Brexit. Jak będą przebiegać rokowania Brukseli z Londynem

Donald Tusk najwidoczniej w ciągu 48 godzinek odpowie na list premier Theresy May, w którym informuje ona szefa Rady Europejskiej o uruchomieniu materiału 50 Traktatu Lizbońskiego. Wówczas początek procedury Brexitu.

Placówki dyplomatyczne 27 państw UE otrzymają wstępne instrukcje dotyczące negocjacji. Na piątek, 31 marca, zaplanowane wydaje się być pierwsze spotkanie ambasadorów "27" w sprawie planu prac związanych z Brexitem.

Komisja Europejska będzie negocjatorem

Ze strony unijnej negocjacje będzie prowadzić Komisja Europejska, zaś głównym negocjatorem jest francuszczyzna polityk, były komisarz Michel Barnier. Od kilku miesięcy zapewnia on, że jest przygotowany na rozpoczęcie rokowań z Londynem. - Jesteśmy gotowi. Gotów jest Michel Barnier, a także tej zespół - potwierdził we wtorek rzecznik KE Margaritis Schinas.

Jednak żeby negocjacje mogły się faktycznie zacząć, KE potrzebuje mandatu od państw unijnych. Te ostateczne wytyczne zostaną opracowane przez tzw. szerpów, to znaczy przedstawicieli 27 państw, w serii spotkań w kwietniu.

Pierwsze spotkanie szerpów wyznaczono na 11 kwietnia, kolejne - na 24 kwietnia. 27 kwietnia planem wytycznych do negocjacji zajmą się ministrowie ds. tych popularnych 27 państw UE na spotkaniu w Luksemburgu, aby dopracować ostateczny dokument. Na 29 kwietnia zaplanowano zaś nadzwyczajny szczyt "27" po Brukseli, na którym dyrektora mają przyjąć wytyczne do odwiedzenia negocjacji.

Foto: Pascal Le Segretain / Staff / Getty Images Michel Barnier to główny negocjator ze strony Komisji Europejskiej

Następnie opracowany zostanie mandat negocjacyjny, który również powinien zostać przyjęty przez Radę UE, czyli ministrów państw członkowskich. Dyplomaci przewidują, hdy rozmowy co do warunków rozwiązania Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty rozpoczną się w praktyce najwcześniej na przełomie maja i czerwca.

Dwa lata na uzgodnienie kryteriów wyjścia z UE

Unijny traktat daje tylko dwa lata na negocjacje w sprawie względów wystąpienia z Unii, jakie możliwości oznacza, że Wielka Brytania opuści UE do 29 marca 2019 roku. Jak mówił niedawno Barnier, tylko rozmowy powinny jednak zakończyć się wcześniej, już przy październiku 2018 roku, aby dać krajom członkowskim jak i również Parlamentowi Europejskiemu czas na zakończenie ratyfikacji porozumienia UE-Wielka Brytania.

Rolę zarówno przy pracach nad wytycznymi do negocjacji, jak i przy samych rozmowach z Londynem chce odegrać Parlament Europejski, który już w ubiegłym roku powołał swojego wysłannika ds. negocjacji w sprawie Brexitu; został nim belgijski liberał Guy Verhofstadt. Obecnie w środę po południu w Brukseli zbierze się na nadzwyczajnym spotkaniu konferencja przewodniczących PE, czyli szefowie frakcji politycznych. Po tym spotkaniu mają oni zakomunikować projekt rezolucji europarlamentu, przy którym zostaną sformułowane wyczekiwania co do negocjacji spośród Londynem. Rezolucja ma zostać przyjęta za tydzień w sesji plenarnej PE w Strasburgu.

- Chcemy, aby nasze postulaty były uwzględnione w wytycznych do negocjacji, które przyjmą po kwietniu przywódcy 27 państw UE - powiedział PAP jeden z eurodeputowanych zaangażowanych w przygotowania do rozmów co do Brexitu.

Szef frakcji chadeków w PE Manfred Weber ocenił, że jego grupa polityczna wypatruje, iż negocjacje w kwestii "rozwodu" oraz rozmowy dzięki temat kształtu nowych relacji między UE a Duża Brytanią zostały rozdzielone. a mianowicie W naszym przekonaniu wówczas dwustopniowy proces - mówił Weber dziennikarzom. Jego w mniemaniu niewątpliwie nie uda się zakończyć rokowań w sprawie przyszłej umowy o wolnym handlu, jaką Londyn życzyłby zawrzeć z UE, po ciągu najbliższych dwóch latek.

Według źródeł unijnych jedną ze spraw, które będą wymagały wyjaśnienia na samym początku negocjacji, będą prawa obywateli UE w Wielkiej Brytanii oraz prawa Brytyjczyków mieszkających w krajach UE. - Zagwarantowanie praw europejskich obywateli na dłuższą metę będzie absolutnym priorytetem od momentu samego początku negocjacji - zapewnił Barnier w zeszłym tygodniu, na spotkaniu przy Komitecie Regionów.

Koszty Brexitu mogą być osią sporu negocjacyjnego

Z kolei najtrudniejsza kwestią mogą być koszty Brexitu, w tym zobowiązania Wielkiej Brytanii wobec wieloletniego budżetu UE na lata 2014-2020. W Brukseli panuje przekonanie, że Brytyjczycy powinni respektować wszystkie swe zobowiązania względem wieloletniego budżetu, w jakich uzgodnieniu sami brali wkład. - Każdy kraj powinien wywiązać się ze zobowiązań wobec pozostałych. Chcę stwierdzić jasno: nie ma sankcje za to, że państwo pragnie opuścić UE. Ale trzeba uregulować rachunki. Nie poprosimy Brytyjczyków o żadne € więcej, niż przewidują uzgodnienia, które przyjęli jako członek UE - powiedział Barnier. KE na razie odrzucić ujawniła, jaki rachunek wystawi Londynowi. Nieoficjalnie pada kwota ok. 60 mld euro.

Unia Europejska stanie się miała nową granicę

Ważnym problemem w negocjacjach będą także przyszłe rozwiązania na granicy między Irlandią a będącą częścią Wielkiej Brytanii Irlandią Północną. Po Brexicie stanie się ona granicą zewnętrzną Starego kontynentu Europejskiej, co budzi trwogi, że odżyje konflikt w tym regionie. Zawarte w 1998 roku porozumienie wielkopiątkowe w sprawie konfliktu w Irlandii Północnej opierało się na założeniu, że zarówno Irlandia, jak i również Wielka Brytania są członkami UE.

Tagi: Brexit Wielka Brytania Unia Europejska Komentując korzystasz z przybory Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. By zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Przepis i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod spodem adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie na temat likwidacji OFE. Na nadal gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może ustrzec się kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Wystarczy bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker usiłuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Wydawca Altus TFI usłyszał oryginalne zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Popularny

altus TFI kupuje BPH TFI
Altus TFI kupuje BPH TFI

Altus TFI, które słynie z tego, że nie lubi płacić, za 20 mln zł kupiło właśnie aktywa warte prawie 2, 6 mld zł. Tyle bowiem pieniędzy wreszcie lutego ulokowane było w…...

«American Dream» umiera. Wierzy w niego coraz mniej Amerykanów  Informacje
«American Dream» umiera. Wierzy w niego coraz mniej Amerykanów Informacje

Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła porządną decyzję" CIA uruchomiła rachunek rozliczeniowy na popularnym portalu społecznościowym. Dwa powody Chcą wpisać opłaty za wjazd dzięki "najbardziej krętą uliczkę świata" Lot trwa około…...

akcyza na samochody. Ministerstwo Zasobów pracuje nad zmianami
Akcyza na samochody. Ministerstwo Zasobów pracuje nad zmianami

Ministerstwo Finansów pracuje ponad zmianami w podatku akcyzowym od samochodów z ogromnymi silnikami. "Projektowane przepisy nie przewidują zwiększenia stawek akcyzy na auta, lecz posiadają zapobiec oszukiwaniu zarówno nabywców używanych samochodów sprowadzanych…...

agora otworzy estauracje w formacie fast casual
Agora otworzy estauracje w formacie fast casual

45 restauracji w segmencie fast casual w cztery czasy – to cel nowej firmy założonej przez firmę Helios z grupy medialnej Agora oraz jej współpracowników biznesowych: Piotra Komóra jak i również…...