Eksperci: luzowanie ilościowe nie wydaje się być panaceum na problemy strefy euro  Pieniądze

  • Raty kredytów frankowych potrafią wzrosnąć do rekordowego poziomu
  • Coraz mniej kredytów we frankach
  • Przegląd prasy. Frankowiczom trudno wygrać z bankami
  • Przewalutowanie kredytów we frankach. Cymański: po kursie zaciągnięcia to nierealne
  • Pomoc dla frankowiczów. Rząd pozytywnie na temat prezydenckiej ustawie

Luzowanie ilościowe (QE) nie wydaje się być panaceum na problemy obszary euro - powiedział przy środę przebywający na Forum internetowym w Davos były minister finansów USA Larry Summers. Wprowadzenie programu QE za pośrednictwem EBC pochwaliła szefowa MFW Christine Lagarde.

Wcześniej w środę szef Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Mario Draghi zapowiedział wprowadzenie od momentu marca programu QE po strefie euro.

- Istnieje niezwykle dużo powodów, aby oczekiwać, że wprowadzenie programu QE w obecnej kwestii będzie w Europie mniej efektywne niż w Stanach Zjednoczonych - powiedział Summers w Davos, cytowany przez składnica "Fortune".

EBC rozrusza gospodarkę? Dzięki rynkach duży ruch

Poprawy nie będzie

Ekonomista podkreślił wprawdzie, że "całym sercem" popiera program skupowania obligacji rządowych, który EBC zainicjuje w marcu, ale sądzi, że nie doprowadzi mężczyzna do radykalnej poprawy sprawy w strefie euro.

Lagarde uznała tymczasem, iż "ta ekspansja EBC wspomoże obniżyć koszty kredytu po strefie euro, poprawi prognozy dotyczące inflacji i zniweluje ryzyko, że nastanie rozwlekły okres zbyt niskiej inflacji".

Dodała jednak, hdy "jest sprawą zasadniczą, by ekspansywna polityka monetarna była poparta działaniami w innych obszarach (... ) jakim sposobem reformy strukturalne, ażeby przyśpieszyć wzrost gospodarczy".

Nie to samo co przy USA

Podczas dyskusji panelowej w Davos Summers rzekł, że program ten stanie się w Europie mniej skuteczny niż w USA, ponieważ oprocentowanie długoterminowych obligacji, które QE ma obniżyć, aby pobudzić gospodarkę, są w tej chwili rekordowo niskie.

EBC wpompuje w strefę euro 60 mld € miesięcznie. Jak to przełoży się na kurs franka szwajcarskiego?

W USA, gdy wprowadzano QE, stopy procentowe były wyższe, co sprawiło, hdy program ten był wydajny - przypomniał Summers.

Jego zdaniem w krajach europejskich lepszym rozwiązaniem niż QE byłyby bezpośrednie interwencje królestw w gospodarkę, polegające w wdrażaniu pakietów stymulacyjnych. - Potrzebujemy QE, ale a program nie wystarczy - podkreślił amerykański ekonomista.

Korzystny wpływ

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde, która również przebywa przy Davos i brała udział w panelu dyskusyjnym wspólnie z Summersem powiedziała, hdy już sama perspektywa przedłożenia QE wpłynęła korzystnie dzięki sytuację w Europie; spadły notowania euro, a kluczowe indeksy giełdowe poszybowały po górę już w poniedziałek.

Lagarde zwróciła atencję, że spadek kursu euro wpłynie korzystnie na sektor eksportowy, a to przyda się do tworzenia nowych miejsc pracy. - QE w Europie już zadziałało. Spójrzmy na walutę - dodała.

Summers podkreślił aczkolwiek, że prawdziwym problemem Europy - którego QE odrzucić rozwiąże bez dodatkowych bodźców dla gospodarki - jest to, że rządy próbują zarazem stosować politykę rygoru finansowego i cięcia nakładów rządowych. - A wówczas kolektywne zaciskanie pasa zaprowadzi do spowolnienia wzrostu przy Europie - dodał.

Program QE, który wdraża EBC polegać będzie w zwiększeniu podaży pieniądza w rynek i skupowaniu obligacji rządowych; ten zastrzyk płynności powinien sprawić, że łatwiej dostępne staną się opony, a rządy będą mogły przeznaczyć fundusze na inwestycje. Docelowo QE ma coś znacznie więcej aniżeli tylko pobudzić rozwój gospodarczy, lecz też uchronić strefę € przed deflacją.

Popularny

bank Światowy - PKB, prognoza wzrostu dla Polski
Bank Światowy - PKB, prognoza wzrostu dla Polski

Bank Światowy obniżył prognozę wzrostu PKB Polski po 2016 roku z trzy, 7 do 3, dwóch proc. Powód to osłabienie w inwestycjach. W kolejnych dwóch latach pęd wzrostu PKB w…...

badanie Stanforda. Młodzi w AMERYCE nie zarobią tyle jak ich rodzice  Ze świata
Badanie Stanforda. Młodzi w AMERYCE nie zarobią tyle jak ich rodzice Ze świata

"To rekord! ". Ambasador USA o handlu z Polską Amerykanie zaspokojeni z wizyty w Pekinie. "Rozmowy przebiegają bardzo dobrze! " Trump grozi wycofaniem USA ze Światowej Organizacji Handlu USA wstępnie…...

bartosz Marczuk będzie wiceministrem. Odchodzi z «Wprost»
Bartosz Marczuk będzie wiceministrem. Odchodzi z «Wprost»

300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do odwiedzenia jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco…...

bankomaty sezonowe w miejscowościach krajoznawczych  Pieniądze
Bankomaty sezonowe w miejscowościach krajoznawczych Pieniądze

Projekt budżetu w 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze modyfikacją czasu? Komisja Europejska zaprezentuje propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem przewlekła przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...