według najnowszego raportu Deloitte, to o około 50 zł większą ilość wiadomości niż…...

500 zł na dziecko przy drugim kwartale, ale mogą pojawić się zatory
500 zł na dziecko przy drugim kwartale, ale mogą pojawić się zatory

300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze…...