Grzegorz Bierecki o uchwale Senatu ws. frankowiczów  Pieniądze

  • Raty kredytów frankowych mogą wzrosnąć do rekordowego poziomu
  • Złe wieści gwoli frankowiczów. Oprocentowanie najwyższe od czasu czterech lat
  • Coraz skromniej kredytów we frankach
  • Prawie trzy lata bez ustawy w sprawie frankowiczów. "Chciałbym, by w październiku to przeszło"
  • Przegląd prasy. Frankowiczom trudno wygrać z bankami

Być może na początku sierpnia Senat zainteresuje się projektem uchwały, wzywającej do wyeliminowania z obrotu prawnego umów w kwestii kredytów frankowych, zawierających zakazane klauzule - poinformował przy czwartek senator Grzegorz Bierecki (PiS).

Pod projektem uchwały, wzywającej KNF, UOKiK i Prokuratora Generalnego do odwiedzenia wyeliminowania z obrotu prawnego w RP "umów kredytowych, indeksowanych w obcej walucie albo denominowanych w obcej walucie, zawierających niedozwolone klauzule umowne (tzw. abuzywne)" podpisało się 32 senatorów PiS. Przedstawicielem wnioskodawców jest szef senackiej komisji budżetu i finansów Grzegorz Bierecki.

Wnioskodawcy otrzymali szereg opinii urzędów przy sprawie jej treści i "większość jest bardzo przychylna". Nie ma jeszcze jednakże - jak dodał - stanowiska rządu.

- Mam nadzieję, że Senat stanie się w stanie tym się zająć na swoim kolejnym posiedzeniu, na początku sierpnia - powiedział Bierecki.

Żądania senatorów

Przegląd prasy: Banki popełniły przestępstwo? Kredyty frankowe pod lupą prokuratury

Autorzy inicjatywy chcieliby, by Senat wezwał w uchwale Komisję Nadzoru Finansowego "do niezwłocznej eliminacji z obrotu bankowego" umów, obejmujących forex denominowane lub indeksowane przy obcej walucie. Wzywają również prezesa UOKiK do katalogów zbadania i "zakazania praktyk, naruszających zbiorowe interesy konsumentów", a Prokuratora Generalnego do odwiedzenia stwierdzenia, czy w zależności z udzielaniem kredytów frankowych nie doszło do popełnienia przestępstwa.

"Umowy takie były powszechnie zawierane za pośrednictwem banki i są ciągle realizowane. To znaczy, że mimo niezgodnych w prawem polskich zapisów, umowy te wciąż wiążą konsumentów - kredytobiorców, narażając ich na nieuzasadnione straty finansowe" - głosi projekt uchwały.

"Poszanowanie prawa polskiego, w tymże także przestrzeganie praw konsumentów musi obowiązywać wszystkich uczestników obrotu prawnego na terytorium RP, nie wyłączając instytucji bankowych, które nie mogą dysponować w niniejszym względzie uprzywilejowanej pozycji" - czytamy w planie uchwały.

- Należy rozważyć możliwość interwencji państwowej po stronie kredytobiorców a mianowicie powiedział Bierecki. Jego zdaniem, zarówno prezes UOKiK, jak i Rzecznik Finansowy posiadają możliwość działania, wydawania tak zwane. istotnych stanowisk lub wskazań.

- A zwłaszcza KNF powinna wykazywać tu wyższą aktywność i wykorzystać instrumenty wobec banków, które posiada - dodał Bierecki.

Wyraził też nadzieję, hdy dochodzenie, które co do niedozwolonych klauzul w umowach kredytowych prowadzi szczecińska prokuratura okręgowa, wyjaśni "mechanizm tego procederu". - To ułatwi skuteczne zwalczanie nadużyć, które bez wątpliwości wystąpiły - zaznaczył.

Śledztwo prokuratury

Przypomnijmy, iż Prokurator Generalny wszczął procedura przygotowawcze, w którym sprawdzi możliwość popełnienia przestępstwa przez banki przy udzielaniu kredytów frankowych.

"Prokurator Ogólny polecił wszczęcie postępowania przygotowawczego, którego celem jest zbadanie, czy w związku z udzielaniem poprzez banki mające siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej kredytów na zakup nieruchomości, indeksowanych w walucie obcej lub denominowanych w walucie obcej, doszło do popełnienia przestępstw" - napisał Prokurator Generalny w piśmie, które opublikowało wpolityce. pl.

"W śledztwie badane pozostaną również okoliczności ewentualnego niedopełnienia obowiązków przez przedstawicieli organów państwa uprawnionych do kontroli i sprawowania nadzoru nad bankami" - dodał.

Przyczyną do wszczęcia postępowania przez prokuraturę posiadała być właśnie wspomniana wyżej uchwała 32 senatorów PiS.

"Czarny czwartek"

Sprawa kredytów frankowych budzi emocje od "czarnego czwartku" piętnasty stycznia 2015 r., wówczas gdy szwajcarski bank centralny (SNB) podjął decyzję o uwolnieniu kursu franka wobec euro, co doprowadziło do paniki na rynku i skokowego umocnienia się szwajcarskiej waluty, m. in. wobec złotego.

Spowodowało to, hdy wielu właścicieli frankowych kredytów hipotecznych znalazło się w niezwykle trudnej sytuacji - wiele z tych kredytów miało w nowej sprawy wskaźnik LtV przekraczający stu proc., co oznaczało, hdy wartość hipoteki była mniejsza niż wartość kredytu. Dużej liczby kredytobiorców ma nadal do odwiedzenia spłacenia więcej, niż kosztuje wartość mieszkania.

Problem kredytów walutowych był obiektem kontrowersji przez cały 2015 rok, uchwalono m. in. ustawę o utworzeniu funduszu wsparcia dla najgorzej sytuowanych kredytobiorców. Także Andrzej Dudarz zapowiadał w kampanii prezydenckiej podjęcie inicjatywy ustawodawczej przy tej sprawie.

Projekt prezydenta

Mobius: rynek bankowy na terytorium polski będzie proch problemy

15 stycznia br. został przedstawiony prezydencki plan ustawy "o sposobach przywrócenia równości stron niektórych ugód kredytu i umów pożyczki".

Przewidywał przeliczenie walutowego kredytu hipotecznego na złote po "sprawiedliwym" kursie. Zakładał trzy rodzaje restrukturyzacji pożyczek: dobrowolną, przymusową i translokacja własności nieruchomości w miejsce zbyt zwolnienie z długu. Wzór miał obejmować tych kredytobiorców, którzy wzięli walutowe opony mieszkaniowe na własne potrzeby. Wykluczał wykorzystujących kredyt w działalności gospodarczej.

W opublikowanej w połowie marca br. opinii KNF bardzo krytycznie oceniła jednak rezultaty projektu, uznając, że ma możliwość on "nie tylko zachwiać stabilnością poszczególnych banków, lecz również prowadzić do straty zaufania do systemu bankowego, a w skrajnym scenariuszu spowodować kryzys finansowy".

Pod koniec czerwca br. prezydencki zespół ekspertów przedstawił "prawie ostateczny kształt" kolejnej propozycji ustawodawczej, dotyczącej frankowiczów. W odniesieniu do kredytów walutowych (głównie frankowych) skład zaproponował takie rozwiązania, jak na przykład zwrot części spreadów, cztery warianty "kursu sprawiedliwego" a mianowicie do wyboru przez kredytobiorcę, przewalutowanie kredytu po bieżącym kursie, a także przełom nieruchomości, na którą pozostał zaciągnięty kredyt.

Pomysły bankowców

Pomysły te są nieprzychylnie oceniane przez środowisko bankowców, które ma własne sugestie - Związek Banków Naszych zaproponował np. wsparcie dotyczyło tylko tych kredytobiorców, wskazane jest koszty spłaty rat przekraczają 70 proc. dochodów. ZBP krytycznie ocenia też inicjatywę senatorów PiS.

- Osobiście uważam, że wywieranie nacisku na pana prezydenta i inne instytucje państwowe, by pośpiesznie, bez porządnej oceny stanu i wyników przystępowały do regulowania tej sprawy, jest nieuzasadnione a mianowicie mówił kilka tygodni temu prezes PAP Krzysztof Pietraszkiewicz, komentując projekt uchwały senackiej. - Niepokojące są inicjatywy dezawuujące wiarygodność instytucji nadzorczych państwa i podważające trwałość sektora bankowego. Tego nie da się usprawiedliwić aspektami politycznymi, to nie służy interesom Polaków i Lokalny - dodał.

Popularny

beata Szydło prowadzi przegląd resortów
Beata Szydło prowadzi przegląd resortów

- Dwanaście miesięcy 2018 to już zostanie rok, w którym pocznie się rozwijać nowoczesne polskie górnictwo - zapowiedziała premier Beata Szydło podczas czwartkowej konferencji prasowej z udziałem ministrów infrastruktury i energii.…...

bez porozumienia w WTO. Republika indii wykoleiły globalną umowę komercyjną  Informacje
Bez porozumienia w WTO. Republika indii wykoleiły globalną umowę komercyjną Informacje

Grożą śmiercią aktorce. Wzbudzający wątpliwości film wszedł na ekrany kin w Indiach Basen, spa i fryzjer. Otwarto pięciogwiazdkowy hotel dla psów Nagroda za ścięcie głowy gwiazdy Bollywood. Za funkcję w…...

bartosz Marczuk będzie wiceministrem. Odchodzi z «Wprost»
Bartosz Marczuk będzie wiceministrem. Odchodzi z «Wprost»

300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do odwiedzenia jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco…...

bieńkowska: KE będzie przewodzić po wyjaśnianiu skandalu VW  Tech
Bieńkowska: KE będzie przewodzić po wyjaśnianiu skandalu VW Tech

Media: Volkswagen może mieć kolejne problemy. Nowe ustalenia przy sprawie afery spalinowej Szef Audi aresztowany Były szef Volkswagena może mieć kolejne problemy Zaskakujące wyniki niemieckiego olbrzyma. Mimo afery dieslowej Skandal…...